FAQ
Pytania, które
otrzymujemy najczęściej
Jak wygląda nauka w Centrum Nauczania Domowego?
Przede wszystkim nauka w edukacji domowej razem z CND to ogromne ułatwienie dla rodzica, który staje się nauczycielem dla swojego dziecka. My stawiamy na nowoczesne technologie – między innymi dając Wam narzędzia wspierające efektywne nauczanie Waszego dziecka pomagamy w procesie edukacji. Oferujemy np. dostęp do platformy nauczania domowego, spotkania on-line, webinaria zarówno przedmiotowe, jak i rozwijające zainteresowania, a także zajęcia w małych grupach, wideospotkania czy korepetycje.
Edukacja domowa to edukacja spersonalizowana, a my wypełniamy założenia nowoczesnej edukacji. Zapewniamy wsparcie tutora oraz mentoring dla dzieci szczególnie uzdolnionych i takich, które chciałyby się rozwijać w konkretnej dziedzinie nauki. Współpracujemy ze szkołami przyjaznymi edukacji domowej. Dysponujemy wykwalifikowaną i pełną pasji kadrą nauczycieli, którzy służą pomocą na każdym etapie nauki, a także do Waszej dyspozycji pozostaje psycholog czy logopeda. Mamy ekspertów od zajęć plastycznych, literackich, przyrodniczych z programowania czy szachów.
Ważna jest dla nas integracja, dlatego on-line prowadzimy program Kolega z Ławki, ale dodatkowo organizujemy spotkania i warsztaty na żywo. Dzięki temu tworzymy społeczność edukatorów domowych, umożliwiając wymianę doświadczeń rodziców podczas szkoleń, webinariów, konferencji.
Ile kosztuje nauka w Centrum Nauczania Domowego?
Nauka w Centrum Nauczania Domowego jest bezpłatna. Wszystkie koszty pokrywane są przez szkoły partnerskie, do których zapisani są nasi uczniowie. Edukacja domowa jest bezpłatna dla każdego dziecka w Polsce, ponieważ nauka jest finansowana z subwencji oświatowej.
Jeżeli nie chcesz skorzystać z oferty naszych szkół przyjaznych edukacji domowej, oczywiście istnieje możliwość samodzielnego finansowania nauki z CND w kwocie 1999zł/rok.
Czy dzieci w CND otrzymują świadectwo szkolne?
Tak, na podstawie egzaminu klasyfikacyjnego przeprowadzanego w szkole, do której dziecko jest zapisane. Odbywa się pod koniec roku szkolnego, bądź w dowolnym momencie (sam wybierasz kiedy do niego podejść). Nie musisz jednak martwić się, czy realizowany przez Ciebie i Twoje dziecko program nauczania spełnia wszystkie wymogi MEN. Nad tym czuwa doświadczony zespół naszych nauczycieli, który przygotował gotowe scenariusze z konkretnych przedmiotów w oparciu o najnowszą podstawę programową.
Kiedy mogę przenieść dziecko na edukację domową?
W dowolnym momencie. Nie musisz czekać na zakończenie semestru lub rozpoczęcie roku szkolnego. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, skontaktuj się z nami, a my przeprowadzimy Cię przez proces przechodzenia na tryb nauczania domowego krok po kroku – zawsze chętnie pomożemy.
Czy dziecko w edukacji domowej może stać się aspołeczne?
Jest to jednej z mitów odnośnie edukacji domowej! Szkoła to nie jedyne miejsce, w którym dziecko spotyka się z rówieśnikami. Należy pamiętać, że to rodzice czuwają nad rozwojem swojego dziecka, więc również nad rozwojem społecznym. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu „Odludek i outsider? Czy dzieci w edukacji domowej są aspołeczne?”, w którym obalamy ten mit.
Czy edukacja domowa jest tym samym, co nauczanie zdalne?
Absolutnie nie! Edukacja domowa nie ma nic wspólnego z nauką zdalną. Podczas pandemii Covid-19 zarówno nauczyciele, jak i dzieci byli zmuszeni do nauczania zdalnego, do którego nikt wcześniej nie był przygotowany. Godziny przed komputerem, wyzwania technologiczne, brak organizacji – z tym wszystkim zmagali się rodzice, dzieci i nauczyciele.
W edukacji domowej nie ma ławek, nie ma stresu ani nauki na siłę. Rodzic jest nauczycielem – edukatorem dla swojego dziecka. Sam wybiera narzędzia i materiały edukacyjne z jakich będzie korzystało jego dziecko: materiały elektroniczne, książki i filmy edukacyjne, e-platformy do nauki. Edukacja domowa to spersonalizowana forma kształcenia, dzięki której dziecko może rozwijać swoje zainteresowania oraz poświęcać czas na doskonalenie swoich pasji. To Wy samodzielnie możecie decydować o tym kiedy się uczycie, w jakim miejscu i jakiego materiału danego dnia.
Więcej informacji w naszym artykule: „Edukacja domowa vs. nauczanie zdalne”.
Jak wygląda dzień w edukacji domowej?
Harmonogram dnia jest dopasowany do potrzeb rodziny – edukacja może odbywać się rano, wieczorem, czy co drugi dzień. Uczeń wraz z rodzicem sam ustala jak będzie wyglądał jego dzień. Podczas edukacji domowej nie trzeba dostosowywać się do innych – tu indywidualność ucznia jest najważniejsza. Edukacja domowa pozwala na naukę spersonalizowaną, dostosowaną do potrzeb dziecka. Zachęcamy do przeczytania wywiadu z rodzicem w edukacji domowej z CND – https://domowi.edu.pl/blog/czas-dla-dzieci-to-najlepsza-inwestycja/.
Na jakie potrzeby odpowiada edukacja domowa?
Na pewno ED kojarzy się z wolnością, zarówno dla dzieci jak i rodziców. Jest pełno przestrzeni na indywidualne podejście, rozwijanie pasji. Na co nie ma miejsca? Na niepotrzebny stres, ciągłe oceniania, stale rosnące wymagania otoczenia. Edukacja domowa jest możliwością podążania za dzieckiem i jego potrzebami. Ten tryb nauki wspiera ciekawość i daje miejsce do eksplorowania, poznawania świata oraz siebie.