ile dzieci jest na edukacji domowej

Ile dzieci jest na edukacji domowej? Znamy najnowsze statystyki na rok szkolny 2023/2024

Edukacja domowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Liczba dzieci w nauczaniu domowym rośnie z roku na rok. Według najnowszych danych przekazanych przez Fundację Edukacji Domowej w tym trybie uczy się obecnie niemal 54 tysiące dzieci i młodzieży.

Czym jest edukacja domowa?

Edukacja domowa to forma spełniania obowiązku szkolnego poza murami szkoły. Dzieci uczą się w dowolnym miejscu i czasie. Nie mają sprawdzianów i ocen, a podstawą do zaliczenia roku jest zdanie egzaminów klasyfikacyjnych z przedmiotów obowiązkowych. Egzaminy zdawane są w szkole, do której formalnie zapisany jest uczeń.

Ile dzieci jest na edukacji domowej?

Edukacja domowa w Polsce z roku na rok zyskuje na popularności. Według statystyk w 2021 roku w tym trybie uczyło się 19 947 dzieci i młodzieży, w 2022 – 31 770, a w 2023 – 42 329. Fundacja Edukacji Domowej poinformowała jednak o najnowszych danych, zgodnie z którymi w roku szkolnym 2023/2024 liczba uczniów na nauczaniu domowym to aż 53 968!

W latach 2021 i 2022 zdecydowanie pod kątem liczebności przeważali uczniowie szkół podstawowych. Jednak w 2023 tendencja się odwróciła – aktualnie, według danych z dnia 31 stycznia 2024, liczba uczniów w edukacji domowej w szkole ponadpodstawowej wynosi 28 863, natomiast w szkole podstawowej – 25 105.

liczba uczniów w edukacji domowej

Liczba uczniów w edukacji domowej – podział na województwa

Biorąc pod uwagę lokalizację, najwięcej uczniów w edukacji domowej jest w województwie mazowieckim (23 347 uczniów). Na drugim miejscu plasuje się województwo wielkopolskie (11 465), natomiast na trzecim – śląskie (7274). Z kolei najmniejsza liczba uczniów w edukacji domowej jest w województwie świętokrzyskim (84).

Dlaczego popularność edukacji domowej rośnie?

Według przeprowadzonej przez nas ankiety, aż 94% rodziców dzieci w edukacji domowej, uważa przejście na ten tryb nauczania za dobrą decyzję. Jako największe zalety nauczania domowego rodzice wskazują:

• większy komfort psychiczny dziecka,
  • dostosowanie nauki do indywidualnych potrzeb,
  • naukę w dowolnym miejscu i czasie,
  • więcej czasu na realizowanie pasji,
  • brak stresu,
  • więcej czasu spędzonego z rodziną.

Dzieci w szkole systemowej często czują się źle – są nękane przez rówieśników, nie mają zapewnionej odpowiedniej opieki, są przeładowane ilością materiału czy też odczuwają silny stres związany z ocenami. Edukacja domowa zdejmuje z uczniów presję związaną z osiąganiem coraz wyższych wyników i rywalizowaniem ze swoimi kolegami z klasy. Sprawia to, że nauka może stać się dla nich prawdziwą pasją, a nie tylko przykrym obowiązkiem.

Brak sztywnych zasad i konieczności nauki w wyznaczonych godzinach pozwala dzieciom dostosować ich plan dnia do własnych potrzeb. W ten sposób mogą poświęcić więcej czasu na to, co naprawdę je interesuje. Takie podejście do zdobywania wiedzy jest zdecydowanie bardziej efektywne niż wkuwanie na pamięć informacji, które po czasie i tak ulatują z głowy.

Edukacja domowa z Centrum Nauczania Domowego

W Centrum Nauczania Domowego zrzeszamy szkoły z całej Polski, które są przyjazne edukacji domowej. Współpracujące z nami placówki wspierają uczniów w tym trybie nauczania i dbają o bezstresową atmosferę podczas egzaminów.

Aby zapisać dziecko do Centrum Nauczania Domowego, wystarczy wypełnić formularz rekrutacyjny na naszej stronie, wybrać interesującą Cię szkołę z listy i uzupełnić dane w kwestionariuszu kandydata. Następnie prześlemy na podanego przez Ciebie maila dokumenty, które należy wydrukować, podpisać i dostarczyć do szkoły.

Nasi uczniowie otrzymują dostęp do platformy edukacyjnej, na której znajdują się interaktywne lekcje podzielone na tygodnie z przedmiotów objętych podstawą programową. Dzięki temu uczniowie mają zebraną całą niezbędną wiedzę w jednym miejscu, co ułatwia przygotowanie do egzaminów. Ponadto na platformie regularnie odbywają się zajęcia z nauczycielami, a także spotkania online z innymi uczniami.

Chcesz zapisać dziecko na edukację domową? Zacznij naukę z Centrum Nauczania Domowego!