Niestety cyberprzemoc otacza nas każdego dnia. Dotyka zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, że staliśmy się jej ofiarami. Cyberprzemocą możemy nazwać wszystkie negatywne działania w Internecie, wycelowane w drugą osobę. Działania które wykonują oprawcy skupiają się na utrudnianiu życia swojej ofierze w postaci hejtu, wrzucania do sieci ośmieszających lub poniżających filmów i zdjęć, włamań na media społecznościowe, podszywania się pod znajome osoby oraz prześladowania.
Jako dorośli powinnyśmy uświadamiać dzieci jakie zagrożenia czekają na nie w sieci. Oczywiście językiem dostosowanym do ich wieku. Internet jest cennym źródłem wiedzy i rozrywki, ale ma także swoje ciemne strony…
Dlaczego cyberprzemoc jest niebezpieczna?
Negatywne komentarze na temat wyglądu, ubioru, narodowości czy nawet sytuacji finansowej mogą wydawać się błahostką. Przecież wystarczy usunąć komentarz i problem z głowy. Wydaje się proste prawda? Jednak dla dzieci i nastolatków jest to bardziej poważna sprawa. Publiczne ośmieszenie wiąże się z ogromnym obciążeniem psychicznym, wpływa na pewność siebie i poczucie własnej wartości. Równie niebezpieczne jest, gdy nasz prześladowca opublikuje w Internecie ośmieszające wideo bądź zdjęcie. Wtedy nawet po usunięciu nie mamy pewności czy post nie został zapisany na urządzeniach innych użytkowników, a prześladowca dzięki anonimowości ma poczucie bezkarności. Dla dziecka, które doświadczy takiej przemocy w sieci, konsekwencje mogą być bardzo wysokie…
Jak uchronić dziecko przed cyberprzemocą?
Najważniejsza jest rozmowa. Warto zacząć od wytłumaczenia dziecku czym jest cyberprzemoc oraz dlaczego publikowanie swojego wizerunku w Internecie należy dobrze przemyśleć. Poinformuj dziecko, że wszystko co udostępnia, może być wykorzystane przeciwko niemu. Ustal co może publikować, a czego nie powinno. Na końcu ważne jest, aby zapewnić, że zawsze może ci ufać oraz, że jesteś osobą do której może się zwrócić z każdym problemem. Młodszym dzieciom warto zainstalować program do ochrony rodzicielskiej (wybór jest bardzo szeroki). Istotne jest jednak, aby każdym działaniem budować zaufanie dziecka. Niestety najczęstszym błędem rodziców jest przeszukiwanie telefonu i mediów społecznościowych swoich dzieci. Zwykle takie działania skutkują brakiem zaufania, a nawet zamknięciem się w sobie.
Jak cyberprzemoc wpływa na dziecko?
Przemoc, która ma miejsce w cyberprzestrzeni jest równie niebezpieczna jak ta w “realu”.
Najczęstszymi konsekwencjami cyberprzemocy jest:
· spadek samooceny,
· brak poczucia własnej wartości,
· depresja,
· stany lękowe,
· zaburzenia komunikacji,
· bezradność,
· zaburzenia psychosomatyczne,
· zaburzenia emocjonalne,
· wycofanie,
· przygnębienie,
· drażliwość,
· agresja,
· w poważnych przypadkach nawet samobójstwo.
Właśnie dlatego częściej powinniśmy się interesować “internetowym” życiem naszej pociechy. Dużo rozmawiać i zaznaczać, że zawsze chętnie wysłuchamy jego, nawet najmniejszych trosk.
Edukacja domowa daje dużo przestrzeni na taką bliskość. Potwierdza to wielu rodziców, z którymi rozmawiamy na co dzień. Co więcej, zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa, a to sprawia, że jest bardziej odporne i pewne siebie. Ogromną wartością jest też większa ilość czasu na budowanie relacji rodzic – dziecko. Zdecydowanie pomaga to w lepszej komunikacji. Codzienna nauka z platformą edukacyjną pokazuje najmłodszym, w jaki sposób mądrze korzystać z nowoczesnych technologii.
Przekonajcie się sami.
.