Zaskoczone dziecko

Na jakie potrzeby odpowiada edukacja domowa?

Z dnia na dzień rośnie zainteresowanie edukacją domową w Polsce i staje się ona coraz bardziej popularną formą nauczania. Posiada swoich zwolenników jak i przeciwników. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś, na jakie potrzeby ucznia edukacja domowa odpowiada? Biorąc pod uwagę, że każdy z nas prowadzi inny tryb życia, a każde dziecko ma inne tempo rozwoju, chcemy wam pokazać, że można połączyć naukę z zabawą, a przy tym wpłynąć na dobre samopoczucie naszego dziecka.

Dzieci Introwertyczne

Dużo osób myśli, że dzieci uczące się w trybie ed mają problem z socjalizacją. Oczywiście jest to błąd. Dzieci mają możliwość poznania nowych przyjaciół i spędzenia czasu z rówieśnikami. Mimo wszystko nauczanie domowe jest idealnym miejscem dla introwertyków. Dzieci introwertyczne nie lubią dużej ilości bodźców, nadmiernego hałasu i tłumu ludzi wokół siebie. Lubią ciszę i spokój, czasem pobyć w samotności. Dzięki edukacji domowej dostają bezpieczną przestrzeń, w której czują się swobodnie i łatwiej się im skupić na nauce. Stają się mniej nerwowe, a z czasem zaczynają się bardziej otwierać. Dzięki spotkaniom integracyjnym, organizowanym przez Centrum Nauczania Domowego, dziecko nie traci kontaktu z rówieśnikami, a zyskuje czas na oswojenie się z obecnością dużej ilości osób.

Podróżnicy

Na całym świecie możemy spotkać rodziny, które zdecydowały się na stałe zamieszkać za granicą. Jednak są też rodziny, które uwielbiają podróżować i często zmieniają swoje miejsce zamieszkania. Jak wiemy, w Polsce jest obowiązek szkolny do czasu ukończenia szkoły podstawowej. W takim razie czy rodziny prowadzące podróżniczy tryb życia muszą go porzucić na czas ukończenia szkoły przez ich pociechę? Oczywiście że nie. Wtedy z pomocą przychodzi edukacja domowa. Rodzice jako edukatorzy domowi uczą swoje dzieci sięgając po dostępne materiały, narzędzia oraz platformy edukacyjnej. Wiedza dziecka jest weryfikowana poprzez coroczne egzaminy. Dzięki temu nie musimy porzucać naszego trybu życia, a nasze dziecko poprzez podróże i swobodny czas na naukę uczy się z jeszcze większą ochotą!

Dzieci wybitnie uzdolnione

Edukacja w szkole podstawowej dla dziecka wybitnie uzdolnionego może być bardzo ciężka. Nie ze względu na naukę, lecz rówieśników. Dziecko wybitnie uzdolnione, trafiając do szkoły podstawowej, nie jest świadome, co go czeka. Zacznijmy od tego, że dzieci ze szczególnymi zdolnościami mają zazwyczaj inne zainteresowania niż rówieśnicy, więc często ciężko im znaleźć wspólny język.

Szczególne zdolności i specyfika ich zainteresowań sprawia, że wśród kolegów pojawia się niechęć i zazdrość. Jak wiemy dzieci często nie radzą sobie z „innością”, jest to dla nich wstydliwe, denerwujące i wpływa na ich poczucie własnej wartości. W niektórych przypadkach przejście na edukację domową może być jedynym  wyjściem. Podczas nauczania domowego  dziecko ma możliwości do spokojnego rozwijania zainteresowań, a czas na rozwój w swoim tempie jest dla niego bardzo ważny. Spędzanie czasu w gronie osób starszych i rodziny jest dla dziecka bardzo inspirującym doświadczeniem.

Edukacja domowa pomaga nam prowadzić tryb życia, jaki sobie wybierzemy. Jest idealna dla rodzin podróżujących, mieszkających za granicą, czy dla dzieci, które potrzebują więcej spokoju i swobody. Pomaga nam kształcić nasze dzieci w ich tempie i przynosi wysokie rezultaty. Centrum Nauczania Domowego pomaga rodzicom w nauce ich pociechy, udostępniając potrzebne materiały oraz platformę edukacyjną.

Przekonajcie się sami