Rozmawiają - Monika Kamińska Wcisło i Kinga Raj z Centrum Nauczania Domowego

Podcast

Edukacja Domowa - wolność czy dziwactwo?

Czy wiesz, że dzieci nie muszą chodzić do szkoły? Naprawdę jest to legalne! Opowiemy Ci, co jest po drugiej stronie systemu. Dowiesz się jak wygląda edukacja domowa. Pokażemy ją od podszewki. Bez lukru, pełną pasji, ale też i wyzwań, dzięki którym zmieniamy świat naszego dziecka na lepsze.

ODCINEK 23

Egzaminy w edukacji domowej – jak zjeść tę żabę?

Z Kariną Poźniak rozmawiamy o egzaminach w edukacji domowej. Jak wiemy, uczeń w tym trybie nauczania nie ma kartkówek, klasówek, sprawdzianów i ocen. Jednak jego wiedza z każdego przedmiotu weryfikowana jest na egzaminach klasyfikacyjnych. Nasz gość podpowie, jak najlepiej do takich egzaminów się przygotować. Karina jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej, pedagogiem i logopedą. Prowadzi także zajęcia związane z zastosowaniem technik pamięciowych oraz tworzy materiały i programy edukacyjne.

ODCINEK 22

Rodzic – rodzicom, czyli wsparcie ambasadorskie w edukacji domowej

Rozmawiamy z Justyną Nowakowską o wsparciu rodzicielskim, jakim jest projekt ambasadorów w Centrum Nauczania Domowego. O obawach, pytaniach rodziców, z którymi na co dzień do nas przychodzą i mitach o edukacji domowej, z jakimi najczęściej się spotykają.

ODCINEK 21

Dziecko w spektrum autyzmu a edukacja domowa

Rozmawiamy z Moniką Szubrycht (autorką wywiadów „Autyzm: bliski daleki świat”) o szczególnych potrzebach edukacyjnych dziecka w spektrum autyzmu, indywidualnym podejściu do nauki, zrozumieniu i dostosowanych metodach do charakteru i osobowości dziecka. Oraz o możliwości kształcenia dzieci z autyzmem w trybie edukacji domowej.

ODCINEK 20

Rodzina na walizkach a edukacja dziecka 

Dziś gościmy u nas Karolinę Szymańską, która wraz z mężem prowadzi blog – „Our Little Advetures”. Rozmawiamy o życiu w podróży z dziećmi w wieku szkolnym, o doświadczeniach i rozwiązaniach, jakie daje edukacja domowa, o szukaniu rówieśników w nowym miejscu, a także o świadomym, bliskim rodzicielstwie.

ODCINEK 19

EkoEksperymentarium, czyli jak uczyć ekologii przez gry?

Jak zainteresować najmłodszych ekologią, jak mówić o trudnych zjawiskach i terminach w przystępny sposób? Porozmawiamy o zmianach klimatycznych, o edukacji ekologicznej przez zabawę i grach edukacyjnych.

ODCINEK 18

Mityczna podstawa programowa – dla kogo i po co?

Czym jest “mityczna” podstawa programowa. Mówię mityczna, bo każdy na pewno o niej słyszał, ale tak naprawdę niewiele osób wie, co rzeczona podstawa programowa zawiera. Przyjrzymy się jej dziś z bliska: co to jest za dokument, dla kogo on jest i co rodzic w edukacji domowej może z niego przydatnego wyciągnąć?

Słuchaj naszego podcastu na: