Spis treści
- 0.1 Edukacja domowa pozostawia rodzicom i dziecku przestrzeń do ułożenia takiego planu dnia, który odpowiada im indywidualnemu rytmowi i potrzebom.
- 0.2 Każdy dorosły, każde dziecko potrzebuje innych rytuałów, pracuje bardziej wydajnie o innych porach, ma inne sposoby na skupienie, odpoczynek i regenerację…
- 0.3 Powtarzanie jednego schematu dnia w każdym przypadku jest zatem błędem- może stawać na drodze do korzystania z pełni potencjału danego człowieka.
- 0.4 Zobaczcie jak swoim czasem zarządzają nasi edukatorzy domowi i ich dzieci…
- 1.1 Pan Amadeusz-Tata Bruna (klasa 3)
- 1.2 Pani Justyna, mama Szymona (klasa 7)
- 1.3 Pani Karolina- mama Marianny (klasa 5) i Rozalii (klasa 2)
- 1.3.1 Rozmowy z edukatorami domowymi utwierdzają w przekonaniu, jak wielkim walorem edukacji domowej jest możliwość indywidualnego ułożenia planu dnia.
- 1.3.2 Każda rodzina ma swój własny rytm, a życie w zgodzie z nim daje pozytywne rezultaty we wszystkich jego obszarach.
- 1.3.3 Drobiazgi tworzą całość. Nawet pozornie małe rzeczy jak pory posiłków, przerw czy pierwsza czynność jaką robicie po przebudzeniu ma duży wpływ na jakość codzienności.
- 1.3.4 Edukacja dzieci, w systemie szkolnym wymaga dostosowania się do zasad, pór i schematów, które nie zawsze dobrze wpływają na funkcjonowanie rodziny. Korzystając z edukacji domowej zyskuje się więc wolność i decyzyjność w układaniu swojej codziennej rzeczywistości.
- 1.3.5 Rodzice i dzieci w edukacji domowej chwalą sobie brak pośpiechu, stresu i presji. Możliwość przyjemnego rozpoczęcia dnia, czasu na swoje ulubione rytuały, rodzinne rozmowy przy herbacie, wspólne zajmowanie się domem i odpoczynek, kiedy akurat poczują się zmęczone. To wszystko wpływa pozytywnie nie tylko na naukę dzieci, ale również dobrostan wszystkich domowników.
- 1.3.6
Edukacja domowa pozostawia rodzicom i dziecku przestrzeń do ułożenia takiego planu dnia, który odpowiada im indywidualnemu rytmowi i potrzebom.
Każdy dorosły, każde dziecko potrzebuje innych rytuałów, pracuje bardziej wydajnie o innych porach, ma inne sposoby na skupienie, odpoczynek i regenerację…
Powtarzanie jednego schematu dnia w każdym przypadku jest zatem błędem- może stawać na drodze do korzystania z pełni potencjału danego człowieka.
Zobaczcie jak swoim czasem zarządzają nasi edukatorzy domowi i ich dzieci…
Pan Amadeusz-Tata Bruna (klasa 3)
Rytuały, które pomagają miło rozpocząć Wam nowy dzień..
Jemy wspólnie śniadanie, rozmawiamy o tym co będziemy robić w danym dniu razem.
Sposoby na chwilę odpoczynku dla umysłu i regenerację w ciągu dnia…
Robimy przerwy w nauce. O przerwach decyduje Bruno i są wtedy kiedy ich potrzebuje. Odchodzimy od komputera, rozmawiamy, wspólnie gramy na pianinie, czytamy.
Jak różni się Wasz dzień odkąd uczycie się w edukacji domowej?
Mamy więcej czasu dla siebie i na różne aktywności. Bruno ma czas na zabawę, a rodzic na chwilę relaksu- wspólne spacery i więcej czasu dla rodziny.Nie musimy popołudniami spędzać kilku godzin na odrabianiu prac domowych.
Sposoby na lepszą organizację, które sprawdzają się u Was…
Zaczynamy naukę o tej samej porze, mamy ustalony plan dnia na cały tydzień.
Co miłego robicie dla siebie po zakończonym dniu nauki?
Lubimy aktywności sportowe: jazda na rowerze, na hulajnodze, na deskorolce, rozmawiamy i rozwijamy hobby, mamy znacznie więcej czasu pozaszkolnego na rozwijania pasji syna.
Czy celebrujecie codzienne sukcesy?
Tak, chwalimy Bruna za to że sobie poradził z zadanym materiałem, motywujemy do dalszej pracy oraz zachęcamy do samodzielności.
Pani Justyna, mama Szymona (klasa 7)
Nasze rytuały, które pomagają miło rozpocząć dzień to wspólna kawa/ herbatka i smaczne śniadanko. 🙂
Sposobem na odpoczynek są łamigłówki, kostka Rubika, klocki Lego, wyjście na świeże powietrze oraz gimnastyka.
Jeżeli chodzi o różnice pomiędzy standardowym nauczaniem a domowym, szczególnie ważne są elastyczne godziny pracy. Sami decydujemy kiedy mamy zasiąść do nauki oraz czego mamy ochotę uczyć się danego dnia i co ważne wszystko odbywa się w miłej, spokojnej atmosferze, bez stresu!
W organizacji pomaga nam plan, który też jest elastyczny, ale bardzo ważne, że jest. Wspiera nas również platforma, która umożliwia realizację założonego planu, pomaga w nauce oraz przedstawia wszystko w jasny sposób.
Zwykle po skończonym dniu nauki jedziemy na trening oraz układamy kostkę Rubika, co bardzo nas rozluźnia i sprawia nam przyjemność.
Myślę, że celebracją codziennych sukcesów są diamenty zdobywane na platformie. Motywuje nas to do nauki. Codziennie podliczam zdobyte gwiazdki i zbieram je, aby być jak najwyżej w rankingu. 😉
Pani Karolina- mama Marianny (klasa 5) i Rozalii (klasa 2)
Jak rozpoczynacie nowy dzień w Waszym domu?
Dzień zaczynamy od porannej modlitwy i śniadania, w różnej kolejności, przy czym dzieci zawsze zapalają i gaszą świece. Następnie robimy po sobie porządek, rozładowujemy zmywarkę, oporządzamy nasze zwierzaki. Po tym wszystkim jesteśmy gotowi do rozpoczęcia lekcji. Bez pośpiechu i nerwów.
Wasze sposoby na regenerację między wykonywaniem obowiązków…
W przerwie od nauki dzieci po prostu bawią się ze sobą w różny sposób, np. pluszakami lub klockami. Czasami przygotowujemy wspólnie obiad, jeśli akurat przepis jest na tyle absorbujący, żeby dzieci miały co przy nim zrobić.
Jaki wpływ na Wasze życie ma edukacja domowa?
Nasze dzieci nigdy nie uczęszczały do szkoły, więc nie mamy porównania jak by wyglądało w takim wariancie nasze życie, ale na pewno nie miałyby tyle czasu na zabawę i mniej prawdopodobne, aby podjęły się gry na instrumentach (jedna córka gra na skrzypcach, druga na gitarze). Ponadto młodsza córka uczęszcza na zajęcia z rysunku. Nie mielibyśmy też motywacji, aby zapisać dzieci do klubu gimnastycznego…
Czy macie swoje sposoby na lepszą organizację?
Naszą podstawą organizacji jest zrobienie sobie planu dnia na poszczególne dni tygodnia, który uwzględnia czas na wszystko, co potrzebne do życia: jedzenie, nauka/zajęcia dodatkowe, pobyt na świeżym powietrzu i odpowiednia ilość snu. W rozkładzie materiału, który trzeba w danym czasie przerobić, niezastąpiona jest dla nas platforma Centrum Nauczania Domowego, która zdejmuje ze mnie ogrom planowania i przy starszej córce kompletnie mnie odciąża. Od czasu do czasu tylko przeglądam z nią podręczniki, żeby utrwalić przerobiony materiał.
Miłe rzeczy jakie robicie dla siebie po zakończonym dniu nauki…
Jak już lekcje są zrobione, dzieci mogą obejrzeć jakąś bajkę lub zagrać
w edukacyjną grę na komputerze jak np. szachy albo sudoku. Często jednak dzieci nie upominają się wcale o to, tylko bawią się w coś, grają w planszówki lub czytają książki, nierzadko razem z rodzicem.
Jak celebrujecie codzienne sukcesy?
Mamy “tablicę dobrego zachowania”, która obecnie wyszła z użytku, bo wymaga przerobienia, ale wcześniej zaznaczaliśmy na niej codziennie, czy wszystkie potrzebne zadania na dany dzień zostały wykonane (były tam np. lekcje, zajmowanie się zwierzakiem, sprzątanie pokoju) i za każdą rzecz dzieci dostawały po dwie minuty grania na komputerze – do wykorzystania przez weekend…
Rozmowy z edukatorami domowymi utwierdzają w przekonaniu, jak wielkim walorem edukacji domowej jest możliwość indywidualnego ułożenia planu dnia.
Każda rodzina ma swój własny rytm, a życie w zgodzie z nim daje pozytywne rezultaty we wszystkich jego obszarach.
Drobiazgi tworzą całość. Nawet pozornie małe rzeczy jak pory posiłków, przerw czy pierwsza czynność jaką robicie po przebudzeniu ma duży wpływ na jakość codzienności.
Edukacja dzieci, w systemie szkolnym wymaga dostosowania się do zasad, pór i schematów, które nie zawsze dobrze wpływają na funkcjonowanie rodziny. Korzystając z edukacji domowej zyskuje się więc wolność i decyzyjność w układaniu swojej codziennej rzeczywistości.
Rodzice i dzieci w edukacji domowej chwalą sobie brak pośpiechu, stresu i presji. Możliwość przyjemnego rozpoczęcia dnia, czasu na swoje ulubione rytuały, rodzinne rozmowy przy herbacie, wspólne zajmowanie się domem i odpoczynek, kiedy akurat poczują się zmęczone. To wszystko wpływa pozytywnie nie tylko na naukę dzieci, ale również dobrostan wszystkich domowników.
Zapisy na rok 2021/2022 wciąż trwają- zobacz jak fantastyczną przygodą jest edukacja domowa.