Rodzice podczas zabawy z dzieckiem

Edukacja domowa – jak zacząć? Niezbędne kompendium wiedzy dla rodzica.

Spis treściO tym jak myśl o edukacji domowej dla swojego dziecka przekuć w decyzję. Jak przejść na edukację domową krok po kroku, o formalnościach i dokumentach jakie trzeba przygotować, by wyjść ze szkoły systemowej i cieszyć się wolnością rozmawiamy z Gabrielą Letnovską z Fundacji Edukacji Domowej i Karoliną Jaroni z Centrum Nauczania Domowego.
Gabriela Letnovska związana jest z Fundacją Edukacji Domowej. Wspiera rodziny edukujące dzieci w nauczaniu domowym, jak również te, które są na początku drogi lub dopiero szukają informacji na temat edukacji domowej. Bierze udział w licznych konferencjach poświęconych ed, jak również organizuje warsztaty, spotkania i eventy dla edukatorów domowych. 

Karolina Jaroni na co dzień opiekuje się działem Rekrutacji w Centrum Nauczania Domowego. Wspiera rodziców w procesie zapisów i odpowiada za sprawne przejście uczniów ze szkoły systemowej na edukację domową.

Załóżmy, że rodzicowi właśnie zakiełkowała myśl o przejściu z dzieckiem na ed, na razie wie tylko tyle, że bardzo mu się idea nauczania domowego podoba. Co dalej powinien zrobić?

Gabriela Letnovska: Wiedza to podstawa. Oczywiście nie mam tutaj na myśli stosu książek o edukacji domowej, lecz luźne informacje o tym, jak taka edukacja wygląda. Warto poczytać parę artykułów o doświadczeniu rodziców, poszukać kontaktu do takich, porozmawiać ze szkołą lub zadzwonić do Fundacji Edukacji Domowej. 

Rodzic musi być świadomy swojej decyzji, dlatego dobrze jest dowiedzieć się z różnych źródeł jak można uczyć dziecko w domu. To wspaniała przygoda, która daje bardzo dużo możliwości – ale żeby z nich skorzystać, trzeba o nich wiedzieć.

 
Czy przeniesienie dziecka ze szkoły systemowej na edukację domową to jest skomplikowana procedura?

Przeniesienie dziecka na ed, czyli sformalizowanie decyzji o zmianie systemu nauki, to kolejny krok, który musi podjąć rodzic. Proces ten jest bardzo prosty i polega jedynie na złożeniu odpowiednich dokumentów aplikacyjnych. Powyższe dokumenty należy dostarczyć do wybranej szkoły, do której dziecko musi być najpierw zapisane. Zalecamy, aby była to szkoła przyjazna edukacji domowej.

Dyrektor po otrzymaniu tych dokumentów ma do 30 dni na wystawienie decyzji. Po tym można się cieszyć wolnością edukacyjną.
Jakie rodzic powinien zgromadzić dokumenty, jakich dopełnić formalności?

Dokumentów nie ma dużo. Są to tylko: wniosek o zezwolenie na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą, oświadczenie o zapewnieniu warunków umożliwiających realizację podstawy programowej, zobowiązanie rodziców do przystępowania dziecka do egzaminów klasyfikacyjnych.
Czy dyrektor szkoły, do której dziecko uczęszcza może się nie zgodzić na taką formę edukacji?

Dyrektor szkoły ma swobodę w wydawaniu zgody na edukację domową. Może zatem odmówić zgody, nawet jeżeli wszystkie formalności zostały spełnione. Jednak szkoły przyjazne ED kierują się w takiej sytuacji raczej wyraźnymi przesłankami, że dla dziecka byłby lepszy inny system nauczania. Warto zauważyć, że są to nieliczne sytuacje, gdy doświadczeni w ED pedagodzy nie zalecają tej formy.
Często rodzic słyszy, że najlepiej wybrać „szkołę przyjazną”, czyli jaka? Co to oznacza, że szkoła jest przyjazna i dlaczego ten wybór jest tak istotny?

Szkoły przyjazne to placówki, którym znana jest specyfika spełniania obowiązku szkolnego poza szkołą, czyli edukacja domowa. Akceptują decyzję rodziców i wspierają ich w tym. Starają się, żeby egzaminy klasyfikacyjne odbywały się w przyjaznej atmosferze, zapraszają uczniów ED na szkolne wydarzenia i wycieczki. 

Ważna, o ile nie najważniejsza, jest także znajomość procedur wynikających z prawa oświatowego. Wiedza na ten temat pozwoli uniknąć błędów, a tym samym niepotrzebnego stresu na rodziców i dziecka. Mamy już dziecko w szkole przyjaznej, co dalej? Jak weryfikowana jest wiedza dziecka, postępy w nauce. Co musi zrobić, by „zaliczyć rok”. Czy dostaje świadectwo, jak inne dzieci?

W edukacji domowej nie ma zadań domowych, kartkówek, sprawdzianów. Są tylko roczne egzaminy klasyfikacyjne z podstawy programowej, które uczeń musi zdać, aby dostać promocję do następnej klasy. Egzaminy mogą się odbyć pod koniec roku, ale także i w trakcie, jeśli uczeń jest już gotowy z konkretnego przedmiotu. 

Każdy przedmiot z podstawy programowej jest zaliczany osobno, w formie pisemnej i ustnej. W edukacji domowej nie ma natomiast takich przedmiotów jak: muzyka, plastyka, technika, wychowanie fizyczne, religia. Gdy uczeń zda wszystkie egzaminy, co może nastąpić nawet przed końcem roku szkolnego, to otrzymuje świadectwo. 

Jak wygląda taka ścieżka, transfer ze szkoły systemowej na edukację domową z Centrum Nauczania Domowego?

Karolina Jaroni: Wiemy,  jak ważnym krokiem jest przejście na edukację domową – decydują się na nią ludzie, którzy pragną zmiany, ale trzeba pamiętać, że wkraczają na nieznane wody. Dlatego od samego początku dokładamy wszelkich starań, aby każdy poczuł się maksymalnie zaopiekowany i z ekscytacją czekał na następny krok. Zaczynamy od rejestracji na naszej stronie, następnie rodzic zostaje przekierowany do Katalogu Szkół.

Tam może wedle swoich preferencji wybrać placówkę. Warto zaznaczyć, że każda z nich jest doświadczona i z wielką pasją rozwija edukację domową. Następnie rodzic wypełnia Kwestionariusz Kandydata, dzięki któremu przygotujemy dla niego dokumenty aplikacyjne. Na koniec należy dostarczyć je do szkoły. 

Tutaj jeszcze muszę zaznaczyć ważną kwestię: nasze szkoły cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego dla każdego kandydata rezerwujemy miejsce na 5 dni i później przekazujemy je następnej osobie.

I tak naprawdę to wszystko! Gdyby tak pomyśleć to w czterech prostych krokach można rozpocząć nową przygodę.
Rodzice często myślą, że to skomplikowane, na jakie wsparcie podczas zapisu mogą liczyć w CND?

Jak już wspomniałam jesteśmy z rodzicem na każdym kroku. Zaczynając od przygotowanego przez nas Katalogu Szkół, gdzie każdy może przeczytać co konkretna placówka może zaoferować uczniowi, jakie są jej zalety oraz odnaleźć bezpośredni kontakt do szkoły. 

W dalszym etapie wspieramy rodzica poprzez przygotowanie dla niego dokumentów, a także kontaktujemy się w jego imieniu ze szkołą w sprawie przyjęcia ucznia. Dodam jeszcze, że mamy niesamowite dziewczyny, które podejmują kontakt z każdym rodzicem w razie gdyby pojawiły się jakieś pytania/ zagwostki. Oczywiście nasz sekretariat jest dostępny dla Państwa w razie jakikolwiek nieścisłości.Brak rówieśników i lęk przed tym, że dziecko będzie aspołeczne często blokuje rodziców przed podjęciem decyzji o ed, jak CND opiekuje ten temat?

Muszę przyznać, że to największy mit o jakim słyszałam, dlatego dziękuję za to pytanie. Pamiętasz jak chodziliśmy do szkoły i spędzaliśmy z dziećmi mnóstwo czasu, prawda? Tylko teraz zastanówmy się. Spędzaliśmy ten czas obok siebie, ale nie wspólnie. Dzieci zostają w szkole wrzuceni do klasy z przypadkowymi osobami, niekiedy to właśnie w takiej grupie najciężej znaleźć prawdziwą, wartościową przyjaźń. 

Jak to robimy w CND: prowadzimy integrację w formie online, gdzie dzieci tworzą niesamowite projekty dzięki wspólnej pracy, bawią się i edukują. Od kilku miesięcy jeździmy po całej Polsce organizując spotkania edukatorów domowych, gdzie zapewniamy inspirujące warsztaty oraz przestrzeń do poznania się bliżej.

 Ah, dodam jeszcze, że w CND pamiętamy również o rodzicach: dla nich również organizujemy wydarzenia online zarówno integracyjne jak i edukacyjne z najlepszymi specjalistami. Ciągle rozwijamy się w tym kierunku, a nasze pomysły przerastają nasze najśmielsze oczekiwania.


Wielu rodziców boi się także podjąć decyzję o ed, myśląc, że to decyzja na całe życie. Nie dają sobie i dziecku możliwości na wypróbowanie takiego trybu nauczania. 

A tu akurat mam dobrą wiadomość. To nie jest na decyzja na całe życie, co więcej nawet nie na cały rok szkolny. Tak samo jak można przejść na edukację domową w każdym momencie roku szkolnego, tak samo można z niej zrezygnować. 

To daje możliwość wypróbowania tego trybu edukacji. Jeśli ED sprawdzi się u Państwa w rodzinie to świetnie, gratulacje, natomiast jeśli szkoła stacjonarna była lepszym rozwiązaniem można bez żadnych problemów wrócić do szkolnej ławki.Często rodzice pytają czy są jeszcze miejsca, kiedy jest najlepszy moment na zapisy? Jak to wygląda teraz w Centrum Nauczania Domowego?

Pewnie się spodziewasz odpowiedzi, że w tej chwili i jak najszybciej. Natomiast chciałabym przekazać, że ta decyzja musi być podjęta świadomie, na spokojnie. Gdy zarówno rodzic jak i dziecko powinni wiedzieć być pewni swojego postanowie. Niestety, miejsca w naszych szkołach są ograniczone

Dlatego im szybciej rodzic podejmie decyzje tym większy wybór placówek. Jakie było moje zdziwienie, kiedy tuż po rozpoczęciu zapisów w dwóch szkołach skończyły się miejsca.

Podsumowując: gdy rodzic podejmie decyzje zapraszam na naszą stronę www.domowi.edu.pl.

 
Zobaczcie jak fantastyczną przygodą jest edukacja domowa i weźcie udział w rekrutacji!


 

Przy okazji tego tematu przedstawiamy sondę uliczną, przeprowadzoną na krakowskim rynku. Pytaliśmy przechodniów “czym jest edukacja domowa”. Niektóre odpowiedzi zadziwiają. – zobaczcie sami!