zalety i wady edukacji domowej

Edukacja domowa – zalety i wady nauczania domowego

Nauka dla dziecka nie musi być stresująca. Czy dziecko musi wstawać rano skoro świt, by pędzić do szkoły z ciężkim plecakiem? Znana wszystkim nauka w tradycyjnej szkole posiada wiele mankamentów, dlatego ich rozwiązaniem może być edukacja domowa, która w Polsce staje się coraz bardziej popularna. To zupełnie inna perspektywa nauki i zmiana sposobu nauczania. Sprawdźmy zatem, jakie są zalety i wady edukacji domowej.

Zalety edukacji domowej

Edukacja domowa polega na spełnianiu obowiązku szkolnego poza szkołą. Dziecko formalnie zapisane jest do wybranej placówki, jednak uczy się w domu. Jest to bezpłatna i w pełni legalna forma edukacji, która ma wiele zalet. Nic więc dziwnego, że cały czas zyskuje na popularności.

Jakie są główne korzyści edukacji domowej?

• nauka w dowolnym miejscu i czasie
  • tempo nauki dostosowane do potrzeb
  • więcej czasu na rozwój pasji
  • czas na nawiązywanie relacji
  • brak sprawdzianów i kartkówek

Nauka w dowolnym miejscu i czasie

Wstawanie wczesnym rankiem, kilka godzin zajęć lekcyjnych, zajęcia dodatkowe i odrabianie lekcji domowych – tak wygląda nauka w systemie szkolnym, który nie zostawia zbyt wiele przestrzeni dla dziecka na rozwijanie pasji i zainteresowań. Zmęczenie i przepracowanie jest wówczas czymś zupełnie naturalnym, dlatego dziecko nie ma wystarczających sił na to, aby ponownie po szkole usiąść do nauki.

Natomiast edukacja domowa daje uczniowi komfort nauki w dowolnym czasie i miejscu – według przeprowadzonej przez nas ankiety aż 75,3% rodzin docenia elastyczność edukacji domowej. To dziecko przy pomocy rodziców decyduje, kiedy najlepiej mu się uczy i kiedy może zrobić sobie przerwę. Nie musi zrywać się wcześnie rano, by zdążyć na zajęcia. Naukę może rozpocząć o dowolnej porze. Dzięki temu działania ucznia są bardziej efektywne, a jakość nauki jest wyższa. Dodatkowo ten rodzaj nauki uczy dziecko dobrej organizacji i samodzielności.

Tempo nauki dostosowane do potrzeb ucznia

Edukacja domowa daje dziecku możliwość większego skupienia podczas zajęć. Kto pamięta czasy, kiedy przepisywał notatki z lekcji od kolegi z ławki, bo nauczycielka dyktowała za szybko? Nauka skupiała się wówczas na zapisywaniu lekcji w zeszycie, a nie na zrozumieniu opracowywanego materiału. W przypadku nauczania domowego uczeń ma czas na to, aby spokojnie zanotować, a nawet wrócić do materiału ponownie i dobrze go zrozumieć. Dzięki takiej metodzie dziecko może czuć się pewnie ze swoją wiedzą i poszerzać ją o kolejne tematy.

Edukacja domowa sprawdzi się w przypadku dzieci szczególnie uzdolnionych, które chcą szybciej iść z materiałem. Jest to też doskonałe rozwiązanie dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, które często mierzą się z różnymi wyzwaniami edukacyjnymi i trudno jest im odnaleźć się w szkole stacjonarnej.

Więcej czasu na rozwój pasji

Twoje dziecko jest uzdolnione w innych dziedzinach niż te dostępne w szkole? Może Wasz tryb życia nie pozwala na codzienne chodzenie do szkoły? Dojazdy bywają uciążliwe zarówno dla dziecka jak i dla rodzica. Edukacja domowa daje możliwość zyskania czasu z dojazdów i przeznaczenie go na inne aktywności, na przykład spotkania z rówieśnikami, zabawę czy rozwijanie zainteresowań. Ponadto dziecko może uczęszczać na dodatkowe zajęcia, takie jak: lekcje gry na instrumentach czy treningi sportowe i kontynuować przy tym naukę.

Czas na nawiązywanie relacji

Wiele osób uważa, że dzieci uczące się w domu są aspołeczne. Jednak czy tak jest naprawdę? Nic bardziej mylnego! Dziecko w edukacji domowej ma znacznie więcej czasu na nawiązywanie nowych przyjaźni czy zabawę z rówieśnikami. Uczeń nie spędza kilku godzin dziennie w szkolnej ławce wraz z kolegami i koleżankami. Jednakże ma możliwość samodzielnie dobierać sobie znajomych na przykład dzielących te same zainteresowania.

Brak kartkówek i sprawdzianów

Brak kartkówek, sprawdzianów czy odpowiedzi przy tablicy – jak to możliwe? Słysząc te słowa wielu z nas przypomina się szkolny stres, który temu towarzyszył. Będąc uczniami zależało nam na najlepszych stopniach, dlatego uczyliśmy się na pamięć reguł. Bywało również tak, że wiedza zdobywana w taki sposób bardzo szybko była zapominana.

Dziecko w edukacji domowej nie ma obowiązku nauki pod presją czasu, dzięki czemu może rozwijać swoje kompetencje w dostosowanym do siebie harmonogramie i tempie. Tym samym uczeń ma więcej czasu na przyswojenie materiału czy możliwość powrotu do trudniejszych zagadnień. Zaliczenie roku szkolnego dziecko zdobywa poprzez zdanie rocznych egzaminów klasyfikacyjnych. Szkoły przyjazne edukacji domowej dbają jednak o to, by egzaminy były przeprowadzane w miłej i bezstresowej atmosferze.

Weź udział w rekrutacji

Czy edukacja domowa ma wady?

Wiele osób jako wadę edukacji domowej wskazuje brak kontaktu z rówieśnikami, jednak jak wyjaśniliśmy już wcześniej, wcale nie musi to tak wyglądać. Wszystko tak naprawdę zależy od rodzica i tego, w jaki sposób organizuje mu czas. Wielu rodziców obawia się też, czy ma odpowiednią wiedzę i czas na to, by edukować dziecko. Dla niektórych osób jest to spore wyzwanie, jednak uspokajamy – rodzic w edukacji domowej nie zostaje sam.

W Centrum Nauczania Domowego zapewniamy wsparcie na każdym etapie – od rekrutacji aż po zdanie egzaminów klasyfikacyjnych. Dajemy też dostęp do Internetowej Platformy Edukacyjnej, na której znajdują się materiały z podstawy programowej w postaci interaktywnych ćwiczeń, kart pracy, nagrań wideo oraz spotkań online z nauczycielami. Materiały są podzielone na tygodnie, co ułatwia zorganizowanie nauki i przyswojenie materiału. Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda nauka w Centrum Nauczania Domowego!

Fundacja Edukacji Domowej, 2023. Wady i zalety edukacji domowej, <https://domowa.edu.pl/wady-i-zalety-edukacji-domowej/> [dostęp 8.01.2024]