28 lutego 2024
Ile dzieci jest na edukacji domowej? Znamy najnowsze statystyki na rok szkolny 2023/2024
Spis treści
Edukacja domowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Liczba dzieci w nauczaniu domowym rośnie z roku na rok. Według najnowszych danych przekazanych przez Fundację Edukacji Domowej w tym trybie uczy się obecnie niemal 54 tysiące dzieci i młodzieży.
Czym jest edukacja domowa?
Edukacja domowa to forma spełniania obowiązku szkolnego poza murami szkoły. Dzieci uczą się w dowolnym miejscu i czasie. Nie mają sprawdzianów i ocen, a podstawą do zaliczenia roku jest zdanie egzaminów klasyfikacyjnych z przedmiotów obowiązkowych. Egzaminy zdawane są w szkole, do której formalnie zapisany jest uczeń.
Ile dzieci jest na edukacji domowej?
Edukacja domowa w Polsce z roku na rok zyskuje na popularności. Według statystyk w 2021 roku w tym trybie uczyło się 19 947 dzieci i młodzieży, w 2022 – 31 770, a w 2023 – 42 329. Fundacja Edukacji Domowej poinformowała jednak o najnowszych danych, zgodnie z którymi w roku szkolnym 2023/2024 liczba uczniów na nauczaniu domowym to aż 53 968!
W latach 2021 i 2022 zdecydowanie pod kątem liczebności przeważali uczniowie szkół podstawowych. Jednak w 2023 tendencja się odwróciła – aktualnie, według danych z dnia 31 stycznia 2024, liczba uczniów w edukacji domowej w szkole ponadpodstawowej wynosi 28 863, natomiast w szkole podstawowej – 25 105.
Liczba uczniów w edukacji domowej – podział na województwa
Biorąc pod uwagę lokalizację, najwięcej uczniów w edukacji domowej jest w województwie mazowieckim (23 347 uczniów). Na drugim miejscu plasuje się województwo wielkopolskie (11 465), natomiast na trzecim – śląskie (7274). Z kolei najmniejsza liczba uczniów w edukacji domowej jest w województwie świętokrzyskim (84).
Dlaczego popularność edukacji domowej rośnie?
Według przeprowadzonej przez nas ankiety, aż 94% rodziców dzieci w edukacji domowej, uważa przejście na ten tryb nauczania za dobrą decyzję. Jako największe zalety nauczania domowego rodzice wskazują:
- większy komfort psychiczny dziecka,
- dostosowanie nauki do indywidualnych potrzeb,
- naukę w dowolnym miejscu i czasie,
- więcej czasu na realizowanie pasji,
- brak stresu,
- więcej czasu spędzonego z rodziną.
Dzieci w szkole systemowej często czują się źle – są nękane przez rówieśników, nie mają zapewnionej odpowiedniej opieki, są przeładowane ilością materiału czy też odczuwają silny stres związany z ocenami. Edukacja domowa zdejmuje z uczniów presję związaną z osiąganiem coraz wyższych wyników i rywalizowaniem ze swoimi kolegami z klasy. Sprawia to, że nauka może stać się dla nich prawdziwą pasją, a nie tylko przykrym obowiązkiem.
Brak sztywnych zasad i konieczności nauki w wyznaczonych godzinach pozwala dzieciom dostosować ich plan dnia do własnych potrzeb. W ten sposób mogą poświęcić więcej czasu na to, co naprawdę je interesuje. Takie podejście do zdobywania wiedzy jest zdecydowanie bardziej efektywne niż wkuwanie na pamięć informacji, które po czasie i tak ulatują z głowy.
Edukacja domowa z Centrum Nauczania Domowego
W Centrum Nauczania Domowego zrzeszamy szkoły z całej Polski, które są przyjazne edukacji domowej. Współpracujące z nami placówki wspierają uczniów w tym trybie nauczania i dbają o bezstresową atmosferę podczas egzaminów.
Aby zapisać dziecko do Centrum Nauczania Domowego, wystarczy wypełnić formularz rekrutacyjny na naszej stronie, wybrać interesującą Cię szkołę z listy i uzupełnić dane w kwestionariuszu kandydata. Następnie prześlemy na podanego przez Ciebie maila dokumenty, które należy wydrukować, podpisać i dostarczyć do szkoły.
Nasi uczniowie otrzymują dostęp do platformy edukacyjnej, na której znajdują się interaktywne lekcje podzielone na tygodnie z przedmiotów objętych podstawą programową. Dzięki temu uczniowie mają zebraną całą niezbędną wiedzę w jednym miejscu, co ułatwia przygotowanie do egzaminów. Ponadto na platformie regularnie odbywają się zajęcia z nauczycielami, a także spotkania online z innymi uczniami.
Chcesz zapisać dziecko na edukację domową? Zacznij naukę z Centrum Nauczania Domowego!
Bibliografia:
- Fundacja Edukacji Domowej, 2023. Nowa jakość czy patologia? Edukacja domowa w Polsce, <https://domowa.edu.pl/wp-content/uploads/2023/08/Nowa-jakosc-czy-patologia-Raport-FED.pdf>
- Centrum Nauczania Domowego, 2024. Edukacja domowa oczami rodziców dzieci uczących się w domu – wyniki ankiety, <https://domowi.edu.pl/blog/edukacja-domowa-oczami-rodzicow/> [dostęp: 27.02.2024]