dzieci w maseczkach

Nowe wytyczne MEN, a szanse na ,,normalną” edukację

Każdy z nas obawia się jak będzie wyglądał powrót dzieci do szkół we wrześniu. Informacje o kolejnej fali przewijają się w mediach. W życie codzienne rodzin wdziera się k i niepewność. Wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki wprawdzie odpowiadają na wiele naszych pytań, jednak dziewięciostronicowy dokument może przerażać. Jeśli wytycznych jest tak dużo, czy jest szansa na to, by dzieci mogły w szkole normalnie się uczyć?

Wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będą obowiązywały od 1 września, to zbiór zaleceń i rekomendacji, których celem jest bezpieczna i higieniczna organizacja zajęć w warunkach epidemii w roku szkolnym 2021/2022. W zaleceniach zawarte są rekomendacje o charakterze ogólnym i szczegółowym. W wytycznych podkreślono, że po długotrwałym okresie nauki zdalnej nie można zapominać o zdrowiu psychicznym uczniów.

Nowe zasady

Jakie są nowe zasady odnośnie obostrzeń w szkole?

• dezynfekcja,
  • dystans,
  • higiena,
  • maseczka
  • wietrzenie;

dodatkowo rekomendowane szczepienie pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych. Nie jest to nic nowego, ponieważ towarzyszy nam od początku pandemii. Wytyczne MEN sprawiają jednak, że sprawa nie wygląda tak jasno. Zasady dezynfekcji sugerują nie tylko czyszczenie wszystkich powierzchni po każdej lekcji, a również pozbycie się wszystkich przedmiotów których nie można poddać temu procesowi. Dzieci nie będą mogły przynosić do szkoły rzeczy niezbędnych, czyli zabawek, gier, ulubionej przytulanki, co w przypadku dzieci w wieku wczesnoszkolnym będzie wielkim utrudnieniem. Uczniowie nie będą mogli także wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Zalecono aby ustanowiono osobne harmonogramy dla każdej klasy, tak, aby dzieci podczas przemieszczania się między lekcjami miały kontakt z jak najmniejszą ilością innych osób. Nie będzie możliwości na przerwie “odpocząć” od swojej klasy spędzając czas z innymi osobami. Z zamieszczonego przez MEN dokumentu dowiadujemy się także, by ograniczyć korzystanie z transportu publicznego na rzecz prywatnego samochodu lub korzystania z roweru, hulajnogi lub przemieszczania się pieszo. Dla wielu rodziców, tak zorganizowanie dojazdu do szkoły może być jednak trudne do zrealizowania.

Kondycja psychiczna dzieci

Ważnymi zaleceniami, powtarzającymi się w kilku miejscach opublikowanego dokumentu, są te dotyczące wsparcia kondycji psychicznej dzieci. To w jak trudnej sytuacji, po okresie izolacji społecznej, znaleźli się uczniowie wiemy wszyscy. W okresie długotrwałej nauki zdalnej poradnie psychologiczne notowały kilkukrotny wzrost młodych ludzi z epizodami depresji młodzieńczej oraz różnego rodzaju fobiami i zaburzeniami psychicznymi. Rozporządzenie MEN daje w tej kwestii sporą autonomię dyrektorom szkół, którzy znają specyfikę swoich placówek, by biorąc pod uwagę zarówno bezpieczeństwo zdrowotne, jak i psychiczne swoich uczniów szukali rozwiązań, które dadzą możliwość na bezpieczną troskę o zdrowie psychiczne dzieci.

W trudnym czasie pandemii, czując lęk i niepewność, wiele rodzin podjęło decyzję o edukacji domowej. Twierdzą, że była to najlepsza decyzja w ich życiu. Stoimy u progu nowego roku szkolonego. Pełni obaw. Warto w tym miejscu podkreślić, że edukację domową można zacząć na każdym etapie nauki. Proces jest bardzo prosty i nie trwa długo, a co najważniejsze dziecko może przejść na edukację domową w dowolnym momencie. Wystarczy tylko skompletować potrzebne dokumenty.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Centrum Nauczania Domowego, które jest liderem edukacji domowej w Polsce. Naszą misją jest wspieranie rodziców w spersonalizowanym nauczaniu swojego dziecka, które daje edukacja domowa. Służymy swoim bogatym doświadczeniem, kompetencjami i technologicznymi rozwiązaniami. Motywujemy i wskazujemy kierunek. Od 11 lat specjalizujemy się w kształceniu dzieci na odległość. Wierzymy, że połączenie nowych technologii z edukacją domową daje najlepszy efekt. Poznaj nas, dowiedz się więcej o edukacji domowej!

Portal dla edukacji, Bezpieczny powrót do szkoły – oto wytyczne dla szkół w roku szkolnym 2021/2022, https://www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/bezpieczny-powrot-do-szkoly-oto-wytyczne-dla-szkol-w-roku-szkolnym-2021-2022,301961.html dostęp: 16.08.2021