jak zmotywować się do nauki

Jak zmotywować się do nauki? Skuteczne sposoby

Brak motywacji może dopaść każdego ucznia. Z pewnością znasz to uczucie, kiedy wiesz, że musisz się pouczyć, ale wszystko inne wydaje Ci się ciekawsze. Takie sytuacje czasami się zdarzają, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Poznaj skuteczne sposoby na motywację do nauki!

Czym jest motywacja?

Zacznijmy od najważniejszego, czyli wyjaśnienia czym tak właściwie jest motywacja. Zrozumienie tego, jak działa jej mechanizm pozwoli Ci skutecznie radzić sobie w przypadku jej braku. Motywacja to stan, w którym odczuwamy niezaspokojoną potrzebę. To wtedy wyznaczamy sobie cel i podejmujemy działania, które pomogą nam go osiągnąć. Istnieją dwie główne formy motywacji: wewnętrzna i zewnętrzna.

Motywacja wewnętrzna jest najsilniejsza i prowadzi do najlepszych rezultatów. Wynika z naszych własnych pragnień, wartości i potrzeb. Pojawia się, gdy działamy z pasją i zaangażowaniem. Z kolei motywacja zewnętrzna nie jest związana bezpośrednio z naszymi potrzebami. Wynika ona z bodźców zewnętrznych lub nagród.

Motywacja zewnętrzna pojawia się wtedy, gdy uczysz się, żeby zadowolić rodziców, natomiast wewnętrzna – kiedy uczysz się, bo dany temat Cię fascynuje i chcesz go zgłębić.

Co nie sprzyja motywacji?

Niestety wiele rzeczy może nam przeszkodzić w osiągnięciu pełnej motywacji. Pewnie nieraz trudno było Ci się skupić na nauce, a najbardziej rozpraszającym Cię elementem był… Twój telefon. Przychodzące wiadomości i powiadomienia skutecznie odwracają naszą uwagę. Przeglądanie social mediów powoduje ogromny wyrzut dopaminy do mózgu, przez co nauka z automatu staje się dla naszego mózgu mało atrakcyjna.

Jak sobie z tym radzić? Zanim zaczniesz naukę, wyłącz telefon i schowaj go do szuflady lub umieść w innym niewidocznym miejscu. Kiedy nie będziesz miał smartfona w zasięgu wzroku, nie będzie Cię kusiło, by po niego sięgnąć. Wtedy motywacja do nauki będzie znacznie większa, a sama nauka – bardziej efektywna!

Jak zmotywować się do nauki?

Przede wszystkim ważne jest zrozumienie, że motywacja to proces. Nie zawsze będziemy gotowi do nauki, ale istnieją sposoby, aby skutecznie przezwyciężyć brak motywacji.

• Unikaj odkładania na ostatnią chwilę – nawet 15 minut nauki dziennie może przynieść lepsze rezultaty niż gorączkowe uczenie się na ostatnią chwilę.
  • Wypracuj nawyk nauki – możesz też łączyć nawyki, np. wchodząc do wanny, zabieraj ze sobą książkę, a gdy przygotowujesz kanapkę, powtarzaj w głowie słówka z języka angielskiego.
  • Ucz się ze zrozumieniem – staraj się zrozumieć materiał, a nie tylko go zapamiętać. Powtarzaj materiał na głos, używając własnych słów.
  • Spraw, by nauka była przyjemna – korzystaj z różnych umilaczy które sprawią, że chętnie poświęcisz czas na naukę. Zastanów się, co sprawia Ci przyjemność i wykorzystaj to w nauce, np. jeśli lubisz słuchać muzyki, zapisuj w zeszycie tłumaczenia tekstów ulubionych piosenek.
  • Podziel materiał na mniejsze części – spróbuj wcześniej określić, ile czasu potrzebujesz na opanowanie materiału i zaplanuj odpowiednio naukę.
  • Doceniaj swoje osiągnięcia – chwal się nimi i świętuj! Pamiętaj że każdy krok jest ważny i zbliża Cię do osiągnięcia celu.
  • Zadbaj o swoje zdrowie – regularny sen, zdrowa dieta i odpowiednie nawodnienie mają kluczowe znaczenie dla efektywnej nauki.

Wszystkie przedstawione przez nas techniki mogą pomóc Ci przezwyciężyć brak motywacji do nauki. Najważniejsze jest podtrzymywanie nawyków i wypracowanie własnego sposobu na osiągnięcie pełnej koncentracji.

Baner Liceum

Rozpocznij naukę z Centrum Nauczania Domowego!

Motywacja do nauki dotyczy zarówno uczniów tradycyjnej szkoły, jak i tych realizujących obowiązek szkolny w edukacji domowej. Ten tryb nauczania pozwala uczyć się na własnych zasadach. Możesz zdobywać wiedzę, gdzie chcesz i kiedy chcesz. Nie musisz stresować się sprawdzianami i ocenami. Ponadto masz dużo czasu na realizację własnych pasji i zainteresowań.

Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z edukacją domową, weź udział w rekrutacji do Centrum Nauczania Domowego. Po wypełnieniu formularza, możesz zapisać się do jednej ze współpracujących z nami szkół w całej Polsce.

Nasi uczniowie otrzymują dostęp do platformy edukacyjnej, na której znajdują się treści zgodne z podstawą programową. Lekcje składają się z interaktywnych ćwiczeń, gier oraz nagrań audio i wideo, co motywuje do nauki i sprawia, że jest naprawdę przyjemna! Co więcej, na platformie odbywają się zajęcia z nauczycielami, podczas których powtarzany jest materiał z danego tygodnia. Spotkania są nagrywane, więc możesz odtworzyć je w dowolnym momencie.

Weź udział w rekrutacji do szkoły podstawowej lub liceum i rozpocznij z nami naukę w edukacji domowej!