przedszkole w edukacji domowej

Przedszkole z edukacją domową

Edukacja domowa to rozwiązanie doskonałe dla rodziców, którym zależy, by dziecko uczyło się w domu pod ich okiem. Taki tryb nauczania ma wiele zalet – daje przestrzeń na rozwijanie dziecięcych pasji oraz pozwala uczyć się tego, czym naprawdę interesuje się dziecko. Czy można odbyć przygotowanie przedszkolne z edukacją domową? Wyjaśniamy!

Przedszkole w edukacji domowej

W Polsce przedszkole nie jest obowiązkowe. Dziecko może zostać w domu z rodzicami lub inną bliską osobą i pod ich okiem zdobywać niezbędną wiedzę. Edukacja domowa w przedszkolu jest więc możliwa i nie wymaga formalnego zapisu dziecka do placówki.

Istnieje jednak obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego (tzw. zerówka), który rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego, w którym dziecko kończy 6 lat. Dzieci mogą je odbyć w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego. Ten etap edukacji ma na celu przygotować dziecko do podjęcia nauki w szkole podstawowej.

Przygotowanie przedszkolne w edukacji domowej

Jak już wspomnieliśmy, dziecko musi odbyć obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego. Istnieje jednak możliwość realizowania tego obowiązku w trybie edukacji domowej. W tym celu rodzic musi złożyć wniosek do dyrektora placówki o pozwolenie na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą. Po pozytywnej decyzji dziecko może rozpocząć naukę w edukacji domowej.

Na zakończenie zerówki dziecko otrzymuje dyplom potwierdzający jej ukończenie. Nie musi pisać żadnego egzaminu końcowego. Warto wiedzieć, że odbywając przygotowanie przedszkolne w edukacji domowej, nie jest wydawana informacja o gotowości do podjęcia nauki w szkole podstawowej, jednak dokument ten nie jest wymagany do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie.

Jak odbyć przygotowanie przedszkolne w edukacji domowej?

Wielu rodzicom zależy, by ich dziecko jak najdłużej uczyło się w domu pod ich okiem. Dzięki edukacji domowej 6-latek może bez presji i stresu zdobywać niezbędną wiedzę w domowym zaciszu. Rodzic może sam decydować o tym, gdzie, kiedy i w jaki sposób dziecko będzie się uczyć. Nauka w domu daje także przestrzeń na rozwój i poznawanie świata zgodnie z wartościami ważnymi dla Waszej rodziny.

Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko od najmłodszych lat uczyło się w trybie edukacji domowej i miało dostęp do atrakcyjnych materiałów edukacyjnych, wybierz Pakiet Zerówka. Dzięki niemu dziecko będzie mogło uczyć się za pomocą platformy edukacyjnej, na której znajdują się kreatywne zadania, interaktywne ćwiczenia oraz ciekawe materiały audio i wideo. Będzie mogło też uczestniczyć w zajęciach online z nauczycielami. Za różne aktywności na platformie dziecko otrzyma specjalne odznaki, które motywują do nauki. Wszystko to sprawia, że zdobywanie wiedzy staje się prawdziwą frajdą!

W Pakiecie Zerówka otrzymasz możliwość formalnego zapisu dziecka do jednej ze współpracujących z nami szkół i tym samym spełniania obowiązku przedszkolnego w formie edukacji domowej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Pakiecie Zerówka, wypełnij formularz na naszej stronie – odezwiemy się do Ciebie i odpowiemy na nurtujące Cię pytania!

Fundacja Edukacji Domowej, Edukacja domowa w zerówce? Czy to możliwe?, <https://domowa.edu.pl/edukacja-domowa-w-zerowce/> [dostęp: 22.05.2024]