Spis treści
Dzieci objęte edukacją domową obejmuje ta sama podstawa programowa, co ich rówieśników, którzy na co dzień uczęszczają do szkół. Nie inaczej jest w przypadku nauki języków obcych. Ona także musi przebiegać zgodnie z założeniami programowymi. Jak poradzić sobie z nauką języka angielskiego podczas edukacji domowej? Sprawdźmy!
Wprowadzenie nauki języka angielskiego w edukacji domowej
Edukacja domowa to bardzo dobra alternatywa dla tradycyjnego nauczania szkolnego. Nie każde dziecko będzie w stanie nabywać wiedzę i umiejętności poprzez spędzanie długich godzin w ławce. Swobodna nauka w domu, bez presji, prowadzona przez rodzica, może przynieść naprawdę wiele korzyści. Niektóre przedmioty mogą stanowić jednak pewną trudność, zwłaszcza na początku. Jak wprowadzić naukę języka angielskiego w edukacji domowej? Rodzic może spróbować wdrożyć ją na własną rękę, posiłkując się podręcznikami oraz dostępnymi w internecie materiałami edukacyjnymi. W niektórych przypadkach bardzo pomocna może okazać się pomoc kompetentnego lingwisty lub lektora.
Skuteczna nauka angielskiego w nauczaniu domowym – czy to możliwe?
Język angielski, a także inne języki obce to szczególny przypadek przedmiotów. Dlaczego? Niektóre dzieci mają prawdziwy “dar” do języków. Łapią nowe słówka w lot i nawet najbardziej skomplikowane zasady gramatyczne nie są im straszne. Jednak warto pamiętać, że nie dotyczy to każdego dziecka. Jeśli pociecha ma trudności językowe, wcale nie oznacza to, że nie nauczy się języka angielskiego w zaciszu własnego domu. Konieczne jest jednak znalezienie odpowiednich metod, które pomogą dziecku opanować trudne dla niego zagadnienia.
Jak pokonać trudności językowe u dziecka?
Nauka języka angielskiego w ramach edukacji domowej jest o wiele prostsza, jeśli rodzic zna go, chociaż na średniozaawansowanym poziomie. Jednak samo wsparcie nie wystarczy. Potrzebna jest przede wszystkim odpowiednia motywacja i znalezienie metod nauczania, które przemówią do dziecka. Ważne jest, aby nauka języka angielskiego skupiała się na rozwijaniu wszystkich umiejętności jednocześnie. Dlaczego to takie ważne? Chodzi o coś więcej niż tylko dobre wyniki egzaminu sprawdzającego. Nauka języka angielskiego jest najbardziej skuteczna, kiedy skupia się na wielu zagadnieniach. Mówienie wspiera dobre rozumienie ze słuchu, natomiast czytanie wpływa pozytywnie na poprawne pisanie.
Metody nauki języka angielskiego w edukacji domowej
Najbardziej znane i skuteczne sposoby na naukę języka angielskiego w domu to m.in.:
– fiszki (niezastąpione w zapamiętywaniu słówek i wyrażeń);
– aplikacje na telefon (przyjemna forma uzupełniająca edukację);
– słuchanie piosenek i oglądanie filmów po angielsku (wspierają rozumienie ze słuchu);
– regularne prowadzenie dialogów (wpływa na przełamywanie bariery językowej);
– zajęcia dodatkowe z języka angielskiego online.
Oczywiście, to tylko niektóre z metod wartych wypróbowania. Każde dziecko potrzebuje indywidualnego podejścia, zwłaszcza w nauce języków obcych.
Język angielski dla dzieci online – dlaczego warto?
Zajęcia dodatkowe z języka angielskiego to idealne wsparcie dla rodziców i dzieci objętych edukacją domową. Dlaczego? Kompetentni lektorzy, którzy mają doświadczenie w nauczaniu, bez trudu i cierpliwie wytłumaczą dziecku nawet najtrudniejsze zagadnienia z podstawy programowej. Ważne jest jednak, aby wybrać zajęcia prowadzone przez prawdziwych profesjonalistów. Bardzo dobrą ofertę zajęć przygotowanych z myślą o edukacji domowej znajdziesz na Edoo.pl. To lekcje angielskiego oparte na praktycznych doświadczeniach i łatwych do zapamiętania przykładach. Zajęcia odbywają się w miłej atmosferze, a także są dostosowywane indywidualnie do potrzeb, zainteresowań oraz możliwości dziecka. Jednak to nie wszystko. Lekcje angielskiego online stanowią także spore odciążenie dla rodziców. Na czas trwania lekcji ich obowiązki przejmuje wykwalifikowany lektor, dzięki czemu mogą pozwolić sobie na chwilę oddechu. W Edoo masz wybór native speaker lub lektor polskojęzyczny. Większość dzieci już po kilku lekcjach z nauczycielem anglojęzycznym zaczyna mówić, dzięki pełnemu otoczeniu się językiem w trakcie zajęć. Ci, którzy wolniej przełamują się, mogą uczyć się z polskim lektorem.