Smutne dziecko w szkolnej ławce

Z jakimi problemami dziecko może zmagać się w szkole?

Wielu rodziców dzieci, które kształcą się w trybie edukacji domowej, zdecydowało się na ten rodzaj nauczania ze względu na różnorakie problemy, których doświadczali uczniowie w szkole. Trudności, które można spotkać w placówkach edukacyjnych jest wiele, między innymi: brak indywidualnego podejścia, problemy z rówieśnikami czy brak czasu na hobby.

Infografika - Z jakimi problemami dziecko może zmagać się w szkole?

Brak indywidualnego podejścia

Dobrze wiadomo, że każde dziecko jest inne i potrzebuje całkowicie innych rozwiązań. Jedni uczniowie lubią uczyć się w formie opowieści, inni zaś potrzebują wizualnego zobrazowania danej wiedzy, a niektórym łatwo przychodzi zapamiętywanie informacji w formie pisemnej. Nie ma złego lub dobrego podejścia – każde dziecko wymaga innego traktowania. W szkole tradycyjnej jest jedynie jedną z wielu osób w danej klasie, a nauczyciel nie jest w stanie poświęcić mu wystarczającej ilości uwagi i dopasować programu nauczania do jego preferencji. W miejscach, gdzie w klasie znajduje się dwudziestu (lub nawet więcej!) uczniów jest to po prostu niemożliwe. Po powrocie dziecka do domu rodzice starają się wybrać formę nauki, która będzie odpowiednia, jednak czy to wystarczy? W końcu wiadomo, że największa część nauki odbywa się w szkole.

Problem z relacjami rówieśniczymi

W okresie dziecięcym, a także w czasie dojrzewania, wiele uczniów zmaga się z problemami dotyczącymi budowania relacji. Często uczniowie zmagają się z nieprzyjemnymi sytuacjami, takimi jak nękanie czy wykluczenie z grupy. W teorii oczywiście to szkoła powinna zadbać o to, aby dziecko czuło się akceptowane przez rówieśników oraz, aby żadna osoba nie pozostawała poza grupą. W praktyce wygląda to jednak zupełnie inaczej, a tego typu problemy często pozostają niezauważone przez pedagogów. Warto podkreślić, że w edukacji domowej dziecko również ma kontakt z rówieśnikami! Co istotne, uczniowie, kształcący się w domu, mogą samodzielnie zdecydować, w której grupie rówieśniczej chcą przebywać, a w której nie czują się komfortowo. Miejsc, w których można nawiązać relacje jest wiele. Uczniowie Centrum Nauczania Domowego poznają kolegów i koleżanki na placach zabaw, na zajęciach pozalekcyjnych oraz na spotkaniach integracyjnych dla naszych uczniów – EduTripach.

Brak czasu na hobby

Innym problemem, który pojawia się u uczniów, uczęszczających do szkoły tradycyjnej, jest mała ilość czasu wolnego. Dzieci uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, czytać książki, poświęcać się zabawie z rówieśnikami, a także szukać nowych zainteresowań: uczyć się gry na instrumencie, chodzić na zajęcia sportowe lub rozwijać całkowicie inne pasje! Przez natłok lekcji w szkole, a następnie konieczność odrabiania zadań domowych w czasie wolnym, dzieciom często brakuje przestrzeni na ich pasje. Edukacja domowa pozwala na samodzielną organizację swojego dnia. W ten sposób nauka często zajmuje uczniom znacznie mniejszą ilość godzin niż ma to miejsce w tradycyjnych placówkach edukacyjnych.

Problemów, z którymi zmagają się uczniowie w szkołach tradycyjnych jest wiele – niezależnie od etapu edukacji. Najważniejsze jest, aby dostrzec je wystarczająco wcześnie i zacząć działać!