edukacja domowa w zerówce

Zerówka w edukacji domowej, czyli pierwsze obowiązki w przyjaznym otoczeniu

Zerówka to bardzo ważny czas – moment, w którym dziecko po raz pierwszy spotyka się z codziennymi obowiązkami i regularną nauką. Zdobywa podstawowe kompetencje jak pisanie, czytanie czy liczenie. Dobre wrażenia z tego okresu są fundamentem dla dalszych etapów nauki. Czy dziecko musi chodzić do zerówki? A może ma do wyboru inną opcję? Wyjaśniamy!

Czy każde dziecko musi chodzić do zerówki?

Każde dziecko w Polsce ma obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, które ma być podstawą do rozpoczęcia nauki w szkole. Nie wszyscy rodzice są jednak przekonani do tego, by posyłać dziecko do zerówki.

W zerówce dziecko może szybko zniechęcić się do edukacji ze względu na mało angażujące zajęcia, brak przestrzeni na indywidualne zainteresowania i prawdziwe rozwinięcie skrzydeł. Do tego dochodzą również kwestie zdrowotne i psychologiczne. Coraz więcej dzieci choruje albo trafia na “przedszkolne” kwarantanny – zamiast realizować program, dzieci tygodniami siedzą w domu. Niestety w takich przypadkach placówki rzadko dbają o zapewnienie materiałów edukacyjnych na czas pobytu poza przedszkolem, a zaległości są trudne do nadrobienia.

Jeżeli nie chcesz, by Twoje dziecko chodziło do zerówki stacjonarnie, możesz przenieść je na edukację domową. Takie rozwiązanie w wielu przypadkach okazuje się tym najlepszym. Nauka w edukacji domowej jest bowiem spersonalizowana, elastyczna i pozbawiona stresu. Dziecko może bez stresu i presji zdobywać wiedzę i poznawać świat.

Zerówka w edukacji domowej – dlaczego warto?

W zerówce dziecko po raz pierwszy odkrywa, że zabawa nie może trwać wiecznie, a poza beztroskim malowaniem i wycinaniem czekają na nie także inne, bardziej skomplikowane czynności. W edukacji domowej rodzic ma dowolność w tym kiedy, gdzie i jak będzie przekazywał dziecku wiedzę, dzięki czemu nauka dostosowana jest do potrzeb małego ucznia.

Warto wprowadzić dziecko w świat nauki w taki sposób, by nie czuło się nią zniechęcone. Liczy się przede wszystkim pokazanie odpowiedniego podejścia. Nauka czytania może być smutną koniecznością, ale i wrotami do kolorowego świata wyobraźni. Liczenie – trudnym, skomplikowanym zadaniem, ale i sposobem na samodzielny zakup ulubionej przekąski na rodzinnych zakupach.

Zerówka to dla dziecka również czas wielkiego odkrywania – co mnie ciekawi, co lubię, a co mniej, co wychodzi mi z łatwością, a co jest wyzwaniem? Cierpliwa i wyrozumiała postawa rodzica, który pozwala dziecku na radość, ale i frustrację w tym etapie rozwoju, jest dla sześciolatka bardzo pomocna. Właśnie dlatego coraz więcej świadomych rodziców decyduje się na rozpoczęcie tego etapu razem z dzieckiem w edukacji domowej.

Edukacja domowa w zerówce pozwala rodzicom trzymać pieczę nad pierwszymi krokami, które dziecko stawia w zupełnie nowym świecie – świecie obowiązków. Rodzice dzieci w edukacji domowej mogą w pełni towarzyszyć swoim pociechom w początkach edukacyjnej przygody. Mają wpływ na perspektywę, z jaką dzieci patrzą na naukę, i większą przestrzeń na wspólne spędzanie czasu.

Zerówka w edukacji domowej – jak to ogarnąć?

Dobra organizacja i konsekwencja to najlepsza odpowiedź na to pytanie. Ułożenie codziennego harmonogramu dnia pomoże nie tylko rodzicowi, ale i dziecku, które potrzebuje rutyny i uporządkowania, aby bezproblemowo wejść w nowe nawyki. Warto rozpoczynać dzień od codziennych rytuałów – bez pośpiechu i z uważnością. Może to być wspólne przygotowanie śniadania, mycie zębów czy słuchanie pozytywnej muzyki. Zadbanie o dobry nastrój od samego rana zaprocentuje w ciągu dnia.

Trzeba również pamiętać, że zerówka to zwykle pierwsza styczność dziecka z codzienną nauką. Sześciolatek nie jest w stanie skoncentrować się na jednym zadaniu przez długi czas. Plan dnia musi uwzględniać przerwy na zabawę, odpoczynek i chociażby krótki spacer. Przewietrzenie głowy i zmiana otoczenia sprawią, że dziecko wróci do pozostałych zajęć z nową energią. Kiedy pogoda za oknem sprzyja, świetnym rozwiązaniem jest też nauka na świeżym powietrzu.

Warto zadbać również o interesujące materiały edukacyjne. Z pomocą przychodzi Centrum Nauczania Domowego, które udostępnia niezbędne materiały dla zerówkowiczów.

Zerówka w Centrum Nauczania Domowego

Jeżeli nie chcesz posyłać swojego dziecka do zerówki i wolisz, żeby realizowało obowiązek przedszkolny w domu, wybierz pakiet Zerówka w Centrum Nauczania Domowego. Dzięki niemu zyskasz możliwość zapisania swojego dziecka do jednej ze współpracujących z nami szkół. Edukacja domowa w zerówce sprawi, że dziecko będzie mogło uczyć się we własnym tempie. Będzie miało czas nie tylko na naukę, ale i na zabawę czy rozwijanie swoich pasji.

W pakiecie Zerówka dostaniesz też dostęp do platformy edukacyjnej, na której znajdują się materiały przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym. Lekcje wzbogacone są o interaktywne ćwiczenia oraz materiały audio i wideo, które zaangażują dziecko i pobudzą jego wiedzę. Dziecko może też brać udział w spotkaniach z nauczycielami. Dodatkową motywacją do nauki jest możliwość zdobywania odznak za różne aktywności. Serdecznie zapraszamy do zerówki w Centrum Nauczania Domowego!