Wstrząsający raport Fundacji Martyny Wojciechowskiej o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Polskie dzieci i nastolatkowie są w poważnym kryzysie, tak wynika z Raportu Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej. Badanie dotyczyło zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród dzieci oraz młodzieży w wieku 10- 19 lat. Wyniki raportu są zatrważające. Co trzecie dziecko w naszym kraju nie ma chęci i siły do życia.

Alarmujące dane

Na stronie www.mlodeglowy.pl Fundacja UNAWEZA opublikowała raport w ramach projektu „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”, którego inicjatorką jest Martyna Wojciechowska, założycielka i prezeska Fundacji.

Dane, jakie zostały ujawnione, pokazują, w jakiej kondycji psychicznej są dzieci i młodzież w Polsce. Wyniki raportu są mocno alarmujące. Warto podkreślić, że to pierwsze tego typu przedsięwzięcie na tak dużą skalę. Badanie zostało przeprowadzone na ponad 180 000 uczniów z całego kraju z ponad 2000 szkół.

Nie mają siły i chęci do życia

Jak podkreśla Martyna Wojciechowska, to największe badanie dotyczące zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych osób w Polsce. – To jest taka grupa, której nie można zbagatelizować. Z naszych badań wynika, że prawie 40 procent uczniów myślało o podjęciu próby samobójczej, co dziesiąte dziecko podjęło taką próbę – powiedziała na antenie TVN24 Wojciechowska.

Dzieci nie korzystają ze wsparcia specjalistów, jak wynika z przeprowadzonego raportu, blisko 70 proc. uczniów nigdy nie skorzystało ze wsparcia psychologa szkolnego ani z placówki psychologicznej poza szkołą.

Osamotnienie i niska samoocena

Dzieci i młodzież w Polsce czują się osamotnione i bezwartościowe, a co drugi uczeń w wieku 10-19 lat ma skrajnie niską samoocenę i fatalne zdanie o sobie. – Dzieci mówią: nic nie znaczę, nie dam sobie rady i dla nikogo nie jestem ważny. Tak czują się nasze dzieci, które odpowiedziały w tym badaniu na konkretne pytania. Dzieci mają skrajnie niską samoocenę. Ponad połowa z nich myśli o sobie bardzo źle, jest swoim największym krytykiem i nasze dzieci bez wątpienia są w tej chwili w wielkim kryzysie – podkreślała na antenie TVN24 Wojciechowska.

Stres i niemoc wobec rzeczywistości

Ponad 80% młodych ludzi w kłopotliwej sytuacji nie potrafi znaleźć rozwiązania i nie radzi sobie ze stresem dnia codziennego. Blisko połowa ankietowanych dzieci wskazała, że się głodzi i czuje się bezużyteczne. Rodzina wskazywana wskazana została jako największe wsparcie u ponad połowy ankietowanych przed kolegami i nauczycielami, co nie zmienia faktu, że co dziesiąte dziecko czuje się niekochane przez rodziców.

Jak możemy pomóc? Profilaktyka to podstawa

Fundacja Unaweza we współpracy z wieloma organizacjami, w tym z Centrum Zdrowia Dziecka, fundacjami i ekspertami w swoich dziedzinach opracowuje ogólnodostępny i darmowy program profilaktyczny, aby wystartował od przyszłego roku szkolnego. Z programu będą mogli skorzystać młodzi ludzie, ale też rodzice i nauczyciele. Projekt będzie mógł być  realizowany także w szkołach. – To, co ja twierdzę, że warto zrobić dzisiaj i zachęcam do tego, żeby się przyłączyć, to jest system wczesnego reagowania – zachęcała na antenie TVN24 Wojciechowska.

Martyna Wojciechowska na swoim profilu na Instagramie zachęcała: “Jeśli możemy szkolić się w zakresie pierwszej pomocy ofiarom wypadków, to możemy też wdrażać do naszego codziennego życia i programów edukacyjnych „pierwszą pomoc psychologiczną”.

Rusza ogólnopolska kampania edukacyjna “Otwarcie o zdrowiu psychicznym” oraz strona www.mlodeglowy.pl. Znajdą się tam materiały dotyczące zdrowia psychicznego i pierwszej pomocy psychologicznej.

Podaj dalej!

Założycielka i prezeska Fundacji UNAWEZA gorąco zachęca do przyłączenia się do akcji: “Z całego serca proszę PODAJ DALEJ informację o wynikach badań i idei samej kampanii. Zachęcamy też szkoły, żeby już teraz zapisywały się do programu profilaktycznego na stronie mlodeglowy.pl”.

Co możesz zrobić?

Pomóż NORMALIZOWAĆ ROZMAWIANIE O ZDROWIU PSYCHICZNYM, używając hasztagu #otwarcieozdrowiupsychicznym

Bo najwyższy czas zacząć rozmawiać o tym otwarcie!

1. https://mlodeglowy.pl/ (dostęp: 20.04.2023)
  2. https://www.unaweza.org/ (dostęp: 20.04.2023)
  3. https://www.instagram.com/p/CrILXZmokCk/ (dostęp: 21.04.2023)