Spot społeczny „Cała prawda o edukacji domowej”

Dzieci w Polsce już od 33 lat mogą uczyć się w trybie edukacji domowej. Ta forma nauczania to dla wielu uczniów szansa na odkrywanie pasji, rozwijanie talentów oraz naukę dostosowaną do własnych potrzeb. W spocie pt. Cała prawda o edukacji domowej” chcemy pokazać siłę społeczności edukacji domowej. Jesteśmy różni, ale łączy nas jedno – udowodnienie, jak dużą wartość dla polskich rodzin ma ten tryb nauczania.

Edukacja domowa rośnie w siłę!

Edukacja domowa ma już 33-letnią tradycję i wciąż rośnie w siłę. Według najnowszych danych zaprezentowanych przez Fundację Edukacji Domowej w tym trybie uczy się blisko 58 tysięcy dzieci i młodzieży. To o 10 tysięcy więcej w porównaniu do ubiegłego roku! Każdy z tych uczniów to osobna historia i osobny powód, by zmienić sposób nauczania. Każda rodzina funkcjonuje we własnym trybie, wartościach i przekonaniach.

Dzień Edukacji Narodowej, znany również jako Dzień Nauczyciela, to moment na docenienie wszystkich tych, którzy wkładają serce w edukację młodych ludzi. W tym roku razem ze środowiskiem edukacji domowej postanowiliśmy zwrócić uwagę na to, że ten model nauczania jest pełnoprawnym, legalnym i coraz bardziej rosnącym w siłę elementem naszego systemu oświaty.

Inicjatywa, która zrzesza środowisko

Jako Centrum Nauczania Domowego wyszliśmy z inicjatywą zorganizowania akcji społecznej pod hasłem „Cała prawda o edukacji domowej”. Do współpracy zaprosiliśmy osoby związane ze środowiskiem nauczania domowego – rodziców, uczniów, nauczycieli, dyrektorów szkół i inne osoby zaangażowane w szerzenie tej formy edukacji. Chcieliśmy pokazać, że mimo różnorodności przyświeca nam wspólny cel – dbanie o dobro dzieci w edukacji domowej.

Środowisko edukacji domowej jest różnorodne, ale właśnie w tej różnorodności tkwi siła! Odmienne podejścia i spojrzenia na ten tryb nauczania pozwalają osobom zainteresowanym nauką w domu odnaleźć bezpieczną przestrzeń. Dzięki temu dzieci mogą rozwijać się we własnym tempie i zgodnie z własnymi zainteresowaniami.

Edukacja domowa to nie tylko jedna opcja. To pełne spektrum możliwości, w którym każdy może znaleźć drogę dostosowaną do swoich potrzeb.

Obalamy krzywdzące mity

Spot „Cała prawda o edukacji domowej” ma na celu obalenie tych krzywdzących stereotypów i pokazanie, że edukacja domowa to pełnowartościowa alternatywa, w której dzieci uczą się w sposób dopasowany do ich stylu życia, pasji i możliwości.

Dzięki nauce w tym trybie dzieci mogą spokojnie i bez niepotrzebnego stresu przeżywać dzieciństwo. „Edukacja domowa oddała nam dzieci” – takie słowa wypowiada Marcin Perfuński, znany w sieci jako Supertata.tv. W spocie wspomina, jak po różnych próbach z tradycyjnymi szkołami dostrzegł, że jego dzieci traciły radość i beztroskę. To właśnie w edukacji domowej znalazły przestrzeń, w której mogą na nowo cieszyć się dzieciństwem.

Chcemy obalić także mit, że dzieci uczone w domu nie są przygotowane do podejmowania odpowiedzialności. „Edukacja domowa daje i uwalnia młodym ludziom poczucie, że są odpowiedzialni. Są odpowiedzialni za własną naukę, w jaki sposób będą się uczyć, czego będą się uczyć, są zaangażowani i mają możliwość działać” – podkreśla Monika Kamińska-Wcisło z Centrum Nauczania Domowego.

Dla niektórych uczniów edukacja domowa to także szansa na coś więcej niż tylko standardowe kształcenie – daje przestrzeń na rozwijanie wyjątkowych uzdolnień i umiejętności. „Jest to niepowtarzalna szansa dla dzieci szczególnie uzdolnionych na to, by te swoje szczególne uzdolnienia rozwijać, pogłębiać i by mogły one potem stanowić chlubę swojego kraju” – podkreśla Bartłomiej Rosiak, polonista znany jako najmłodszy nauczyciel w Polsce.

W edukacji domowej każdy uczeń jest ważny

Edukacja domowa to przestrzeń, w której każdy uczeń jest postrzegany jako wyjątkowa jednostka z indywidualnymi potrzebami, talentami i marzeniami. To właśnie w tym trybie nauczania dziecko ma możliwość rozwoju zgodnie ze swoim rytmem. „Bardzo sobie cenię autonomię, którą edukacja domowa daje rodzicowi i uczniowi oraz możliwość samodzielnego budowania ścieżki edukacyjnej” – podkreśla Marianna Kłosińska, założycielka Fundacji Bullerbyn.

Dla wielu rodzin ta elastyczność to ogromna wartość. „Edukacja domowa daje naszym dzieciom szansę odkrywania mocnych stron, talentów i pasji” – mówi Aleksander Baj, właściciel wydawnictwa Element, który sam jest rodzicem uczącym swoje dzieci w domu. Z kolei Dominika Baj dodaje: „Edukacja domowa dała nam czas, czas dla siebie nawzajem, dla naszych dzieci. Dzięki edukacji domowej poznajemy bardziej nasze dzieci, dzięki czemu edukację możemy dopasować bardziej do ich potrzeb”.

Małgorzata Urbańska, wiceprezeska Pomorskiego Stowarzyszenia Edukacji Domowej, pięknie podkreśla: „Możemy patrzeć, jak nasze dzieci rosną, rozwijają się, pięknieją i wspierać je w poznawaniu tego świata, w zdobywaniu wiedzy, w doświadczaniu, a później wypuścić je spod swoich skrzydeł i patrzeć, jak pięknie szybują”. To właśnie esencja edukacji domowej – miejsce, gdzie każda historia ma znaczenie, a każdy uczeń może wzrastać i rozwijać się w pełni swoich możliwości.

Spot podsumowują słowa dyrektor Centrum Nauczania Domowego, Natalii Nowackiej: „Wielu rodziców naszych uczniów wskazuje, że edukacja domowa dała im wolność. I to właśnie ta wolność rozumiana na wielu płaszczyznach jest tutaj kluczową wartością”.

Wolność, odpowiedzialność, rozwój, szczęście, odkrywanie świata – to tylko kilka kluczowych wartości edukacji domowej, jakie dostrzegają osoby związane z tym trybem nauczania. Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanego wspólnymi siłami spotem „Cała prawda o edukacji domowej”, w którym można dostrzec siłę, jaka tkwi w różnorodności, kiedy przyświeca nam jeden cel.

Zobacz spot!