egzamin ósmoklasisty w edukacji domowej

Egzamin ósmoklasisty w edukacji domowej

Egzamin ósmoklasisty w edukacji domowej nie różni się niczym od tego pisanego przez uczniów chodzących do szkoły. Jest to egzamin obowiązkowy, więc muszą podejść do niego wszyscy ósmoklasiści. Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda ten egzamin i jak się do niego przygotować!

Jak wygląda egzamin ósmoklasisty w edukacji domowej?

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym dla wszystkich uczniów, którzy ukończyli szkołę podstawową. Uczniowie w edukacji domowej również do niego pochodzą – piszą go w szkole, do której formalnie są zapisani. Jest to dokładnie taki sam egzamin, jaki piszą uczniowie szkół stacjonarnych.

Egzamin ósmoklasisty jest przygotowywany przez CKE, czyli Centralną Komisję Egzaminacyjną, a następnie rozsyłany do wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Test jest taki sam dla wszystkich uczniów. Składa się on z trzech przedmiotów ze szkoły podstawowej – języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego.

Kiedy jest egzamin ósmoklasisty 2024?

Terminy egzaminów ósmoklasisty w 2024 roku są następujące:

• język polski – 14 maja 2024 r. (wtorek)
  • matematyka – 15 maja 2024 r. (środa)
  • język obcy nowożytny – 16 maja 2024 r. (czwartek)

Wszystkie egzaminy rozpoczynają się o godzinie 9:00. Na wyniki egzaminów uczniowie będą musieli poczekać do 3 lipca.

Czy egzaminu ósmoklasisty można nie zdać?

Aby zdać egzamin ósmoklasisty, wystarczy się na nim stawić. Nie ma bowiem określonego progu zdawalności. Wynik będzie miał jednak znaczenie podczas rekrutacji do szkoły średniej. Jeżeli więc zależy Ci na dalszej edukacji w konkretnej szkole, warto dobrze przygotować się do egzaminu.

Na egzamin ósmoklasisty należy mieć ze sobą przybory do pisania, czyli długopis lub pióro z czarnym tuszem, oraz linijkę na egzamin z matematyki. Pamiętaj także o legitymacji szkolnej lub dowodzie osobistym. Podczas egzaminu nie można korzystać ze słowników, kalkulatora oraz urządzeń telekomunikacyjnych, np. telefonu.

Uczeń, który ze względu na zdarzenia losowe lub problemy zdrowotne nie pojawi się na egzaminie ósmoklasisty, może do niego podejść w terminie dodatkowym – 10, 11 i 12 czerwca 2024. Do egzaminu ósmoklasisty nie muszą przystępować osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz niepełnosprawności sprzężone. Egzaminu nie musi zdawać też uczeń, który nie może przystąpić do egzaminu ósmoklasisty w obu terminach ze względu na okoliczności zdrowotne.

Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty?

Do egzaminu ósmoklasisty zostało już niewiele czasu? Postaraj się wykorzystać go jak najlepiej! Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci przygotowanie do egzaminu.

1. Sprawdź wymagania dla poszczególnych przedmiotów. Dzięki temu będziesz wiedzieć, na jakim zakresie tematycznym skupić się podczas nauki.
  2. Stwórz harmonogram nauki. Biorąc pod uwagę, ile czasu zostało Ci na naukę, rozplanuj czas na każdy przedmiot.
  3. Sprawdź arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat. Spróbuj rozwiązać z nich jak najwięcej zadań. To pomoże Ci zaznajomić się z formatem pytań i rodzajami poleceń, jakie mogą się pojawić.
  4. Powtórz najważniejszy materiał. Przypomnij sobie lektury obowiązkowe, zasady pisania rozprawki, wzory matematyczne czy najważniejsze słówka i czasy z języka angielskiego.
  5. Znajdź towarzystwo do nauki. Zorganizuj spotkanie ze znajomymi, podczas którego będziecie mogli wzajemnie tłumaczyć sobie trudne kwestie.
  6. Sprawdzaj swoją wiedzę. Rozwiązuj testy i quizy, które pomogą Ci ocenić swoje postępy i zidentyfikować obszary, które wymagają dodatkowej uwagi.
  7. Pamiętaj o odpoczynku. Regularny sen, zdrowa dieta i krótkie przerwy podczas nauki pomagają utrzymać skupienie i efektywność.
  8. Redukuj stres. Sięgnij po techniki, dzięki którym do egzaminu podejdziesz ze spokojem. Możesz przeczytać o nich w naszym poradniku o sposobach na zredukowanie stresu przed egzaminem.

Przygotuj się do egzaminu z Pakietem Ósmoklasisty!

Jeśli zależy Ci na usystematyzowaniu wiedzy i dobrym przygotowaniu do egzaminu ósmoklasisty, możesz zdecydować się na Pakiet Ósmoklasisty w Centrum Nauczania Domowego.

W ramach pakietu uczeń otrzymuje dostęp do platformy edukacyjnej, na której znajduje się kurs ósmoklasisty. Są to cykliczne spotkania online z nauczycielami, podczas których przerabiane są testy egzaminacyjne z matematyki, języka polskiego i języka angielskiego.

Na platformie znajdują się też interaktywne lekcje z przedmiotów realizowanych w 8 klasie, karty pracy do druku, a także spotkania z nauczycielami, na których omawiany jest materiał z ostatniego tygodnia nauki. Uczeń może też rozwiązywać testy próbne ułatwiające sprawdzenie aktualnego poziomu wiedzy. Może także poznawać innych uczniów przygotowujących się do egzaminu, biorąc udział w spotkaniach integracyjnych online.

Dobrze wykorzystaj czas, jaki pozostał do egzaminu ósmoklasisty – zaplanuj naukę, zweryfikuj swój obecny stan wiedzy i rozwiązuj jak najwięcej zadań. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w nauce, Pakiet Ósmoklasisty może okazać się dla Ciebie doskonałym wyborem!

• Wesoła B., 2024, Egzamin ósmoklasisty 2024. Czy jest trudny? Oto harmonogram i najważniejsze informacje o egzaminie. To musi wiedzieć ósmoklasista, <https://strefaedukacji.pl/egzamin-osmoklasisty-2024-czy-jest-trudny-oto-harmonogram-i-najwazniejsze-informacje-o-egzaminie-to-musi-wiedziec-osmoklasista/ar/c5-17826215> [dostęp: 20.02.2024]
  • Kasprzyk A., 2024, Egzamin ósmoklasisty. Kto nie musi go zdawać? Zmiany od 2024 roku, <https://strefaedukacji.pl/egzamin-osmoklasisty-2024-czy-jest-trudny-oto-harmonogram-i-najwazniejsze-informacje-o-egzaminie-to-musi-wiedziec-osmoklasista/ar/c5-17826215> [dostęp: 20.02.2024]