Spis treści
Myślisz poważnie o wprowadzeniu edukacji domowej do swojego domu, ale wciąż masz pewne obawy? Jeśli nie wiesz, czy sobie poradzisz i czy starczy Ci czasu i energii, koniecznie przeczytaj, z czym z Twojej perspektywy wiąże się zmiana sposobu nauki Twojego dziecka.
W edukacji domowej dobry plan to podstawa!
Edukacja domowa niejednokrotnie wymaga ustalenia nowego stylu życia, który na początku bywa trudny zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Czy jednak oznacza to, że przez następne lata nie będziesz miał ani chwili dla siebie? Otóż nie! Dowiedz się, czy konieczne okaże się poświęcanie swojej pracy i pasji w ramach towarzyszenia dzieciom w nauce.
Przede wszystkim musisz zaplanować trochę czasu na przygotowanie się do roli „nauczyciela”. Poszerzanie i ewentualne uzupełnienie czystej wiedzy przedmiotowej nie powinno stanowić dla Ciebie dużego problemu. W końcu masz dostęp do Internetu i bibliotek, platformy edukacyjnej, a tym samym do różnego rodzaju materiałów dydaktycznych. Ważniejszą kwestię stanowi wiedza metodyczna, czyli informacje na temat sposobów uczenia oraz kompetencje pedagogiczne.
Poszukaj wsparcia w Centrum Nauczania Domowego
Wszystkim rodzicom w edukacji domowej z pomocą przychodzi Centrum Nauczania Domowego. Naszym uczniom dajemy bezpłatny dostęp do platformy edukacyjnej, na której znajdują się interaktywne lekcje oraz odbywają cykliczne zajęcia z nauczycielami. Pamiętaj, że aby uczyć swoje dzieci, nie potrzebujesz wykształcenia pedagogicznego, ani w ogóle wyższego, a nawet nie musisz odbywać żadnych kursów. Z naszą pomocą każdy rodzic jest w stanie uczyć swoje dziecko w edukacji domowej.
Rodzic pracujący a edukacja domowa
Kolejną kwestię wartą omówienia stanowi Twoja praca zawodowa i hobby. Pewnie często zastanawiasz się, czy będziesz musiał z nich rezygnować. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki wykonujesz zawód, ile czasu zabiera Ci praca, a także ile i w jakim wieku masz dzieci. Ale przy odpowiedniej organizacji czasu nie musisz rezygnować z własnych celów. Na pewno nie możesz rezygnować z własnych pasji i czasu dla siebie. Być może dziecko chętnie podzieli Twoje zainteresowania, kiedy przekona się, ile sprawiają Ci radości. Koniecznie ustal swoje priorytety życiowe, zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze. Czasem warto też poszukać pomocy w gronie rodziny i znajomych, na pewno wyjdzie Ci to na dobre i wzmocni relacje.
Elastyczna nauka w edukacji domowej
Jeśli chodzi o czas i energię, to edukacja domowa przysłuży Ci się swoją elastycznością. Z jednej strony zyskujecie wiele chwil spędzonych razem. W końcu nie musisz nawet tracić na dowożeniu dzieci do szkoły, w związku z czym macie więcej czasu na rozwijanie Waszych więzi rodzinnych. Jednakże z innej perspektywy Ty jako rodzic i „nauczyciel” musisz znaleźć chwilę na przygotowanie się do przekazywania wiedzy Twoim pociechom. Szukasz ciekawych metod uczenia się, sam się dokształcasz i przygotowujesz materiały edukacyjne. A co gdy Tobie lub Twojemu dziecku brak energii? Robicie sobie przerwę – dzień, dwa, tydzień. W szkole systemowej nie ma takiej możliwości. Ponadto warto zauważyć, iż o czas dla siebie łatwiej ze starszymi dziećmi, które są bardziej samodzielne. Z kolei młodsi wymagają zdecydowanie więcej uwagi. Dlatego nie bój się pytać bliskich o pomoc w opiece.
Podsumowując to wszystko, niektórzy mogą uważać, że edukacja domowa zmusza rodziców do większych lub mniejszych poświęceń. Ale czy nie na tym polega rodzicielstwo, że dajemy naszym pociechom całych siebie i dbamy o to, żeby wyrosły na swoje wymarzone wersje siebie? Tracisz energię, trochę czasu, niejednokrotnie musisz ograniczyć pracę zawodową bądź hobby. Jednakże zyskujesz coś znacznie bardziej wartościowego, mianowicie możesz z pełną świadomością przekazywać dziecku cenną wiedzę i wartości, których być może nie poznałoby w tradycyjnej szkole, a chwile, które spędzicie wspólnie, na długo pozostaną w Waszej pamięci. Zatem odważ się na tę zmianę i wprowadź edukację domową do Waszego życia.
Weź udział w rekrutacji do Centrum Nauczania Domowego!