active blended learning co to

Active Blended Learning (ABL) – co to jest i jakie zalety ma b-learning?

Edukacja cały czas się rozwija, w związku z czym coraz popularniejsze stają się nowoczesne formy nauczania. Obecnie nauka może odbywać się nie tylko stacjonarnie, ale również online za pomocą różnorodnych narzędzi. Dowiedz się, co to jest Blended Learning, na czym polega ta forma nauczania i jakie są jej zalety.

Definicja Blended Learning

Active Blended Learning, znane również jako B-learning, to metoda kształcenia, która łączy tradycyjne formy nauczania z aktywnościami prowadzonymi zdalnie. Część nauki prowadzona jest stacjonarnie przez nauczyciela lub instruktora, z kolei pozostała część odbywa się online, np. w formie webinarów.

Jakie media są wykorzystywane w Blended Learning? W tej formie nauki wykorzystuje się zarówno książki, papierowe materiały oraz tablice, jak i nowoczesne narzędzia online, takie jak platformy e-learningowe czy aplikacje mobilne. Stacjonarnie prowadzone są lekcje, dyskusje czy burze mózgów, natomiast zdalnie mogą być to webinaria, czaty oraz interaktywne zadania.

Stosunek wykorzystywanych materiałów edukacyjnych i form nauczania jest dobierany do potrzeb i preferencji uczniów i nauczyciela. Dzięki tak dużej elastyczności i swobodzie w organizacji czasu metoda Blended Learning jest znacznie skuteczniejsza niż tradycyjne zajęcia w sali.

Baner Liceum

Blended Learning – sposoby nauki

Blended learning daje dużo możliwości jeśli chodzi o sposób nauki. Nauczyciele i uczniowie mają tu dużą dowolność. Można wymienić 2 podstawowe sposoby nauczania:

• nauczanie synchroniczne – nauczyciel i uczniowie uczestniczą w zajęciach w tym samym czasie, np. spotykają się podczas webinarium. Zazwyczaj zajęcia odbywają się w grupie, co pozwala uczestnikom się zintegrować;
  • nauczanie asynchroniczne – uczniowie uczą się bez obecności nauczyciela, np. wykonują zadania na platformie edukacyjnej lub oglądają nagrane wcześniej szkolenia, kursy czy instrukcje.

Active Blended Learning – jakie są zalety?

Blended learning nieustannie zyskuje na popularności i jest uznawany za jedną z najefektywniejszych metod kształcenia. B-learning ma wiele korzyści, do których należą m.in:

• duża elastyczność – można uczyć się w dowolnym miejscu i czasie,
  • dostosowanie nauki do potrzeb – można korzystać z różnych narzędzi i sposobów nauczania,
  • oszczędność czasu – w przypadku nauki online nie trzeba tracić czasu na dojazdy,
  • łatwy dostęp do wiedzy – na platformach edukacyjnych często znajdują się zadania, quizy czy materiały, do których zawsze można wrócić,
  • widoczność postępów – rozwiązując testy online, uczniowie od razu otrzymują wynik oraz mogą śledzić postęp w nauce.

Active Blended Learning pozwala na stworzenie wspierającego i przyjaznego rozwojowi środowiska. Szkolący się uczniowie mogą dostosować tempo nauczania do swoich potrzeb i kontrolować cały proces. B-learning pozwala umożliwia także szybką i wygodną wymianę informacji za pomocą narzędzi cyfrowych.

Blended Learning a edukacja domowa

W Centrum Nauczania Domowego działamy zgodnie z koncepcją Active Blended Learning, umożliwiając rodzicom uczącym swoje dzieci w domu edukację dopasowaną do ich potrzeb i możliwości.

Naszym uczniom zapewniamy dostęp do Internetowej Platformy Edukacyjnej, na której znajdują się interaktywne zadania, testy sprawdzające wiedzę oraz webinary przedmiotowe z nauczycielami. Jednocześnie współpracujemy ze szkołami przyjaznymi edukacji domowej, które zapewnią wsparcie dzieciom i rodzicom, umożliwiają konsultacje przed egzaminami oraz przeprowadzają egzaminy w miłej i bezstresowej atmosferze. Szkoły udostępniają też podręczniki, a także wydają legitymacje szkolne i świadectwa. Uczniowie mogą również uczestniczyć w życiu społeczności szkolnej.

Przejście na edukację domową z Centrum Nauczania Domowego jest niezwykle proste! Wystarczy wypełnić formularz rekrutacyjny (do szkoły podstawowej lub do liceum) na naszej stronie internetowej, a następnie wybrać z listy przyjaznych szkół placówkę, która najbardziej Wam odpowiada. Pomożemy z wszelkimi formalnościami oraz odpowiemy na nurtujące Was pytania. Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda nauka w Centrum Nauczania Domowego i weź udział w rekrutacji!

• Blended learning: czym jest? Wykorzystaj zalety b-learningu, https://blog.clickmeeting.com/pl/blended-learning (dostęp: 14.11.2023)
  • Nowoczesna edukacja domowa ze wsparciem Centrum Nauczania Domowego, https://domowi.edu.pl/blog/nowoczesna-edukacja-domowa-ze-wsparciem-centrum-nauczania-domowego/ (dostęp: 14.11.2023)