dziewczyna na żółtym tle pozuje i się uśmiecha

Pasja w edukacji zmienia wszystko

Na początek czym jest pasja? To coś, co sprawia, że czujemy, że żyjemy. Coś, dla czego skłonni jesteśmy poświęcić czas, co nas napędza do życia, ładuje akumulatory i uszczęśliwia. Dzięki pasji wzbudzamy w sobie pozytywne emocje i uczucia. A co, jeśli pasję zestawimy z edukacją? Co jeśli rozniecimy ogień? Przeczytamy o tym w bestsellerze Sir Kena Robinsona – “Uchwycić Żywioł. O tym, jak znalezienie pasji zmienia wszystko”.

Jak wydobyć z dziecka potencjał? Sprawić, by miało motywację do nauki, by osiągało dobre rezultaty? Te pytania stawia sobie wielu nauczycieli i edukatorów, także tych domowych. Wiemy, że indywidualne podejście do dziecka, jest dobrym tropem, a kiedy spróbujemy podążyć za zainteresowaniami dziecka, jesteśmy w stanie rozbudzić prawdziwy żar do nauki.

Odkryj pasje swojego dziecka

Wszystko zaczyna się od Was drodzy rodzice. To Wy jako pierwsi możecie rozpoznać zainteresowania i talenty Waszych dzieci. Znacie ich przecież najlepiej. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, zastanówcie się nad tym, jakie są naturalne talenty Waszego dziecka, do czego wyrywa się jego serce, co darzy pasją, jakie są jego największe uzdolnienia, kiedy jest w swoim żywiole.

Okazuje się, że łącząc edukację z naturalnymi zainteresowaniami, uwalniamy naukę w czystej postaci, pozbawioną lęku, która wypływa z wewnętrznej motywacji i potrzeby dziecka. Wówczas nauka może stać się prawdziwą pasją.

Uchwycić żywioł

Sir Ken Robinson w książce “Uchwycić Żywioł. O tym, jak znalezienie pasji zmienia wszystko” – wydawnictwa Element, nazywa “żywioł” miejscem, w którym naturalne talenty spotykają się z pasją. Kiedy dziecko jest w żywiole, czuje się prawdziwie sobą, jest szczęśliwe i dochodzi do największych osiągnięć.

W książce możemy poznać historie wybitnych ludzi, jak Michał Anioł, Roy Orbison, Paul McCartney, Jay-Z, Meg Ryan, Elvis Presley czy Richard Feynman, zainspirować się ich życiem i dowiedzieć się, jak odkryli swój talent, jak radzili sobie w szkole, kto im pomógł, jakie cechy i umiejętności okazały się dla nich kluczowe i jak udało im się uczynić ze swojej pasji sposób na życie. Książka z pewnością pomoże Ci drogi rodzicu odkryć talenty i pasję u swojego dziecka. Znajdziemy tu także praktyczne wskazówki, jak wesprzeć dziecko, które nie czuje się kreatywne, nie wierzy w to, że coś je wyróżnia. Autor pokazuje też rodzicom i nauczycielom, jak uczyć dzieci, by rozwinąć ich mocne strony i przygotować je do życia w XXI wieku. – Faktem jest, że przy wyzwaniach, przed którymi stoimy, edukacja nie potrzebuje reformy – potrzebuje transformacji. Kluczem do tej transformacji nie jest standaryzacja edukacji, ale jej personalizacja, budowanie osiągnięć na odkrywaniu indywidualnych talentów każdego dziecka, umieszczenie uczniów w środowisku, w którym chcą się uczyć i w którym mogą naturalnie odkryć swoje prawdziwe pasje – pisze w swojej książce Robinson.

O autorze

Sir Ken Robinson (1950 – 2020) – był liderem i ikoną zmian w edukacji przez ostatnich kilkanaście lat. Jego słynne wystąpienie na konferencji TED “Czy szkoły zabijają kreatywność?” ma ponad 70 milionów odsłon i jest najpopularniejszym w historii konferencji.

Pracował jako nauczyciel i wykładowca, współpracował z rządami i firmami z całego świata, przewodził krajowym i międzynarodowym projektom dotyczącym kreatywności i edukacji w Wielkiej Brytanii, Europie, Azji i w Stanach Zjednoczonych.

Jest autorem kilku książek, m. in. międzynarodowych bestsellerów “Kreatywne szkoły. Oddolna rewolucja, która zmienia edukację” oraz “Uchwycić Żywioł. O tym, jak znalezienie pasji zmienia wszystko”, które zostały przetłumaczone na ponad trzydzieści języków.

Za swój wkład w dziedziny edukacji i sztuki otrzymał z rąk królowej Elżbiety II tytuł szlachecki.