Smutne dziecko

Szkoła a samopoczucie u dziecka

Sytuacją, która jest bardzo często obserwowana przez rodziców, jest obniżenie samopoczucia u dzieci, które zaczynają uczęszczać do szkoły. U tych samych uczniów można zauważyć znaczne poprawienie nastroju i samooceny w okresie wakacyjnym, gdy konieczność spełniania obowiązku szkolnego odchodzi w niepamięć. Czym jest to spowodowane i jak radzić sobie z tym problemem? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej!

Kształtowanie kondycji psychicznej przez szkołę

Placówka edukacyjna to miejsce, w którym dziecko spędza bardzo dużą ilość czasu każdego dnia. To właśnie tutaj przebywa najczęściej, jeśli znajduje się poza domem! Jeżeli więc uczeń nie czuje się swobodnie wśród kolegów i koleżanek ze swojej klasy – ma to niesamowity wpływ na jego zdrowie psychiczne. Nauczyciele często wywierają wielką presję na uczniach, którzy nie są w stanie spełnić ich oczekiwań. Oprócz tego wśród rówieśników bardzo często pojawia się element rywalizacji, który utrudnia zaistnienie relacji przyjacielskich. Jeśli dziecko nie postępuje w określony sposób (być może nie radzi sobie z materiałem lub cechuje się nadpobudliwością ruchową) często jest upominane przez pedagoga, co wpływa na gorsze postrzeganie go przez grupę rówieśniczą.

Dlaczego brak indywidualnego podejścia jest aż tak dużym problemem?

Warto podkreślić, że każdy uczeń jest inny i potrzebuje całkowicie odmiennego podejścia. Dzieci różnią się pod każdym względem! Jedne wolą uczyć się rano, inne zaś wybierają godziny popołudniowe. Niektórym odpowiada jedynie całkowita cisza, innym – nie przeszkadza hałas. Część uczniów potrzebuje wiele przerw, a nauka w krótkich blokach przynosi najlepsze efekty. Reszta znacznie bardziej woli pochłonąć całą wiedzę w jednym, długim bloku, aby dalszą część dnia poświęcić na inne aktywności. Tradycyjna szkoła niestety nie dopasowuje swojego programu do potrzeb każdego ucznia i często nie zauważa talentów dzieci w różnych dziedzinach. Skupia się jedynie na realizacji programu nauczania. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się edukacja domowa. Ta forma nauczania pozwala rodzicom na dostosowanie planu nauki do indywidualnych potrzeb ich dziecka. Jeśli uczeń woli wstawać o późniejszej godzinie, realizacja materiału w godzinach popołudniowych wcale nie jest problemem! W sytuacji, gdy najmłodszy posiada wiele hobby, na które nie mógł poświęcać czasu ucząc się w placówce stacjonarnej – nauczanie domowe będzie świetną formą dla Was!

Kondycja psychiczna a kontakt z rówieśnikami

Nie da się zaprzeczyć, że większość dzieci do prawidłowego rozwoju oraz dobrego samopoczucia potrzebuje kontaktu z kolegami i koleżankami. To nic dziwnego! W końcu to właśnie z nimi dzieci mogą wymienić się przemyśleniami na temat najlepszych zabawek lub omówić ostatnio oglądaną bajkę. Mylnie jednak uważa się, że dzieci w wieku szkolnym są w stanie poznawać nowe osoby, z którymi nawiążą relację przyjacielską, jedynie w szkole. Nasi uczniowie uczęszczają na wiele zajęć pozalekcyjnych, odwiedzają z rodzicami place zabaw czy inne miejsca, w których znajduje się wiele innych dzieciaków! Oprócz tego poznają rówieśników w takiej samej sytuacji na EduTripach, czyli naszych autorskich spotkaniach integracyjnych, łączących rodziny w edukacji domowej.

U wielu dzieci, które uczęszczają do szkoły tradycyjnej, można zauważyć znaczne obniżenie samopoczucia, wywołane odrzuceniem przez grupę rówieśniczą w klasie. U małych uczniów może nawet wytworzyć się fobia szkolna, czyli lęk przed pójściem do tego miejsca, który objawia się różnorakimi objawami, takimi jak ból brzucha, boleści głowy, nudności, roztrzęsienie, drżenie rąk czy też duszności.

Jeśli zauważasz u swojego dziecka obniżenie kondycji psychicznej lub opisane przez nas objawy, które występują przed pójściem do szkoły, koniecznie zastanów się, jak temu zapobiec. Postaraj się porozmawiać z dzieckiem i zrozumieć, czym spowodowany jest jego lęk i jak możecie sobie z nim poradzić.