Fanaberia czy świadomy wybór? Czyli znane osoby w edukacji domowej

Coraz częściej dowiadujemy się z mediów, że sławny aktor bądź sportowiec ogłosił, że uczy swoje dziecko w domu. Komentarze pod artykułami tego typu zwykle krytykują sławną osobę za to, że ma zbyt dużo pieniędzy, że „gwiazdorzy” a nawet, że jej dziecko źle wychowa się bez rówieśników. Jeśli zgłębimy temat osób, które nigdy nie uczęszczały do szkoły odrobinę bardziej, znajdziemy setki przykładów geniuszy, ludzi sukcesu, oraz wybitnych artystów, którzy świadomie wybrali edukację domową jako alternatywę dla systemowej szkoły.

Dzieci celebrytów i celebryci-dzieci

Wszystkim znani zagraniczni celebryci, między innymi Will Smith, Angelina Jolie, Brad Pitt, Elon Musk, John Travolta czy Nicole Kidman, zdecydowali się na edukację domową swoich dzieci. Nie trzeba jednak szukać tak daleko, polscy aktorzy: Tomasz Kot, Leszek Lichota i Ilona Wrońska również otwarcie przyznają, że uczą swoje dzieci w domu.

Równie wiele rodziców zdecydowało się na nauczanie domowe, aby wspierać karierę swoich dzieci, które już w młodym wieku osiągnęły sukces.

The Jonas Brothers, Selena Gomez, Justin Timberlake, Justin Bieber, Demi Lovato, Taylor Swift, Miley Cyrus, Kylie i Kendall Jenner to tylko kilka przykładów.

Sport albo szkoła

Spróbujmy wyobrazić sobie sportowca, który trenując i uczestnicząc w zawodach od młodego wieku, jednocześnie codziennie pojawia się w budynku szkoły podczas zajęć lekcyjnych. Musiałoby być to niesamowicie trudne, zwykle niewykonalne. Zdecydowana większość sportowców na pewnym etapie swojego życia musiała zdecydować się na nauczanie poza murami szkoły. Przykładami są:

• Tenis: Maria Sharapova oraz siostry Venus i Serena Williams;
  • Koszykówka: Blake Griffin, Justin Jackson;
  • Football amerykański: Jason Taylor, Tim Tebow;
  • Łyżwiarstwo figurowe: Michelle, Kwan Benjamin, Agosto Tanith Belbin;
  • Pływanie: Katie Hoff, David Boudia.

Sztuka i nauka doskonalona w domu

Faktem zaskakującym jest to, że wielcy naukowcy, których teorii uczymy się do dziś, nigdy nie uczęszczali do szkoły. Mogli liczyć tylko na wiedzę przekazywaną przez ich rodziców. Jeśli nauczanie domowe było czynnikiem, dzięki któremu te osoby dokonały swoich odkryć, powinniśmy być wdzięczni tym właśnie rodzicom.

Laureat nagrody nobla, każdemu znany Albert Einstein, przed swoimi dokonaniami z dziedziny fizyki i matematyki, uczył się w domu.

Stefan Banach, wielki polski matematyk, podjął studia sam, w domu i zakończył je tak zwanym pół dyplomem, z którym później został doktorem we Lwowie.

Blaise Pascal, francuski matematyk i fizyk, wraz ze swoim rodzeństwem został wyedukowany przez ojca.

Leonardo da Vinci, z powodu swojego pochodzenia nie mógł oficjalnie się edukować, mimo to otrzymał nieformalne wykształcenie w takich dziedzinach jak język łaciński, geometria i matematyka, ponieważ uczył się w domu.

Samuel Ting, amerykański fizyk pochodzenia chińskiego, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie cząstki elementarnej J/ψ. Jako dziecko wraz z rodzicami dużo podróżował, więc razem zdecydowali się na edukację domową.

Pisarze i poeci

Edukacja domowa pozwala zainwestować zaoszczędzony czas na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji. Wielcy autorzy, pisarze, poeci, którzy uczyli się w domu, mogli w całości oddać się czytaniu i pisaniu. Przykładem takich osób są między innymi Agatha Christie, Charles Dickens, C.S. Lewis, Jane Austen, Mark Twain, Paweł Hertz, Maria Konopnicka oraz Mikołaj Rej.

Politycy, którzy zrewolucjonizowali świat

Mimo, że ciężko jest nam znaleźć powiązanie, dlaczego właśnie osoby, które w młodości korzystały z edukacji domowej, okazały się najlepszymi politykami i przywódcami w historii, nie można temu zaprzeczyć. Bliski jest nam przykład Stanisława Augusta Poniatowskiego, króla Polski. Pochodził z wszechstronnie wykształconej rodziny, dzięki której edukacja domowa zapewniła mu najlepsze możliwe warunki do rozwoju.

Zdecydowanie zaskakujące jest, kiedy zauważymy, że najwięksi ludzie w historii Stanów Zjednoczonych Ameryki, wszyscy byli szkoleni w domu.

Zaczynając od George’a Washingtona, pierwszego prezydenta USA, zwanego ojcem Stanów Zjednoczonych, który pobierał nauki w domu od swojego przyrodniego brata, oraz Theodore Roosevelta, 25-ego prezydenta, który z powodu astmy nie mógł uczęszczać do szkoły, i pobierał nauki w domu.

Benjamin Franklin, jeden z założycieli USA, był jednym z siedemnastu dzieci w swojej rodzinie. Jego ojciec nie mógł sobie pozwolić na edukację dzieci, więc wysłał syna do pracy w drukarni, gdzie Benjamin uczył się czterech języków oraz sztuki pisania artykułów.

Ostatnim przykładem jest Winston Churchill, uznany najwybitniejszym Brytyjczykiem wszech czasów. Jako dziecko uczęszczał do szkół z internatem, jednak po dwóch latach zrezygnował na rzecz edukacji domowej.

Edukacja domowa efektywniejsza niż wcześniej

Na całym świecie dostęp do szkoły ma więcej dzieci niż kiedykolwiek wcześniej. Dla większości uczniów to świetne rozwiązanie, ale dla niektórych tradycyjny harmonogram szkolny po prostu nie działa. Historyczne osobistości decydowały się na pozostanie w domu z innych powodów niż teraz, jednak idea się nie zmieniła.  Liczba osób sukcesu, które uczyły/uczą się w domu, ciągle rośnie. Też chcesz, żeby Twoje dziecko uczyło się w edukacji domowej? Zobacz, jak wygląda nauka w Centrum Nauczania Domowego i weź udział w rekrutacji!