Smutne dziecko w szkolnej ławce

Z jakimi problemami dziecko może zmagać się w szkole?

Wielu rodziców dzieci, które kształcą się w trybie edukacji domowej, zdecydowało się na ten rodzaj nauczania ze względu na problemy dziecka w szkole. Trudności, które można spotkać w placówkach edukacyjnych jest wiele, między innymi: brak indywidualnego podejścia, problemy z rówieśnikami, stres związany z ocenami czy brak czasu na hobby.

Najczęstsze problemy w szkole

Lata szkolne są pełne wyzwań – zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Chociaż edukacja jest kluczowym elementem rozwoju każdego dziecka, nie każdy dzień w życiu ucznia jest idealny. Dzieci mogą napotkać wiele szkolnych problemów, które mogą negatywnie wpływać na ich samopoczucie, wyniki w nauce oraz ogólny rozwój.

Do problemów, z jakimi najczęściej zmagają się uczniowie w szkole, można zaliczyć:

• trudności w nauce
  • nieprzyjemna atmosfera w szkole
  • brak indywidualnego podejścia
  • nękanie i wyśmiewanie przez rówieśników
  • nadmierny stres
  • presja związana z ocenami
  • przytłoczenie ilością materiału
  • brak czasu na pasje
Infografika - Z jakimi problemami dziecko może zmagać się w szkole?

Problemy w szkole – powód przejścia na edukację domową

Jak wynika z przeprowadzonej przez nas ankiety, aż 59,4% rodziców dzieci uczących się w Centrum Nauczania Domowego zdecydowało się na ten tryb nauczania, ponieważ dziecko źle czuło się w szkole. Edukacja domowa dała im większy komfort psychiczny, pozwoliła na naukę dostosowaną do własnych potrzeb oraz uwolniła czas na rozwój pasji.

Poniżej przedstawiamy wybrane problemy w szkole, z którymi dzieci po przejściu na edukację domową nie muszą się już mierzyć.

Brak indywidualnego podejścia

Dobrze wiadomo, że każde dziecko jest inne i potrzebuje całkowicie innych rozwiązań. Jedni uczniowie lubią uczyć się w formie opowiadania, inni potrzebują wizualnego zobrazowania danej wiedzy, a niektórym łatwo przychodzi zapamiętywanie informacji w formie pisemnej. Nie ma złego lub dobrego podejścia – każde dziecko wymaga innego traktowania.

W szkole tradycyjnej uczeń jest jedynie jedną z wielu osób w danej klasie, a nauczyciel nie jest w stanie poświęcić mu wystarczającej ilości uwagi i dopasować programu nauczania do jego preferencji. W miejscach, gdzie w klasie znajduje się dwudziestu (lub nawet więcej!) uczniów jest to po prostu niemożliwe. Po powrocie dziecka do domu rodzice starają się wybrać formę nauki, która będzie odpowiednia, jednak czy to wystarczy? W końcu wiadomo, że największa część nauki odbywa się w szkole.

Edukacja domowa pozwala na indywidualne podejście do nauki. Uczeń może zdobywać wiedzę w dowolnym miejscu i czasie. W każdej chwili może wrócić do materiału albo poświęcić więcej czasu na temat, który szczególnie go interesuje.

Problem z relacjami rówieśniczymi

W okresie dziecięcym, a także w czasie dojrzewania, wiele uczniów zmaga się z problemami dotyczącymi budowania relacji. Często uczniowie spotykają się z nieprzyjemnymi sytuacjami, takimi jak nękanie czy wykluczenie z grupy. W teorii oczywiście to szkoła powinna zadbać o to, aby dziecko czuło się akceptowane przez rówieśników oraz aby żadna osoba nie pozostawała poza grupą. W praktyce wygląda to jednak zupełnie inaczej, a tego typu problemy często pozostają niezauważone przez pedagogów.

Warto podkreślić, że w edukacji domowej dziecko również ma kontakt z rówieśnikami! Co istotne, uczniowie, kształcący się w domu, mogą samodzielnie zdecydować, w której grupie rówieśniczej chcą przebywać, a w której nie czują się komfortowo. Miejsc, w których można nawiązać relacje jest wiele. Uczniowie Centrum Nauczania Domowego poznają kolegów i koleżanki na placach zabaw, na zajęciach pozalekcyjnych oraz na spotkaniach integracyjnych dla naszych uczniów.

Brak czasu na hobby

Innym problemem, który pojawia się u uczniów, uczęszczających do szkoły tradycyjnej, jest mała ilość czasu wolnego. Dzieci uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, czytać książki, poświęcać się zabawie z rówieśnikami, a także szukać nowych zainteresowań: uczyć się gry na instrumencie, chodzić na zajęcia sportowe lub rozwijać całkowicie inne pasje! Przez natłok lekcji w szkole, a następnie konieczność przygotowania się do kartkówek i sprawdzianów w czasie wolnym, dzieciom często brakuje przestrzeni na ich pasje.

Edukacja domowa pozwala na samodzielną organizację swojego dnia. W ten sposób nauka często zajmuje uczniom znacznie mniejszą ilość godzin niż ma to miejsce w tradycyjnych placówkach edukacyjnych. Dzieci w edukacji domowej zwykle poświęcają na naukę ok. 2-3 godziny dziennie. Z kolei na rozwijanie pasji – ponad 6 godzin tygodniowo.

Problemów, z którymi zmagają się uczniowie w szkołach tradycyjnych jest wiele – niezależnie od etapu edukacji. Najważniejsze jest, aby dostrzec je wystarczająco wcześnie i zacząć działać!

Jeśli czujesz, że edukacja domowa może być dobrym rozwiązaniem problemów Twojego dziecka, weź udział w rekrutacji do Centrum Nauczania Domowego. Uzupełnij formularz, a odezwiemy się do Ciebie i opowiemy, jak wygląda nauka.