dysleksja u dzieci

Dysleksja u dzieci – czym jest i jak się objawia?

Dysleksja to zaburzenie, które wiąże się z trudnościami w obszarze czytania i pisania. Przekręcanie wyrazów, częste mylenie liter czy problem ze skupieniem uwagi to tylko kilka symptomów, które powinny zwrócić naszą uwagę. Jak rozpoznać dysleksję i jakie kroki podjąć, by złagodzić jej objawy? Wyjaśniamy!

Co to jest dysleksja?

O dysleksji mówimy w sytuacji, gdy dziecko ma trudności w nauce czytania, pisania i rozumienia tekstu, mimo że jest do tego zdolne intelektualnie. Wiele osób zastanawia się, czy dysleksja to choroba, jednak uspokajamy. To nie choroba, a neurologiczne zaburzenie, które ma charakter trwały. Dysleksja najczęściej dotyka dzieci w wieku szkolnym, jednak u dorosłych również się ją diagnozuje. Według szacunków zaburzenie to dotyka ok. 10% społeczeństwa.

Dysleksję dzieli się na kilka rodzajów:

• dysleksję ogólną – zaburzenia w obszarze czytania,
  • dysgrafię – problemy w obszarze pisania,
  • dysortografię – trudności w posługiwaniu się ortografią,
  • dyskalkulię – trudności w nauce matematyki.

Objawy dysleksji u dziecka

Pierwsze objawy dysleksji zazwyczaj pojawiają się już na wczesnym etapie edukacji. Początkowo jednak rodzice i nauczyciele często myślą, że dziecko jest po prostu niestaranne lub leniwe. Objawy dysleksji mogą różnić się w zależności od wieku i rodzaju zaburzenia, jednak istnieje kilka charakterystycznych symptomów, na które rodzice powinni zwrócić uwagę:

• w wieku przedszkolnym – dziecko może mieć opóźniony rozwój mowy oraz trudności z wypowiadaniem złożonych słów, nauką rymowanek czy zapamiętywaniem podstawowych sekwencji, takich jak dni tygodnia;
  • w wieku szkolnym – dysleksja objawia się głównie w trudnościach z czytaniem i pisaniem. Dziecko może mylić litery o podobnym kształcie, np. „b” i „d”, mieć problem z zapamiętywaniem liter oraz opuszczać lub dodawać litery w wyrazach. Czytanie jest powolne, niepłynne, często występuje brak zrozumienia przeczytanego tekstu. Dodatkowo dziecko może wykazywać problemy z koncentracją i organizacją pracy;
  • w okresie nastoletnim – objawy dysleksji mogą przyjmować formę trudności z pisaniem wypracowań, zapamiętywaniem długich tekstów oraz trudności z gramatyką. Dysleksja może również wpływać na niską samoocenę i motywację do nauki.

Diagnoza i leczenie dysleksji

Dysleksja to nie choroba, więc nie da się jej “wyleczyć” w tradycyjnym sensie. Jednak można – a nawet trzeba – podjąć kroki w celu złagodzenia jej objawów. Już na etapie przedszkolnym nauczyciel może wychwycić pierwsze symptomy i zakwalifikować dziecko do tzw. grupy ryzyka dysleksji. Jeżeli objawy się utrzymują do 10. roku życia, dziecko powinno zostać skierowane do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Diagnoza dysleksji jest stawiana na podstawie testów, które obejmują:

• ocenę umiejętności czytania,
  • ocenę rozumienia czytanego tekstu,
  • rozpoznawanie i poprawne zapisywanie liter i słów ze słuchu,
  • ocenę umiejętności pisania,
  • ocenę umiejętności poznawczych.

Podczas diagnozy dysleksji należy też wykluczyć inne możliwe przyczyny występowania trudności w nauce, np. wadę wzroku czy problemy ze słuchem. Niezbędne jest też przeprowadzenie wywiadu z rodzicami w celu zebrania wszystkich potrzebnych informacji do postawienia diagnozy.

Jak wspierać dziecko z dysleksją?

Dziecko, u którego stwierdzono dysleksję, powinno mieć indywidualnie dobraną terapię na podstawie jego wieku i występujących trudności. Należy zadbać o regularne ćwiczenia, dzięki którym dziecko będzie ćwiczyło czytanie i pisanie. Może to być zabawa w dobieranie rymów, dzielenie wyrazów na sylaby czy czytanie tekstu napisanego różną czcionką. Podczas ćwiczeń warto sięgnąć po aktywne metody, takie jak wizualizacje, tablice multimedialne czy notatki graficzne.

Specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu mogą powodować trudności dziecka w szkole. Niezwykle ważne jest wsparcie rodziców i nauczycieli, którzy są zaangażowani w proces edukacji. Należy zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby dziecka, zapewniając mu dodatkowy czas na zadania czy stosując prostsze instrukcje.

baner nauka bez barier

Edukacja domowa dla dziecka z dysleksją

Jeżeli dysleksja negatywnie wpływa na to, jak dziecko czuje się w szkole, alternatywną opcją jest przejście na edukację domową. Ten tryb nauczania pozwala realizować obowiązek szkolny w domu. Dziecko może uczyć się we własnym tempie za pomocą materiałów i metod, które odpowiadają jego stylowi nauki. Edukacja domowa pozwala uniknąć się stresu związanego z rywalizacją w klasie, a dziecko może pracować w bardziej przyjaznym i spokojnym środowisku.

Myślisz, że edukacja domowa może być dobrym rozwiązaniem dla Twojego dziecka? Weź udział w rekrutacji do Centrum Nauczania Domowego! Od 15 lat jesteśmy pionierem w tworzeniu edukacji domowej pełnej wolności. Zapewniamy dostęp do największej i najlepszej platformy edukacyjnej oraz zajęć z nauczycielami. Uwalniamy czas i potencjał naszych uczniów. Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą i opowiemy o wszystkim!

• Celińska U., Czy twoje dziecko ma dysleksję?, <https://poradnia.swidnik.pl/artykuly/czy-twoje-dziecko-ma-dysleksje/> [dostęp: 27.09.2024]
  • Integros, Dysleksja-przyczyny diagnoza terapia, <https://integros.com.pl/baza-wiedzy/dysleksja-przyczyny-diagnoza-terapia> [dostęp: 27.09.2024]