dysgrafia co to jest

Dysgrafia – co to jest i jak wspierać dziecko?

Twoje dziecko pisze nieczytelnie i mało estetycznie? Często się myli i ma trudności z pisaniem w liniach? Te objawy mogą wskazywać na dysgrafię. Jak rozpoznać to zaburzenie i jak wesprzeć dziecko z dysgrafią? Podpowiadamy!

Co to jest dysgrafia?

Dysgrafia to trudność w opanowaniu umiejętności ładnego, czytelnego i poprawnego graficznie pisma. Dziecko z dysgrafią często pisze litery krzywo, nieregularnie i z dużym wysiłkiem, co może zniechęcać je do pisania. W rezultacie mogą pojawić się różnego rodzaju trudności w nauce, które z kolei niekorzystnie wpływają na rozwój psychiczny dziecka.

Przyczyny dysgrafii mogą być rożne i często związane są z zaburzeniami w układzie mięśniowym i nerwowym. Do sprawnego pisania niezbędne są odpowiednie umiejętności manualne, takie jak precyzyjne ruchy ręki czy koordynacja wzrokowo-ruchowa. Kiedy motoryka mała jest zaburzona, dziecko może mieć kłopot np. z łączeniem liter. W przypadku problemów z percepcją wzrokową, pismo dziecka może być nierówne, z różnymi wielkościami liter czy ze zbyt dużymi odstępami między wyrazami.

Objawy dysgrafii

Diagnoza dysgrafii może być wyzwaniem, ponieważ objawy często pokrywają się z innymi trudnościami w nauce. Mogą też różnić się w zależności od dziecka. Najczęściej diagnozę stawia się w wieku szkolnym, zazwyczaj między 6. a 8. rokiem życia, gdy dziecko zaczyna regularnie pisać i jego trudności stają się bardziej widoczne.

Dysgrafia u dzieci najczęściej kojarzona jest z nieczytelnym pismem, jednak istnieje więcej objawów, które mogą wskazywać na występowanie tego zaburzenia:

• częste pomyłki w pisaniu, np. mylenie podobnych do siebie liter,
  • niekształtne litery o różnej wielkości,
  • trudności z pisaniem w liniach,
  • brak łączenia liter lub niewłaściwe łączenie,
  • pomijanie znaków diakrytycznych, czyli kresek i ogonków,
  • zmiana kierunku pochylenia liter,
  • powolne tempo pisania,
  • zbyt mocny nacisk długopisu,
  • nieprawidłowe trzymanie długopisu

Diagnozę dysgrafii opiniuje Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Jeżeli zauważasz u swojego dziecka sygnały, które mogą wskazywać, że ma dysgrafię, zgłoś się do specjalisty.

Jak pomóc dziecku z dysgrafią?

Aby pomóc dziecku z dysgrafią, kluczowe jest tworzenie pozytywnej atmosfery, w której dziecko czuje się akceptowane i zmotywowane do nauki. Zamiast skupiać się na trudnościach, dostrzeż jego postępy – nawet te najmniejsze.

Zaoferuj dziecku wspólne zabawy, które mogą pomóc w rozwijaniu jego umiejętności motorycznych i poprawić pisanie. Oto kilka ciekawych ćwiczeń, które możecie wypróbować w domu:

• rysowanie szlaczków,
  • rysowanie przez kalkę,
  • łączenie punktów jedną linią,
  • odrysowywanie rysunków z cienia,
  • nawlekanie koralików na sznurek,
  • rysowanie liter w piasku lub mące,
  • gry zręcznościowe, np. bierki lub pchełki,
  • ćwiczenia manualne, np. wycinanie nożyczkami, zabawy z plasteliną.

baner nauka bez barier

Edukacja domowa dla dziecka z dysgrafią

U niektórych dzieci dysgrafia powoduje trudności w nauce, co z kolei może wywołać niechęć do chodzenia do szkoły. W takiej sytuacji alternatywną opcją jest edukacja domowa. Ten tryb nauczania daje dziecku wolność i pozwala na naukę dostosowaną do jego potrzeb. Uczeń może zdobywać wiedzę we własnym tempie oraz bez stresu i oceniania rozwijać swoje umiejętności pisania.

Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko przeszło na edukację domową, weź udział w rekrutacji do Centrum Nauczania Domowego. Współpracujemy ze szkołami w całej Polsce, które są przyjazne temu trybowi nauczania i doskonale rozumieją trudności, z jakimi mierzą się rodzice. Naszym uczniom zapewniamy bezpłatny dostęp do największej i najlepszej platformy edukacyjnej, na której znajdują się interaktywne ćwiczenia, materiały audio i wideo oraz zajęcia z nauczycielami. Wspieramy dziecko w nauce oraz uwalniamy jego czas i potencjał!

• Dysgrafia – jak wspierać dziecko, <https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/dysgrafia-jak-wspierac-dziecko> [dostęp: 8.10.2024]
  • Jaśkiewicz K., 2024, Dysgrafia u dzieci. Jakie są przyczyny? Jak ćwiczyć z dzieckiem?, <https://gemini.pl/poradnik/dziecko/dysgrafia-u-dzieci-przyczyny-objawy-i-cwiczenia/> [dostęp: 8.10.2024]