Lista aktualności

Dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość stawia nowe wyzwania w wielu dziedzinach życia, w tym również z zakresu edukacji. Mimo, że edukacja domowa nie jest w Polsce nowością (już w latach 90-tych ubiegłego wieku, nauczanie domowe było w Polsce możliwe) w związku z zaistniałą sytuacją na świecie staje się coraz bardziej popularna wśród rodziców uczniów.

Edukacja domowa czy edukacja zdalna?

Mimo, że edukacja domowa jest znaną formą spełniania obowiązku szkolnego, często jest mylona z edukacją zdalną, która miała miejsce w Polsce w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Spiesząc z wyjaśnieniem pragniemy uściślić, że nauka zdalna to po prostu nauka na odległość, natomiast nauczanie domowe to formalne spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą, gdzie rodzic przejmuje rolę nauczyciela dla swojego dziecka, a uczeń co roku przystępując do egzaminu klasyfikacyjnego potwierdza swoją wiedzę i otrzymuje promocję do kolejnej klasy (oczywiście pod warunkiem uzyskania pozytywnego wyniku).

A co jeśli dzieci nie wrócą do szkół we wrześniu?

W związku z rozwojem technologicznym rzeczywistość zmienia się w bardzo szybkim tempie, nic więc dziwnego, że tradycyjnej szkole tak trudno jest za nią nadążyć, co pokazały wyraźnie pierwsze dni nauki zdalnej. Szkolna struktura wydaje się nie być przygotowana na zmiany, które przyniesie przyszłość, jak ma więc przygotowywać na nią uczniów? W czasie kiedy nie wiadomo, jak we wrześniu będzie wyglądała nauka w szkole warto zastanowić się nad alternatywą. Z pomocą przychodzi Centrum Nauczania Domowego, którego misją jest wspieranie rodziców, którzy zdecydowali się na edukację domową, a także towarzyszenie w edukacyjnej podróży: motywowanie oraz służenie doświadczeniem. Połączenie kreatywnych metod nauczania oraz możliwości korzystania z narzędzi dostosowanych do indywidualnych potrzeb jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie lubią szkolnych ograniczeń i decydują się na edukację domową.

Jak to wygląda w praktyce…

Nie ma sensu ukrywać, że edukacja domowa to ogromna zmiana dla całej rodziny, jednak przy odpowiednim wsparciu zarówno technicznym, jak i merytorycznym nie jest to nic trudnego. Centrum Nauczania Domowego podpowiada jak uczyć, a także pokazuje, że nauka zgodnie z podstawą programową nie jest nudna, a wręcz przeciwnie – może się okazać bardzo ciekawa. Kreatywne metody nauczania w połączeniu z nowoczesnymi technologiami to narzędzie elastycznie dopasowujące się do indywidualnych potrzeb rodzica oraz dziecka. Dostęp do Internetowej Platformy Edukacyjnej umożliwia korzystanie z treści edukacyjnych w dowolnym miejscu i czasie. Poradniki dla rodziców pozwalają zaplanować naukę z dzieckiem krok po kroku, a zajęcia on-line z nauczycielem systematyzują zdobywaną wiedzę. Wielu rodziców pyta czy dziecko ucząc się w domu nie stanie się aspołeczne. Nic bardziej mylnego, przecież nadal może mieć kontakt z rówieśnikami. Program “Kolega z ławki” pozwala na wspólną naukę on-line, jednak nie wyklucza przyjaźni “w realu”. Jak motywować dziecko bez ocen? Nasz system motywacyjny nie zakłada ocen, jednak grywalizacja jest dla dzieci świetną alternatywą. Zdobywając odznaki i wirtualne nagrody dzieci chętnie zdobywają wiedzę. Warto więc zastanowić się nad taką formą spełniania obowiązku szkolnego.

Kiedy warto zdecydować się na edukację domową?

Nauczanie domowe daje rodzinie dużą niezależność i nie musi negatywnie wpływać na kompetencje społeczne ucznia, a może wręcz przeciwnie – dziecko, które częściej znajduje się w różnorodnych sytuacjach, łatwiej będzie reagowało na zmienną rzeczywistość w dorosłości. W tym kontekście wizyta z rodzicem na poczcie, banku, czy na zakupach może być cenniejszą lekcją niż szkolny wykład o przedsiębiorczości. Nie powiemy Ci, czy edukacja domowa jest dobra dla Ciebie i Twojego dziecka, ale gwarantujemy, że zaufało nam już tysiące rodzin. Sami zdecydujcie czy to dla Was odpowiednia forma nauki, a jeśli macie pytania skontaktujcie się z nami: sekretariat@domowi.edu.pl