Spis treści
Sztuczna inteligencja (AI) to technologia, która rozwija się w niezwykle szybkim tempie. To jeden z najważniejszych trendów technologicznych wykorzystywanych w wielu różnych branżach – również w edukacyjnej. Sztuczna inteligencja może wspierać i ułatwiać proces nauczania. Zobacz, jak wykorzystać AI w edukacji!
Sztuczna inteligencja w edukacji
Rozwój sztucznej inteligencji w ostatnich latach zdecydowanie przybrał na sile. Co chwilę możemy usłyszeć o nowych narzędziach i programach, które umożliwiają generowanie i animowanie obrazów, tłumaczenie tekstów, komponowanie muzyki i wiele innych rzeczy, o których do niedawna nam się nawet nie śniło.
Sztuczna inteligencja (AI) to technologia, która pozwala komputerom i innym maszynom naśladować ludzkie myślenie i uczenie się. Dzięki AI urządzenia mogą analizować dane, rozpoznawać wzorce i podejmować decyzje, aby wykonywać zadania, które zwykle wymagają inteligencji człowieka.
Jednym z obszarów, w którym AI zaczyna odgrywać kluczową rolę, jest branża edukacyjna. Jak wynika z raportu Artificial Intelligence (AI) in Education – Global Strategic Business Report, globalna wartość sztucznej inteligencji na rynku edukacyjnym do 2030 r. będzie rosła średniorocznie w tempie 36,6%.
Technologie oparte na sztucznej inteligencji, które są wykorzystywane w edukacji, to m.in.:
- platformy edukacyjne,
- wirtualni moderatorzy,
- Inteligentne Systemy Nauczania,
- inteligentne treści.
Zastosowanie AI w edukacji
Sztuczna inteligencja może ułatwić proces nauczania i uczynić go bardziej efektywnym. Jakie są korzyści płynące z zastosowania sztucznej inteligencji w edukacji?
- pomoc w zdobywaniu wiedzy – dzięki możliwościom sztucznej inteligencji uczeń może w prosty i szybki sposób uzyskać interesujące go informacje. Wykorzystując chatboty lub asystentów głosowych, może “porozmawiać” na temat przerobionego materiału.
- pomoc w trudnościach – sztuczna inteligencja może w prosty sposób wyjaśnić dziecku trudne zagadnienia lub pokazać krok po kroku, jak wykonać konkretne zadanie. W ten sposób uczeń może bez stresu nadrobić zaległości.
- nauka bez presji – wielu uczniów boi się okazywać swoje słabości i nie podejmuje prób np. ze względu na strach przed ośmieszeniem. W takich sytuacjach sztuczna inteligencja może wspomóc trenowanie umiejętności w domowym zaciszu, aż do osiągnięcia pożądanego efektu.
- nauczanie dostosowane do potrzeb – sztuczna inteligencja może dostosować materiały dydaktyczne do potrzeb ucznia, analizując jego postępy i preferencje. Dzięki temu każde dziecko może uczyć się w sposób, który jest dla niego najbardziej efektywny.
- dostępność i elastyczność – sztuczna inteligencja umożliwia dostęp do materiałów edukacyjnych w dowolnym miejscu i czasie. Dzięki temu uczniowie mogą zdobywać wiedzę wtedy, kiedy mają na to ochotę.
- nauka języków obcych – sztuczna inteligencja może wspierać naukę języków, np. poprzez tłumaczenie tekstów, konwersacje z chatbotami czy interaktywne ćwiczenia językowe.
Jak bezpiecznie korzystać z AI?
Sztuczna inteligencja to jedno z tych narzędzi współczesności, które w znacznym stopniu wpływa (i przez wiele lat będzie wpływać) na nasze życie. Ma wiele wspaniałych korzyści, ale należy z niej korzystać mądrze.
Sztuczna inteligencja może w znacznym stopniu wspomóc proces nauczania, ale z pewnością nie powinno to być jedyne źródło wiedzy. Z dobrodziejstw AI należy korzystać w sposób świadomy, bezpieczny i etyczny. Sztuczna inteligencja może naprowadzić dziecko na rozwiązanie, pomóc mu zrozumieć temat oraz nauczyć kreatywności i analizowania. Nie powinna jednak zastąpić samodzielnego myślenia i krytycznego podejścia do nauki.
W Centrum Nauczania Domowego śledzimy trendy i gdy tylko widzimy w nich potencjał, wykorzystujemy je w procesie nauki naszych uczniów. Z tego powodu już od września tego roku na naszej platformie edukacyjnej pojawi się nowość – Wirtualny Nauczyciel, który będzie dostępny po wykupieniu subskrypcji. Jest to bezpieczne narzędzie bazujące na materiałach znajdujących się na naszej platformie. Nie ma więc zagrożenia, że będzie podawał błędne odpowiedzi.
Uczniowie będą mogli zadawać Wirtualnemu Nauczycielowi pytania związane z przerabianym aktualnie tematem. Mogą poprosić o wyjaśnienie zagadnienia, pomoc w zrozumieniu tematu czy naprowadzenie na rozwiązanie zadania, które sprawia im trudność. W ten sposób dzieci będą mogły uczyć się i poszerzać swoją wiedzę, bez konieczności wydawania dodatkowych pieniędzy na korepetycje.
Jeśli chcesz mieć możliwość korzystania z naszego Wirtualnego Nauczyciela, weź udział w rekrutacji do Centrum Nauczania Domowego (do szkoły podstawowej lub liceum). Otrzymasz wtedy bezpłatny dostęp do platformy, na której będziesz mieć możliwość wykupienia subskrypcji na Wirtualnego Nauczyciela.
Bibliografia:
- PARP, 2023, Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w edukacji, <https://www.parp.gov.pl/storage/publications/pdf/Wykorzystanie-sztucznej-inteligencji-w-edukacji.pdf> [dostęp: 23.07.2024]