co robić gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły

Co robić, gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły?

Twoje dziecko nie chce chodzić do szkoły? Powodów takiego zachowania może być naprawdę wiele – od tych błahych po poważne problemy. Najważniejsze jest poznanie prawdziwej przyczyny niechęci do szkoły. Podpowiadamy, co robić w takiej sytuacji.

Dlaczego dziecko nie chce chodzić do szkoły?

Gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły – każdego ranka stawia opór, buntuje się i szuka wymówek, by tylko zostać w domu – należy dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje. Niechęć do szkoły może mieć różne przyczyny. Nawet gdy z pozoru wydają się błahe, często tak naprawdę mogą wynikać z jakiegoś głębszego problemu. Dlatego niezwykle istotne jest, by poznać prawdziwą przyczynę takiego zachowania.

Lista powodów, dlaczego dziecko nie chce chodzić do szkoły, może być naprawdę długa:

• trudności w zrozumieniu lekcji
  • niepowodzenia na sprawdzianach
  • strach przed oceną
  • presja bycia najlepszym
  • problemy z nawiązywaniem relacji
  • poczucie odtrącenia i osamotnienia
  • doświadczanie przemocy rówieśniczej
  • fobia społeczna
  • konflikt z nauczycielami
  • znudzenie podczas lekcji
  • chęć spędzania czasu w inny sposób
  • tęsknota za rodzicami (u młodszych dzieci)
  • problemy zdrowotne

Wszystkie te powody mogą występować zarówno u młodszych, jak i starszych dzieci. Dodatkowo, gdy nastolatek nie chce chodzić do szkoły, może to wynikać z faktu, że jest w wieku dojrzewania. W tym czasie w jego sposobie myślenia zachodzi wiele zmian. Nastolatek zaczyna mieć świadomość, że decyzje edukacyjne, które podejmuje, mają wpływ na jego przyszłość zawodową. W związku z tym może mieć poczucie, że szkoła nie spełnia jego oczekiwań, jest dla niego stratą czasu lub nie pozwala mu rozwijać pasji.

Dziecko nie chce chodzić do szkoły – co robić?

Gdy dziecko mówi, że nie chce iść do szkoły, rodzic nie powinien ignorować tego komunikatu. Warto je wysłuchać, okazać empatię i zrozumieć jego emocje. Wiedząc, jakie uczucia towarzyszą dziecku – lęk, niepokój, smutek czy strach – łatwiej będzie Ci zidentyfikować prawdziwy problem niechęci do szkoły. Najważniejsza jest szczera i spokojna rozmowa. Krzyk i nerwowa atmosfera mogą jedynie pogorszyć sytuację.

Jeśli problem wynika z trudności w nauce lub konfliktów z rówieśnikami, warto porozmawiać o tym z wychowawcą i wspólnie znaleźć sposób na to, jak pomóc dziecku. W przypadku gdy dziecko często jest smutne, przygnębione, przestraszone lub zestresowane szkołą, skonsultuj się z psychologiem dziecięcym, który pomoże zdiagnozować problem i zaproponuje odpowiednie rozwiązania. Z kolei jeśli niechęć do szkoły wynika z dolegliwości zdrowotnych, wykonaj badania u odpowiedniego lekarza. Jeżeli szkoła nie spełnia oczekiwań Twoich lub Twojego dziecka, możesz rozważyć też zmianę placówki lub wybrać alternatywny sposób edukacji, jakim jest nauczanie domowe.

baner dziecko nie lubi chodzić do szkoły

Edukacja domowa zamiast szkoły?

Edukacja domowa to coraz popularniejsza forma spełniania obowiązku szkolnego. W Polsce w tym trybie uczy się już niemal 54 tysiące dzieci. Jest to dobra alternatywa dla uczniów, którym trudno jest odnaleźć się w tradycyjnej szkole. Jak wynika z przeprowadzonej przez nas ankiety, wielu rodziców zdecydowało się na nauczanie domowe, ponieważ ich dziecko źle czuło się w szkole, m.in. ze względu na:

• nieodpowiednią atmosferę,
  • problemy z rówieśnikami (np. nękanie),
  • brak zaopiekowania przez placówkę,
  • przeładowanie ilością materiału,
  • stres związany z ocenami.

W edukacji domowej uczeń formalnie zapisany jest do wybranej szkoły, jednak obowiązek szkolny realizuje w domu pod okiem rodziców. Może uczyć się w dowolnym miejscu i czasie, wykorzystując wybrane materiały edukacyjne. Nie pisze sprawdzianów i kartkówek, co pozwala mu bez presji i stresu uczyć się tego, co go najbardziej interesuje. Może też poświęcić więcej czasu na rozwijanie swoich pasji. Wszystko to sprawia, że nauczanie domowe w wielu przypadkach pozytywnie wpływa na komfort psychiczny dziecka.

Jak przejść na edukację domową?

Przejście na edukację domową z Centrum Nauczania Domowego jest niezwykle proste. Zacznij od wypełnienia formularza rekrutacyjnego na naszej stronie internetowej. Następnie otrzymasz dostęp do listy współpracujących z nami szkół, które znajdują się w całej Polsce.

Wybierz interesującą Cię placówkę i wypełnij kwestionariusz kandydata. W edukacji domowej nie obowiązuje rejonizacja, więc możesz zapisać dziecko nawet do szkoły w innym województwie. Pamiętaj jednak, że uczeń będzie musiał się w niej pojawić na koniec roku, aby zdać egzaminy klasyfikacyjne, które są podstawą do promocji do następnej klasy.

Na podstawie kwestionariusza przygotujemy niezbędne dokumenty, które wyślemy na podany przez Ciebie adres mailowy. Następnie należy je wydrukować, podpisać i dostarczyć pocztą lub osobiście do wybranej szkoły. Po pozytywnej decyzji dyrektora uczeń może rozpocząć naukę w edukacji domowej!

Weź udział w rekrutacji do szkoły podstawowej lub liceum. Od 15 lat tworzymy edukację domową pełną wolności. Zapewniamy bezpłatny dostęp do największej i najlepszej platformy edukacyjnej oraz zajęć z nauczycielami. Uwalniamy czas i potencjał naszych uczniów!

• Pruban J., 2022, Co robić, gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły?, <https://epozytywnaopinia.pl/co-robic-gdy-dziecko-nie-chce-chodzic-do-szkoly> [dostęp: 21.06.2024]