Jak przejść na edukację domową?

Zmiana trybu edukacji swojego dziecka może wydawać się czymś bardzo skomplikowanym. Wbrew pozorom nie jest to jednak trudny proces.

Wielu rodziców decyduje się dzisiaj na skorzystanie z alternatywy nauczania dziecka w domowym zaciszu, czyli spełnianie obowiązku szkolnego poza murami szkoły. Powodów jest wiele: obecna, niepewna sytuacja pandemiczna, zamierzchłe założenia tradycyjnego systemu edukacji, a także coraz większa potrzeba wolności i indywidualności. 

Edukacja domowa zapewnia komfort oraz bezpieczeństwo, jakiego wszyscy dziś poszukujemy. Jest odpowiedzią na potrzeby rodziców i dzieci, na które system szkolny nie zawsze odpowiada. Zatem jak przejść na edukację domową? 

W jaki sposób przejść na realizację obowiązku kształcenia w domu?

Przepisanie dziecka na edukację domową to tak naprawdę kilka prostych kroków. Jako Centrum Nauczania Domowego towarzyszymy rodzicom i dzieciom już od momentu pierwszych formalności, przez wdrożenie, a później cały proces nauki. 

Do edukacji domowej przystąpić można w każdym czasie i jest ona rozwiązaniem dla dzieci od zerówki do ukończenia szkoły średniej. Co ważne, ED jest całkowicie bezpłatną oraz zgodną z prawem formą spełniania obowiązku szkolnego.

Zacznijmy jednak od samego początku…

Wybór szkoły partnerskiej

Pierwszym ważnym krokiem w stronę edukacji domowej jest wybór przez rodziców szkoły, przyjaznej takiemu trybowi nauki. 

Uczeń, pomimo, iż realizuje obowiązek kształcenia w domu, formalnie musi zostać zapisany do placówki stacjonarnej. 

Otrzymuje legitymację szkolną, ma prawo uczestnictwa w zajęciach dodatkowych oraz obowiązek udziału w egzaminach klasyfikacyjnych.

Zgodnie z obowiązującym prawem oświatowym rodzice mogą zapisać swoje dziecko do dowolnie wybranej szkoły, w każdym miejscu w Polsce. 

Jako Centrum Nauczania Domowego przygotowaliśmy dla Was listę naszych partnerskich szkół, sprawdzonych przez nas placówek – przyjaznych, wspierających i otwartych na wartości edukacji domowej. 

Złożenie dokumentów do przejścia na edukację domową

Kiedy wybierzecie już szkołę spełniającą wasze oczekiwania, pora na formalności.

W CND gotowy komplet potrzebnych dokumentów otrzymujecie od nas!

Dokumenty jakie należy złożyć do wskazanej placówki to:

  • WNIOSEK o przyjęcie ucznia do szkoły,

(w przypadku składania aplikacji do nowej szkoły)

  •  WNIOSEK o zezwolenie na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą
  • OŚWIADCZENIE o zapewnieniu warunków umożliwiających realizację podstawy programowej,
  • ZOBOWIĄZANIE rodziców do przystąpienia dziecka do egzaminów klasyfikacyjnych.

Wydrukowane i podpisane przez rodzica dokumenty, należy doręczyć do wybranej szkoły, drogą pocztową lub osobiście. 

Decyzja dyrektora szkoły

Po złożeniu dokumentów do szkoły partnerskiej wystarczy już tylko chwila cierpliwości, w oczekiwaniu na decyzję dyrektora. Na tym etapie rolą CND jest szybkie przekazywanie informacji. O wszystkim zawiadamiamy Was mailowo i sms-owo. Proces ten trwa zwykle bardzo szybko. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji od rozpoczęcia przygody z edukacją w domu dzieli Was tylko mały krok…

Wybór narzędzi w edukacji domowej

Edukacja domowa daje możliwość personalizacji swojego sposobu nauki. Dziecko może pracować najbardziej dogodnymi dla siebie metodami. Narzędzia jakie wybierzecie to także kwestia indywidualna. Istotą jest realizowanie podstawy programowej. Wybrana szkoła partnerska zapewnia dziecku podręczniki do całorocznej nauki. 

Zapisując się do CND możesz korzystać także z naszych bezpłatnych pomocy. Stworzyliśmy dla Was specjalną platformę edukacyjną, zawierającą gotowe scenariusze zajęć, repetytoria i poradniki, które pozwolą zaplanować i zorganizować codzienną naukę. Naszą misją jest sprawianie aby edukacja była przyjemnością, dlatego materiały lekcyjne wzbogacone zostały o interaktywne zadania i gry edukacyjne. Do Waszej dyspozycji są także cotygodniowe webinaria on-line z nauczycielami, wzbogacone prezentacjami, wspólnymi grami, zabawami i filmami. Udostępniamy Wam również bibliotekę on-line, z której możecie korzystać do woli! Rodzicom przekazujemy narzędzia do monitorowania postępów nauki swoich dzieci, takie jak; dziennik elektroniczny, system motywacyjny oparty na grywalizacji, wirtualne dyplomy i odznaki, testy sprawdzające… Sami decydujecie, co będzie dla Was najbardziej pomocne. 

Cieszcie się wolnością nauki w domu!

Zmiana tradycyjnej nauki w szkole na edukację domową to tylko kilka prostych kroków (jak widzicie powyżej). Po dokonaniu wyboru szkoły, załatwieniu formalności i zaplanowaniu nauki możecie cieszyć się wolnością jaką oferuje taki tryb. Edukacja domowa to system, który na pierwszym miejscu stawia indywidualne potrzeby uczniów, dopasowuje się do ich możliwości, wspiera naturalne predyspozycje. Dołącz do powiększającego się grona szczęśliwych rodziców, którzy wybrali dla swoich dzieci właśnie taką ścieżkę kształcenia! – https://domowi.edu.pl/zapisy-2021/

Zobacz nas na Facebooku i Instagramie.

Pomoce naukowe, a także ciekawe poradniki dla rodziców znajdziesz na naszym YouTubie.