Mały chłopiec trzyma skarbonkę

Świadczenia 500+ i 300+ a przejście na edukację domową

Wiele rodzin decyduje się na zmianę trybu nauczania swojego dziecka. Przyczyny przejścia na edukację domową mogą być różne: zbyt duży stres, brak indywidualnego podejścia, czy presja rówieśnicza. W związku z tak poważną decyzją pojawia się wiele wątpliwości. W tym artykule odpowiemy na następujące pytania:

• Czy rodzic dziecka w edukacji domowej może otrzymywać 500+?
  • Czy uczeń w edukacji domowej otrzyma 300+?

500+ na dziecko – komu przysługuje?

Program Rodzina 500 plus powstał z myślą o regularnym wsparciu finansowym rodzin: zgodnie z ustawą, każde dziecko otrzyma 500 złotych miesięcznie do uzyskania pełnoletności bez względu na wysokość zarobków jego rodziców. Świadczenie mogą otrzymać:

• rodzice,
  • opiekunowie prawni,
  • rodziny zastępcze,
  • rodzinne domy dziecka,
  • dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych,
  • interwencyjne ośrodki preadopcyjne.

Program „Dobry start” – dla kogo?

Rodzice uczniów w roku szkolnym 2023/2024 podobnie jak w poprzednich latach, mogą liczyć na finansowe wsparcie w ramach programu „Dobry start”, czyli tzw. 300 plus. Pieniądze te mają wspomóc rodziców w zakupie wyprawki szkolnej. W przypadku rodzin wielodzietnych wrześniowe zakupy mogą stanowić duży wydatek: trzeba kupić plecak, piórnik, przybory szkolne i wiele więcej. Świadczenie „Dobry start” przysługuje raz w roku dla:

• dzieci, uczących się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia,
  • dzieci niepełnosprawnych, uczących się w szkole, do ukończenia przez nie 24. roku życia

Świadczenia dla dzieci w edukacji domowej

Dzieci uczące się w edukacji domowej w Polsce, mimo że nie uczęszczają do tradycyjnych placówek szkolnych, mają takie same prawa i przywileje, które przysługują uczniom uczącym się w tradycyjnym systemie. Z tego powodu, dzieci uczące się w domu otrzymują świadczenie 500+.

Sprawa wygląda podobnie w przypadku drugiego programu. Mimo że dzieci formalnie nie uczęszczają do tradycyjnej szkoły, są zapisane do stacjonarnej placówki. Dzięki temu zapisowi, uczniom edukacji domowej przysługuje świadczenie 300+ w ramach programu “Dobry Start”. Choć uczniowie Centrum Nauczania Domowego nie potrzebują podręczników, ponieważ wszystkie materiały są dostępne na największej i najlepszej Internetowej Platformie Edukacyjnej, świadczenie znacznie ułatwia rodzicom spełnienie innych potrzeb dziecka, takich jak zapisanie go na zajęcia dodatkowe.

Prawo w Polsce często bywa skomplikowane, jednak zapewnia wszystkie świadczenia dzieciom uczącym się w domu. To ważne, aby rodziny miały możliwość podejmowania decyzji dotyczących edukacji swoich dzieci z pewnością, że będą miały dostęp do niezbędnego wsparcia finansowego!

“Dobry start”, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, https://www.gov.pl/web/rodzina/dobry-start

500 plus na dziecko: zmiany zasad przyznawania w 2023 roku, 15.05.2023, Mamo to ja, https://mamotoja.pl/rodzina/prawo-i-finanse/500-plus-przepisy-wniosek-500-na-pierwsze-dziecko-zmiany-w-500-23544-r1/#komu-przysluguje-500-plus-na-dziecko