Spis treści
Wielu rodziców decyduje się na skorzystanie z alternatywy nauczania dziecka w domowym zaciszu, czyli na spełnianie obowiązku szkolnego poza murami szkoły. Powodów jest wiele: zamierzchłe założenia tradycyjnego systemu edukacji, a także coraz większa potrzeba wolności i indywidualności. Przejście na edukację domową może wydawać się czymś bardzo skomplikowanym. Wbrew pozorom jest to łatwy proces.
Jak przejść na edukację domową?
Edukacja domowa zapewnia komfort oraz bezpieczeństwo, jakiego wszyscy dziś poszukujemy. Jest odpowiedzią na potrzeby rodziców i dzieci, na które system szkolny nie zawsze odpowiada. Zatem jak przejść na edukację domową?
Do edukacji domowej przystąpić można w dowolnym czasie i jest ona rozwiązaniem dla dzieci 6. do 18. roku życia. Co ważne, nauczanie domowe jest całkowicie bezpłatną oraz zgodną z prawem formą spełniania obowiązku szkolnego, z której może skorzystać każdy uczeń. Zacznijmy jednak od samego początku!
Wybór szkoły
Przechodząc na nauczanie domowe, warto pamiętać o tym, że wybór szkoły jest bardzo ważny. Najlepiej jest zdecydować się na zapisanie do placówki przyjaznej edukacji domowej, czyli takiej, której ta forma nauki jest doskonale znana.
- Pierwszym ważnym krokiem w stronę edukacji domowej jest wybór przez rodziców szkoły, przyjaznej takiemu trybowi nauki.
- Uczeń, pomimo, iż realizuje obowiązek kształcenia w domu, formalnie musi zostać zapisany do placówki stacjonarnej.
- Otrzymuje on legitymację szkolną, ma prawo uczestnictwa w zajęciach dodatkowych oraz obowiązek udziału w egzaminach klasyfikacyjnych.
Zgodnie z obowiązującym prawem oświatowym rodzice mogą zapisać swoje dziecko do dowolnie wybranej szkoły, w każdym miejscu w Polsce. Jako Centrum Nauczania Domowego przygotowaliśmy dla Was listę współpracujących z nami szkół, czyli sprawdzonych przez nas placówek – przyjaznych, wspierających i otwartych na wartości edukacji domowej. Dostęp do listy szkół otrzymacie po wypełnieniu formularza rekrutacyjnego.
Złożenie dokumentów umożliwiających przejście na edukację domową
Kiedy wybierzecie już szkołę spełniającą wasze oczekiwania, pora na formalności.
W Centrum Nauczania Domowego gotowy komplet potrzebnych dokumentów otrzymasz od nas! Wystarczy, że wypełnisz formularz rekrutacyjny na naszej stronie – na jego podstawie przygotujemy dokumenty i wyślemy je na podany przez Ciebie adres mailowy.
- Wniosek o przyjęcie ucznia do szkoły (w przypadku składania aplikacji do nowej szkoły),
- wniosek o zezwolenie na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą,
- oświadczenie o zapewnieniu warunków umożliwiających realizację podstawy programowej,
- zobowiązanie rodziców do przystąpienia dziecka do egzaminów klasyfikacyjnych.
Wydrukowane i podpisane przez rodzica dokumenty, należy doręczyć do wybranej szkoły, drogą pocztową lub osobiście.
Decyzja dyrektora szkoły
Po złożeniu dokumentów do szkoły partnerskiej wystarczy już tylko chwila cierpliwości, w oczekiwaniu na decyzję dyrektora. Na tym etapie naszą rolą jest szybkie przekazywanie informacji. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji od rozpoczęcia przygody z edukacją w domu dzieli Was tylko mały krok.
Wybór narzędzi w edukacji domowej
Nauczanie domowe daje możliwość personalizacji swojego sposobu nauki. Dziecko może pracować, wykorzystując najbardziej dogodne dla siebie metody. Narzędzia, jakie wybierzecie, to także kwestia indywidualna. Istotą jest realizowanie podstawy programowej. Wybrana szkoła zapewnia dziecku podręczniki do całorocznej nauki.
Zapisując się do Centrum Nauczania Domowego, otrzymasz bezpłatny dostęp do najlepszej i największej platformy edukacyjnej, która zawiera treści zgodne z podstawą programową. Materiały podzielone są na tygodnie lub działy, co ułatwia planowanie nauki i zachowanie regularności. Naszą misją jest sprawianie, aby edukacja była przyjemnością, dlatego lekcje wzbogacone zostały o interaktywne zadania, gry edukacyjne oraz nagrania audio i wideo. Dziecko otrzymuje też wsparcie specjalistów i doświadczonych nauczycieli. Może brać udział w zajęciach przedmiotowych on-line, a także w spotkaniach integracyjnych z innymi uczniami. Dziecko może śledzić swoje postępy w nauce na pasku realizacji, dzięki czemu wie, ile materiału ma jeszcze do przerobienia, co motywuje do nauki.
Sami decydujecie, co będzie dla Was najbardziej pomocne i, które narzędzia sprawdzą się najlepiej u Waszego dziecka!
Jak przejść na edukację domową w Centrum Nauczania Domowego?
- Wypełnij formularz rekrutacyjny – wpisz swoje dane, a następnie kliknij “Zapisz się”, aby poznać nasze szkoły.
- Wybierz z listy szkołę, która spełnia Twoje oczekiwania i zapisz się.
- Wypełnij kwestionariusz kandydata – miejsce będzie zarezerwowane przez klika dni. Na jego podstawie przygotujemy dokumenty aplikacyjne do wybranej placówki. Gdy uzupełnisz wszystkie pola, wyślij formularz.
- Na adres mailowy podany podczas rejestracji otrzymasz gotowe dokumenty. Zapoznaj się z nimi i sprawdź ich poprawność, a następnie wydrukuj i podpisz we wszystkich wskazanych miejscach.
- W ciągu 3 dni roboczych dostarcz gotowe dokumenty do szkoły. Możesz je wysłać pocztą lub zanieść osobiście do sekretariatu placówki.
- Czekaj na pozytywną decyzję dyrektora i rozpocznij edukację we własnym domu!
Przejdź na edukację domową i ciesz się nauką na własnych zasadach!
Mamy nadzieję, że już wiesz jak przejść na edukację domową. Proces ten to tylko kilka prostych kroków. Po dokonaniu wyboru szkoły, załatwieniu formalności i zaplanowaniu nauki możecie cieszyć się wolnością, jaką oferuje taki tryb. Nauczanie domowe to system, który na pierwszym miejscu stawia indywidualne potrzeby uczniów, dopasowuje się do ich możliwości oraz wspiera naturalne predyspozycje. Dołącz do powiększającego się grona szczęśliwych rodziców, którzy wybrali dla swoich dzieci właśnie taką ścieżkę kształcenia. Przejdź na edukację domową z Centrum Nauczania Domowego!Od 15 lat jesteśmy pionierem w tworzeniu edukacji domowej pełnej wolności. Uwalniamy czas i potencjał naszych uczniów!
Bibliografia:
- https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-zgode-na-edukacje-domowa (dostęp: 27.07.2024)
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210001082/O/D20211082.pdf (dostęp: 27.07.2024)