Spis treści
- 1 Czy edukacja domowa to dobra decyzja?
- 2 Edukacja domowa uwalnia czas
- 3 Kiedy szkoła zawodzi, pojawia się edukacja domowa
- 4 Edukacja domowa – szansa dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
- 5 Uczniowie w edukacji domowej uczą się jak chcą
- 6 Jak rodzice oceniają naukę w Centrum Nauczania Domowego?
- 7 Przejście na edukację domową to dobra decyzja
W grudniu 2023 roku przeprowadziliśmy ankietę wśród rodziców Centrum Nauczania Domowego. Zapytaliśmy ich między innymi o powody przejścia na edukację domową, zalety tej formy nauczania oraz materiały, z jakich korzystają podczas nauki. Przedstawiamy najważniejsze wnioski z naszej ankiety.
Czy edukacja domowa to dobra decyzja?
Zdecydowana większość, bo aż 94% rodziców dzieci w edukacji domowej, uważa, że przejście na ten tryb nauczania było dobrą decyzją. Niemal 70% badanych zakłada, że dziecko będzie kontynuowało naukę w edukacji domowej. Fakt, że tak wiele rodziców nie chce rezygnować z nauczania domowego, pokazuje, że ta forma nauki rzeczywiście się sprawdza.
Edukacja domowa uwalnia czas
Badani rodzice jako największe zalety edukacji domowej wskazują:
- większy komfort psychiczny dziecka,
- możliwość nauki w dowolnym miejscu i czasie,
- możliwość dostosowania nauki do indywidualnych potrzeb dziecka,
- więcej czasu na rozwijanie pasji dziecka,
- brak stresu,
- więcej czasu spędzanego z rodziną.
Jak widać, edukacja domowa ma wiele korzyści. Przede wszystkim pozytywnie wpływa na komfort psychiczny ucznia. Dzieci w nauczaniu domowym nie mają ocen i sprawdzianów, co powoduje, że mniej się stresują. W ten sposób nauka staje się dla nich przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.
Uczniowie w edukacji domowej nie muszą uczyć się w określonym schemacie. Mogą wybrać optymalny dla siebie czas na naukę oraz najbardziej efektywne metody zdobywania wiedzy. Dzięki temu nauka nie zajmuje im tak wiele czasu jak lekcje w szkole. Ponad 57% ankietowanych rodziców wskazało, że ich dzieci na naukę poświęcają 2-3 godziny dziennie. Przekłada się to na większą ilość czasu na rozwijanie swoich pasji. Ponad połowa rodziców (54,2%) wskazała, że na pasje ich dziecko przeznacza 6 godzin i więcej w tygodniu.
Kiedy szkoła zawodzi, pojawia się edukacja domowa
Głównym powodem, dla którego rodzice decydują się na zapisanie dziecka na edukację domową, jest to, że źle czuło się w tradycyjnej szkole. Aż 59,4% rodziców wskazało na tę odpowiedź. Szkoła ogólnodostępna często nie jest dostosowana do aktualnych potrzeb uczniów, co sprawia, że wiele z nich ma trudności w odnalezieniu się w szkolnej rzeczywistości – a to z kolei przekłada się na gorsze samopoczucie. Najczęściej wskazywanymi powodami, dlaczego dziecko źle czuje się w szkole, były:
- nieodpowiednia atmosfera w szkole,
- problemy z rówieśnikami (nękanie),
- brak zaopiekowania dziecka przez szkołę,
- przeładowanie ilością materiału,
- stres związany z ocenami.
Widzisz, że Twoje dziecko czuje się podobnie – po szkole jest przygnębione, smutne, zestresowane? Rozważ przejście na edukację domową, które może okazać się dla niego najlepszym rozwiązaniem.
Edukacja domowa – szansa dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
Wśród badanych można wyodrębnić grupę rodziców dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego lub mającymi specjalne potrzeby edukacyjne. Na edukację domową decyduje się wielu rodziców dzieci w spektrum autyzmu (w tym z zespołem Aspergera) (52,9%). Nauczanie domowe to też rozwiązanie, w którym doskonale odnajdują się uczniowie z ADHD (29,4%). Cechują się oni deficytem uwagi i często trudno im jest skupić się podczas lekcji. Nauka w domu daje im zdecydowanie większą wolność – jeśli w danym momencie dziecku trudno się skoncentrować, może on przełożyć naukę na inną godzinę czy dzień. Na edukację domową decydują się też rodzice dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, np. z niepełnosprawnością intelektualną (11,8%) czy sprzężoną (5,9%).
Uczniowie w edukacji domowej uczą się jak chcą
W edukacji domowej nie ma narzuconej formy nauki czy materiałów edukacyjnych. Rodzice mogą dostosować sposób przekazywania wiedzy do potrzeb dziecka. W związku z tym na pytanie o to, z jakich źródeł korzystają rodzice, w ankiecie pojawiło się wiele różnorodnych odpowiedzi.
Największa liczba badanych (88,5%) jako źródło wykorzystywane podczas nauki wskazało Internetową Platformę Edukacyjną, do której uczniowie Centrum Nauczania Domowego mają bezpłatny dostęp. 68,5% rodziców korzysta z podręczników przedmiotowych, a 63,5% z książek. Rodzice sięgają też po źródła w Internecie – dokumenty (60,4%) oraz materiały wideo i audio (65,6%).
Wśród pozostałych odpowiedzi znalazły się takie źródła wykorzystywane podczas nauki jak: przyroda, życie domowe, wycieczki, zajęcia w muzeach i domach kultury, gry edukacyjne, programy naukowe, a także wiedza i umiejętności rodziców czy dziadków. Jak widać, edukacja domowa daje nieograniczone możliwości zdobywania wiedzy!
Jak rodzice oceniają naukę w Centrum Nauczania Domowego?
Zapytaliśmy rodziców, na ile w skali od 1 do 10 poleciliby naukę w Centrum Nauczania Domowego. Aż 82,3% rodziców wskazało na najwyższe oceny (8, 9 i 10), z czego jesteśmy bardzo zadowoleni! Cieszymy się, że spełniamy oczekiwania uczniów i rodziców, wspierając ich w edukacji domowej.
Jako największe zalety nauki w Centrum Nauczania Domowego rodzice wskazują:
- dostęp do Internetowej Platformy Edukacyjnej,
- darmową edukację,
- współpracę ze szkołami przyjaznymi edukacji domowej,
- dostarczanie wiedzy dla rodziców,
- spotkania na żywo i online.
Chcesz zapisać swoje dziecko do Centrum Nauczania Domowego? Weź udział w rekrutacji!
Przejście na edukację domową to dobra decyzja
Edukacja domowa przynosi wiele korzyści zarówno uczniom, jak i ich rodzicom. Pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne dziecka, pozwala na naukę dostosowaną do własnych potrzeb oraz uwalnia czas na rozwijanie pasji. Edukacja domowa to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku uczniów, którzy nie odnajdują się w szkole tradycyjnej, mają specjalne potrzeby edukacyjne ze względu na różne ograniczenia lub po prostu zależy im na wysokiej jakość edukacji i nauce na własnych zasadach.
Jeśli zastanawiasz się nad przeniesieniem swojego dziecka na edukację domową, w Centrum Nauczania Domowego możesz liczyć na naszą pomoc. Współpracujemy ze szkołami przyjaznymi tej formie edukacji. Poza tym bezpłatnie udostępniamy naszym uczniom Internetową Platformę Edukacyjną, na której znajdują się materiały do nauki w postaci interaktywnych ćwiczeń, nagrań audio i wideo, kart pracy czy testów sprawdzających wiedzę. Prowadzimy też spotkania online z nauczycielami.
Weź udział w rekrutacji do Centrum Nauczania Domowego – wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą i opowiemy więcej o tym, jak wygląda nauka.