czy ai może pomóc w nauce wywiad

Czy AI może pomóc w nauce?

Czy sztuczna inteligencja może wesprzeć ucznia w nauce? Jakie narzędzia AI są bezpieczne dla młodych użytkowników? I jak z nich korzystać, by nauka była efektywna? Na te tematy rozmawiamy z Patrycją Kosińską, która specjalizuje się w rozwiązaniach edukacyjno-technologicznych i zajmuje się rozwijaniem platformy edukacyjnej w Centrum Nauczania Domowego.

Patrycja Kosińska – w Centrum Nauczania Domowego zajmuje się tworzeniem i wdrażaniem rozwiązań edukacyjno-technologicznych. Od ponad 2 lat rozwija Internetową Platformę Edukacyjną. Wierzy, że technologia jest naszym sprzymierzeńcem, nie wrogiem, jeśli dobrze z niej korzystamy. Interesują ją szczególnie zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją i jej potencjałem dla edukacji.

Sztuczna inteligencja – czy jest się czego obawiać?

Patrycja Kosińska: Każda zmiana, nowość budzi pewne obawy – to naturalne, że to, co nieznane wzbudza wątpliwości. Myślę, że ten lęk da się oswoić, ale żeby to zrobić, potrzebna jest edukacja, świadomość „z czym się to je”. Sztuczna inteligencja, jak każda technologia, może być używana zarówno w dobrych, jak i złych celach. Dlatego uważam, że kluczowe jest edukowanie i budowanie świadomości o AI, a także wdrażanie odpowiednich regulacji, aby AI rozwijało się w sposób etyczny i odpowiedzialny.

Jak AI może wesprzeć ucznia w edukacji?

Patrycja Kosińska: AI może wnieść wiele dobrego do edukacji. Przykładowo, umożliwia dostęp do spersonalizowanej edukacji, która może być dostosowana do indywidualnych potrzeb.

AI pozwala na tworzenie systemów, które dopasowują treści edukacyjne do stylu, tempa i poziomu ucznia. Każdy uczeń ma swoje własne tempo nauki, mocne i słabe strony. Sztuczna inteligencja może analizować wyniki i postępy uczniów, a następnie dostosować materiały dydaktyczne. AI może analizować co uczniowie już wiedza, czego jeszcze muszą się nauczyć, co zapewnia im efektywną naukę.

AI może też zautomatyzować testy – dawać automatyczny feedback do zadań. Bardziej zaawansowane systemy mogą wyłapywać słabe strony uczniów, identyfikować luki w wiedzy i proponować treści, zadania, które pomogą je nadrobić. AI może też wspierać osoby z niepełnosprawnościami, np. dzięki narzędziom które przekształcają mowę na tekst, automatyczne tłumaczą, czy rozpoznają mowę, co ułatwia komunikację uczniom z trudnościami.

AI wspiera także interaktywne formy nauczania: gry edukacyjne, wirtualna rzeczywistość (VR), rzeczywistość rozszerzona (AR) czy chatboty, które odpowiadają na pytania uczniów w czasie rzeczywistym.

Jakie mamy możliwości i narzędzia AI wspierające naukę?

Patrycja Kosińska: Możliwości jest wiele – najpopularniejszym narzędziem jest ChatGPT, który jest czat botem. Pozwala on na rozmawianie za pośrednictwem czatu na dowolny temat. Uczniowie już teraz korzystają z tej technologii. Nie jest ona jednak doskonała i nie można jej bezgranicznie ufać.

Z narzędzi dedykowanym do uczniów polecę narzędzie, nad którym sama pracowałam: Wirtualny Nauczyciel Mindo. Jest to asystent nauki dostępny tylko dla uczniów korzystających z Internetowej Platformy Edukacyjnej. Mindo również działa na zasadzie czatu, z tą różnicą, że wiedza, z której korzysta, jest ograniczona do zaufanych źródeł – treści z platformy, którymi go „karmimy”. To ogranicza błądzenie w sieci i poszukiwanie informacji w losowych źródłach. To ogromne ułatwienie dla ucznia, który może dostać natychmiastową odpowiedź podczas nauki, nie opuszczając lekcji i platformy. To też odciążenie dla rodzica, który odpowiedzi na pytania może powierzyć Wirtualnemu Nauczycielowi, czyli Mindo.

Od czego zacząć naukę z Chatem?

Z Mindo to naprawdę proste! Po odblokowaniu subskrypcji, wystarczy wejść w dowolną lekcję i uczyć się tak jak zawsze: w swoim tempie, z wybranego przedmiotu, kiedy i gdzie uczeń chce. Mindo już tu jest, gotowy, żeby pomóc – wystarczy, że w chwili zwątpienia uczeń otworzy okno czatu, które znajduje się w prawym dolnym rogu lekcji. Po wpisaniu pytania, natychmiastowo otrzyma odpowiedź!

Mindo można wykorzystać np. do poszerzenia wiedzy z danego zakresu, do objaśnienia trudnych zagadnień, do sprawdzenia wiedzy ucznia, do podania ciekawostek i wiele innych. Dla uczniów korzystających z IPE i Mindo przygotowaliśmy ściągę z przykładowymi wiadomościami, które można wysłać do Mindo – jeśli brakuje pomysłów na jego wykorzystanie, ta ściąga pozwoli na pełne czerpanie z potencjału tego wsparcia!

Dziękujemy za rozmowę!

Jeżeli zainteresował Was temat Wirtualnego Nauczyciela Mindo, jest on dostępny w formie subskrypcji na naszej platformie. Aby otrzymać bezpłatny dostęp do platformy, weź udział w rekrutacji i zostań naszym uczniem. Jeżeli jesteś zapisany do innej szkoły, możesz kupić platformę w naszym sklepie.