“I nigdy nie chodziłem do szkoły” André Sterna – to historia o szczęśliwym dziecku

André Sterna – francuski pisarz, gitarzysta, lutniki i mówca. Jest także prezesem Instytutu Arno Sterna. Mieszka w Paryżu z żoną i dwójką dzieci, które także nie chodzą do szkoły. Co jeszcze go wyróżnia? Nigdy nie chodził do szkoły. Całą wiedzę, jaką posiadł, zawdzięcza edukacji domowej. Dziś jako autorytet w dziedzinie rodzicielstwa i edukacji dzieli się swoją wiedzą z rodzicami, nauczycielami i edukatorami. Podczas swoich prelekcji inspiruje, dodaje otuchy i mocno dmucha w rodzicielskie żagle. Jego książka “I nigdy nie chodziłem do szkoły” sprzedała się już w ponad 100 000 egzemplarzy na całym świecie!

Szczęśliwy jak dziecko

Jaka jest historia Sterna? Co dała mu edukacja poza szkolnym systemem? Książka “I nigdy nie chodziłem do szkoły” to opowieść o krainie szczęśliwego dzieciństwa. Naturalnym środowisku, dzięki któremu mały André mógł dorastać bez rywalizacji i ocen, w swoim tempie i czasie. O edukacji opartej na dziecięcej ciekawości, entuzjazmie i zachwycie otaczającym światem. I zabawie, która stanowi niewyczerpane źródło inspiracji.

Książka jest powrotem do lat dziecięcych, podróżą w przeszłość, próbą podzielenia się doświadczeniem człowieka, któremu dane było wychować się i uczyć poza szkolną ławką.

Po pierwsze zaufanie

Stern twierdzi, że w naturze dziecka jest rozkwitanie. Wyposażone jest ono w niesamowitą ilość potencjału, z jakim przychodzi na świat.

Pierwszą i naturalną rzeczą, jaką robi dziecko, kiedy zostawi się je w spokoju, jest – zabawa. Zabawa jest pierwotna, silniejsza niż przeciwności, niż ból czy głód. Co by się stało, gdybyśmy mu nie przerwali? Odpowiedź jest prosta -zauważa Stern – nadal by się bawiło.

Dlaczego dorośli jednak przerywają zabawę? Z braku zaufania, ze strachu, że to nie wystarczy. Stern powołuje się na odkrycia współczesnej nauki, które zakładają, że nie ma lepszego narzędzia do nauki, jak zabawa. I zachęca do większego zaufania wobec dziecka, do jego niesamowitych predyspozycji i do siebie samych.

Entuzjazm, jako motor rozwoju

Stern dzieli się prawdziwym świadectwem, jak dziecięcy entuzjazm w odpowiednich warunkach może rozkwitnąć i stać się podstawą do wszechstronnego rozwoju.

Zachwyt dziecka, ciekawość, możliwość mierzenia się z wyzwaniami, podejmowanie aktywności, bez presji i czasowych ograniczeń według pisarza stanowią istotę poznania świata.

Obalanie mitów

W książce autor mierzy się z mitem dotyczącym edukacji dzieci poza szkolnymi murami. Rozprawia się z krzywdzącymi poglądami, które dzieci w edukacji domowej sprowadzały do aspołecznych odludków, dzikusów czy wręcz analfabetów.

Źródło inspiracji

Stern unika stawiania siebie w charakterze powiernika jednej metody edukacyjnej, nie traktuje swojej książki jak poradnika. To, co podkreśla, to chęć zainspirowania, szukania rozwiązań  różnorodnych metod, a nade wszystko wzywa do zachwytu.

“To, o czym mówię, to nie metoda, tylko postawa życiowa. Postawa zaufania. Ukułem sobie takie pojęcie: ekologia dzieciństwa. To zaproszenie do stawiania pytań, ale zamiast pytać, czego ja mogę nauczyć dziecko, trzeba pytać, czego mogę nauczyć się od dziecka. Dzieci nie uznają hierarchii wartości, rasizmu, seksizmu, są otwarte na innych ludzi, nie patrzą na religię, stan posiadania, kolor skóry, nie trzeba ich uczyć tolerancji, bo nie wiedzą, co to jej brak. Otwartość, brak stereotypów – oto droga do lepszego świata. Dzieci są otwarte, szukają różnorodności, intuicyjnie czują, że to je wzbogaca, współpracują z innymi, umieją wykorzystywać wiedzę innych, by razem stworzyć to, czego w pojedynkę nie dadzą rady” – pisze w swojej książce Stern.

Mentor rodziców – spotkania w Polsce

André Stern na co dzień współpracuje ze szkołami oraz uczelniami wyższymi. Jego prelekcje o rodzicielstwie i edukacji  zyskały międzynarodową popularność. W jego wykładach i warsztatach każdego roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

Najbliższe spotkanie w Polsce:  Rodzicielstwo – Relacja – Edukacja – odbędzie się w dniach 21-22 kwietnia w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu.

Tematyka:

• Jak podtrzymać naturalny entuzjazm, dzięki któremu dzieci mogą rozwinąć cały swój potencjał?
  • Jak budować z dziećmi relacje oparte na zaufaniu?
  • Jak zapewnić im warunki, by zdobyły wiedzę i umiejętności potrzebne w dorosłym życiu?
  • Czy edukacja poza tradycyjną szkołą to droga dla mojej rodziny?
  • Dzieci są pod coraz większą presją egzaminów i wymagań edukacyjnych. Jak zdjąć z nich odrobinę tej presji?
  • My, rodzice, także jesteśmy pod coraz większą presją. Celem André Sterna jest pomóc nam się zrelaksować, zyskać spokój i pewność co do rozwoju naszych dzieci.

Szczegółowy plan spotkań: https://andresternwpolsce.pl/

1.  Stern A., …i nigdy nie chodziłem do do szkoły, Wyd. Element 2016 r.

2. https://andresternwpolsce.pl/ (dostęp: 14.04.2023).