Spis treści
Edukacja domowa dzieci staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Rodziny doceniają jej przywileje, przede wszystkim wolność, jaką dzięki takiemu trybowi zyskują. Jakie są powody rezygnacji z tradycyjnego “chodzenia do szkoły” na rzecz edukacji domowej? Dlaczego jest ich aż 20 tysięcy? Właśnie tyle dzieci korzysta dziś z edukacji domowej w Polsce, każde z nich ma swój indywidualny powód do korzystania właśnie z takiego modelu kształcenia…
Przyszli piłkarze, tancerki, muzycy…
Do szeregów edukacji domowej często dołączają rodziny, w których rozwój pasji stawia się na pierwszym miejscu. Rodzice, świadomi predyspozycji swoich dzieci, doświadczający ich entuzjazmu i oddania swoim zainteresowaniom traktują to jako drogowskaz- w co warto inwestować czas.
Częste treningi, ćwiczenia czy zajęcia rozwijające dane umiejętności dziecka są czasochłonne, wymagają zaangażowania.
Dlaczego tradycyjna szkoła zabiera dzieciom dużo energii? Powodów jest wiele:
- codzienne dojazdy do szkoły,
- wielogodzinne lekcje,
- ciężki tornister,
- sprawdziany,
- stres,
- brak ruchu,
- a po lekcjach… prace domowe.
To wszystko zostawia bardzo mało przestrzeni na inne aktywności.
Dzieci “przygniecione” codziennym zapamiętywaniem ogromnej ilości materiału, tracą zapał do tego co sprawia im radość, pozwala się realizować i często jest po prostu ich największym talentem. Niestety w tradycyjnej szkole, nie na każdy talent jest jeszcze miejsce.
Edukacja w domu wspiera dzieci pełne pasji- pozwala na indywidualny i spersonalizowany plan nauki, daje możliwość dopasowania jej do własnego stylu życia.
Bezkarna podróż dookoła świata
Wielu rodziców dzieci w wieku szkolnym staje przed dylematem “uwiązania do szkoły” na długie 10 miesięcy.
Wszystkie plany zostają podporządkowane obowiązkowemu stawianiu się w szkole oraz realizowaniu materiału , w jednym wyznaczonym miejscu.
Dla rodzin, które z indywidualnych powodów mają potrzebę przemieszczania się np. z miasta do miasta, podróżników czy innych współczesnych nomadów może być to nie lada utrudnienie.
W zmieniającym się świecie, ze stale rozwijającymi się możliwościami technologicznymi i popularnym standardem pracy zdalnej coraz więcej ludzi pragnie korzystać z wolności, jaką te rozwiązania dają. Obowiązek szkolny wcale nie musi być w takim przypadku utrudnieniem. Edukacja domowa pozwala podróżującym rodzinom realizować go w każdej możliwej, dogodnej do nauki przestrzeni.
Zdrowie to podstawa
Częstym powodem przejścia na edukację domową jest troska o zdrowie.
Edukacja domowa jest ratunkiem dla dzieci z obniżoną odpornością oraz różnymi zaburzeniami zdrowotnymi. Daje rodzicom możliwość zadbania o ich zdrowie, bez obaw o rozwój, naukę i przyszłość.
“Chorowici” uczniowie przez swoje nieobecności w tradycyjnym modelu szkolnym, narażeni są na ciągły stres związany z ich nadrabianiem. Chodzenie do szkoły w tzw. “kratkę” jest nieskuteczne i obciążające psychicznie.
W takich przypadkach edukacja domowa pozwala na uporządkowanie nauki i ułożenie planu lekcji, w najbardziej optymalny dla danej rodziny sposób.
Pandemia i chaos
Kolejnym, mocno związanym z obecnymi realiami powodem przejścia na edukację domową jest panująca pandemia. Strach, chaos i brak organizacji to najwięksi wrogowie skutecznej nauki.
Zdobywanie wiedzy wymaga warunków, które zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa, komfortu i sprawczości. Ciągłe zmiany, jakich w ostatnim czasie doświadczyliśmy, a jakie dotknęły również szkolnictwo, sprawiły, że wielu rodziców, w kontekście nauki swoich dzieci uznało go za stratny.
W czasie pandemii bardzo wielu z nich zdecydowało się przejść na edukację domową. Był to sposób na odnalezienie balansu i spokoju.
Uschematyzowana edukacja w domu, z użyciem przeznaczonych do tego narzędzi i materiałów daje dużo lepsze rezultaty, niż rozproszony tryb zdalny oraz niepewność związana z powrotem, bądź nie w szkolne mury.
Nikt nie ma pewności co przyniosą nam kolejne lata, wielu rodziców, aby uniknąć przykrych niespodzianek na nowo organizuje swoje życie, wybierając edukację domową.
Na własnych zasadach
Forma przekazywania wiedzy, zakres materiału, system ocen, zakurzone poglądy, to aspekty tradycyjnej szkoły, na które zwraca uwagę coraz więcej rodziców.
Społeczeństwo jest bardziej świadome i otwarte na różne możliwości. >Dużą rolę przykłada się do wychowania dzieci, kształtowania ich światopoglądu i poczucia własnej wartości.
Rodzice niezadowoleni z tego w jakim kierunku zmierza tradycyjna edukacja, przepisują swoje dzieci na edukację domową, aby mieć na nią większy wpływ.
Móc mądrze kształtować dziecko, wspierać jego mocne strony i pozwalać na swobodny rozwój.
Uczyć na własnych zasadach.
Złe towarzystwo…
Klasa i otoczenie w szkole, na które “trafia” dziecko nie zawsze jest dla niego korzystne. Zdarzają się przypadki, w których negatywny wpływ kolegów niszczy relacje dziecka z rodziną, jego zapał do nauki i zainteresowań. Często dotyka to wrażliwych, bardziej wymagających emocjonalnie dzieci.
W takich sytuacjach ratunkiem może być edukacja domowa.
Dziecko ma wówczas szansę na częstszy kontakt z rodzicem, czas na spokojną naukę oraz możliwość poznania rówieśników z innych środowisk, np. na zajęciach dodatkowych, gdzie zwykle spotykają się dzieci o podobnych zainteresowaniach.
Wielu rodziców bardzo ceni tą stronę edukacji domowej i potwierdza jej pozytywne działanie na samopoczucie dzieci. W edukacji domowej uczniowie stają się bardziej odpowiedzialni, skupieni na nauce, ale po zrealizowaniu swoich obowiązków, również pełni energii i chętni do kontaktów z rówieśnikami.
Powody do przejścia na edukację domową mogą być bardzo różne i jest ich naprawdę wiele. Dla każdego jest to sprawa mocno indywidualna.
Niezależnie od motywu rozpoczęcia przygody edukacji domowej, satysfakcja i radość z korzyści, jakie oferuje, sprawia, że społeczność edukatorów domowych stale rośnie i ma się świetnie.
Jesteśmy bardzo ciekawi, jakie były Wasze powody przejścia z dziećmi na taki tryb nauki? Podzielcie się z nami!
Jeśli chcielibyście rozpocząć przygodę z edukacją domową, chętnie Wam pomożemy! Pozostawcie swoje dane i porozmawiajmy o dostępnych możliwościach. Kliknij tutaj!
Bibliografia:
Wprost zdrowie, Edukacja domowa – kiedy rodzic staje się nauczycielem. Jaki ma wpływ na rozwój dziecka?, https://zdrowie.wprost.pl/ciaza-i-dziecko/rozwoj-dziecka/10468919/edukacja-domowa-w-polsce-czy-jest-korzystna-dla-dziecka.html, Dostęp: 17.09.2021