Mama spędzająca czas z dzieckiem

Nowa Platforma Edukacyjna Centrum Nauczania Domowego.Wychodzimy naprzeciw potrzebom naszych uczniów! Z Patrycją Kulig, która współtworzy platformę rozmawiamy o tym, jakie rozwiązania wprowadzamy, aby nauka sprawiała jeszcze więcej przyjemności i satysfakcji.


Dlaczego platforma edukacyjna jest tak potrzebnym i ważnym narzędziem w edukacji domowej?

Nasza platforma edukacyjna pozwala na komfortową, samodzielną naukę dziecka. Uczeń zyskuje dostęp nie tylko do testów i ćwiczeń sprawdzających wiedzę, ale przede wszystkim do materiałów, które pozwalają tę wiedzę zdobyć. Platforma pozwala dziecku na naukę w oparciu o nowoczesne technologie, które obecnie są naturalnym elementem otaczającej go codzienności. Dziecko uczy się korzystając z treści wzbogaconych materiałami interaktywnymi, co pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym – rozrywkę z nauką.
Jakie funkcje powinna mieć dobra platforma?

Dobra platforma edukacyjna powinna być zarówno źródłem wiedzy, jak i miejscem, w którym można tę wiedzę zweryfikować. Ważne również, żeby zawierała interaktywne elementy. Umieszczone na niej treści nie mogą być wyłącznie tekstowe – podające. Powinny być przeplatane obrazami, filmami, nagraniami audio oraz ćwiczeniami. Dobra platforma umożliwia naukę kiedykolwiek i gdziekolwiek potrzebuje tego uczeń – w formie interaktywnej oraz analogowej. Istotne jest by była dostępna dla wszystkich jej użytkowników.

Czy unowocześniona wersja Platformy Nauczania Domowego posiada takie rozwiązania?

Oczywiście!
Jakie udoskonalenia zostały wprowadzone? 

Po pierwsze, dostosowaliśmy naszą platformę pod względem dostępności. Razem ze specjalistami od UI, UX designu oraz grafikami opracowaliśmy innowacyjne rozwiązania, które ułatwią uczniom codzienną naukę. M.in. umożliwiamy wybór wielkości czcionki w lekcji. Dzięki temu platforma będzie dobrze widoczna również dla osób niedowidzących. Po drugie, wzbogacamy nasze treści interaktywnymi materiałami, nagraniami. Stale pracujemy nad udoskonalaniem i aktualizacją udostępnianych treści. Po trzecie, umożliwiamy naukę zgodnie z zasadą dowolności – gdzie, kiedy i jak chce uczeń.

Lekcje są dostępne bezpośrednio na platformie, ale można je też wydrukować i zrealizować materiał w sposób tradycyjny – analogowo. Dla uczniów, którzy preferują nowoczesne technologie przygotowaliśmy wersję mobilną platformy. Dziecko może przenieść się z nauką od biurka w dowolnie wybrane miejsce.

Po czwarte, jak już wspomniałam, platforma jest źródłem wiedzy – materiały na niej zawarte są zgodne z obowiązującą podstawą programową, pozwalają na przygotowanie się do egzaminów klasyfikacyjnych. Umieściliśmy na platformie również generator próbnych egzaminów, który pozwala na stworzenie przykładowego egzaminu na danym poziomie nauczania. Taka forma sprawdzania wiedzy pozwala na oswojenie się ze stresem związanym z finalnym egzaminem.

Skąd pomysł na stworzenie nowej platformy?

Zależy nam, żeby dostarczyć naszym uczniom najlepsze narzędzie do edukacji domowej. Chcemy spełniać oczekiwania dzieci oraz rodziców. Przed wdrożeniem projektu badaliśmy satysfakcję oraz potrzeby rodziców i dzieci poprzez ankietę, spotkania online oraz rozmowy na naszych stacjonarnych wydarzeniach. Zależy nam, aby współtworzyć platformę razem z naszymi odbiorcami. Zebraliśmy więc wszystkie uwagi i rozpoczęliśmy projektowanie platformy uwzględniając uwagi rodziców i dzieci. W naszym zespole znajdują się specjaliści ds. e-learningu, nauczyciele, konsultanci UI oraz UX, graficy i programiści. W oparciu o dostarczone przez rodziców i uczniów uwagi, razem wypracowaliśmy rozwiązania, które umożliwią komfortową, efektywną naukę w trybie online.
Na jakie potrzeby uczniów odpowiada nowa Platforma?

Najważniejszym elementem naszej platformy są treści .Platforma pozwala uczniom przede wszystkim zdobyć i zweryfikować wiedzę. Stwarza przestrzeń do rozwijania przez ucznia samodzielności. Dziecko samo decyduje od jakich treści chce rozpocząć naukę, czy woli uczyć się zgodnie z tygodniowym rozkładem lekcji, czy w trybie blokowym (ucząc się najpierw materiału z jednego przedmiotu, żeby potem przejść do kolejnego). Dodatkowo dziecko widzi swój własny postęp przy każdym przedmiocie, co pokazuje mu ile udało mu się już osiągnąć oraz ile jeszcze materiału pozostało mu do przyswojenia. To motywuje go do dalszej nauki. Platforma umożliwia ponadto rozwijanie się w obszarach dodatkowych, niezwiązanych z przygotowaniem się do egzaminu klasyfikacyjnego. Oferujemy dostęp do bazy materiałów dodatkowych, w których znajdują się kursy dotyczące np. tzw. kompetencji XXI wieku czyli m.in. kreatywności, krytycznego myślenia, samodzielnego wyszukiwania informacji…


Czym jeszcze zaskoczy nas to narzędzie?

Nowoczesnością, intuicyjnością i atrakcyjnym designem. Uczeń będzie mieć możliwość personalizacji platformy poprzez ustawienie własnego awatara, wybór trybu wyświetlania platformy czy wybór materiałów dodatkowych wyświetlanych na stronie głównej. 

Dlaczego ładny design jest tak istotny? 

Platforma ma być przestrzenią sprzyjającą nauce. Proces przyswajania wiedzy wymaga czasu. Nasi uczniowie czas ten będą spędzać przede wszystkim na platformie, a my wierzymy, że atrakcyjna przestrzeń wpływa pozytywnie na samopoczucie i nastawienie ucznia. Zależy nam, żeby nasi uczniowie uczyli się w bardziej komfortowy sposób, w nowoczesnej, intuicyjnej, nierozpraszającej i przyjemnej dla oka przestrzeni. 
Od kiedy uczniowie będą mogli korzystać z tych wszystkich dobrodziejstw :)? 

Platforma zostanie oddana w ręce uczniów i rodziców już 1 września – wraz z początkiem nowego roku szkolnego. Zaprezentujemy wtedy omawiane tutaj elementy. Nasz zespół nie skończy jednak wtedy pracy nad rozwijaniem platformy – opracowujemy rozwiązania związane m.in. z rozwijaniem grywalizacji, która jeszcze bardziej zmotywuje dzieci do nauki oraz urozmaici naszą platformę. Nie możemy się doczekać, aż będziemy mogli podzielić się z Państwem kolejnymi elementami platformy!
Zaciekawiła Was nasza nowa platforma? 🙂 Patrycja opowiada o jej funkcjonalnościach w poniższym filmie – koniecznie zobaczcie!