Ile kosztuje nauczanie domowe?

Jeden z mitów o edukacji domowej to ten, że ta forma zarezerwowana jest tylko dla osób dobrze sytuowanych, gdzie jeden z rodziców może całkowicie zrezygnować z pracy i zająć się edukacją swojego dziecka. To nieprawda! W nauczaniu domowym może uczyć się każde dziecko, bez względu na zasobność portfela rodzica. Zatem ile kosztuje edukacja domowa?

Ile kosztuje edukacja domowa?

Edukacja domowa w Polsce jest bezpłatna. Rodzic przenosząc dziecko ze szkoły systemowej na edukację domową nie ponosi żadnych kosztów. Co więcej, nie wnosi też opłat na rzecz rady rodziców, funduszy szkolnych, nie uiszcza składek na tzw. “klasowe”, opłat za wycieczki szkolne czy zajęcia dodatkowe prowadzone na terenie szkoły. Odpadają także koszty związane z dojazdem dziecka do szkoły.

Rozpoczęcie roku szkolnego – koszty

Początek roku szkolnego dla rodziców w szkołach systemowych to nie lada wydatek. Rodzice wpadają w spiralę napędzaną przez media, a akcje typu “back to school” przypominają tylko, ile jeszcze trzeba kupić. A lista jest długa, poczynając od wyprawki szkolnej: plecaka, zeszytów, wyposażonego piórnika, przyborów plastycznych przez: strój na wf, zmienne obuwie, galowe ubranie na podręcznikach w starszych klasach skończywszy. Wszystko jest ważne, a najlepiej jakby było nowe i z modnymi w danym sezonie bohaterami z bajek czy gier.

W edukacji domowej ekonomiczniej i bez presji

Inaczej wygląda sprawa w edukacji domowej. Na rozpoczęcie roku szkolnego rodzic naprawdę nie musi zgromadzić żadnej z tych rzeczy. Dziecko nie musi mieć nawet zeszytów. Tworząc mapy myśli czy wykresy można korzystać np. z dowolnych kartek A4.

Wielu rodziców podkreśla, że w przypadku edukacji domowej ich dzieci tradycyjne zeszyty do każdego przedmiotu się nie sprawdzają. Okazuje się, że nie wszyscy korzystają także ze szkolnych podręczników. Uczniowie chętniej uczą się za pomocą edukacyjnych aplikacji platform czy innych narzędzie multimedialnych. Rodzice rzadko gromadzą pełne wyprawki na 1 września.  Dzieci korzystają z tego, co jest w domu, uzupełniając zapasy materiałów, jak coś się kończy.

W edukacji domowej rodzina wydaje pieniądze raczej na bilety do muzeum czy teatru, kształcące podróże, czy aktywności związane z zainteresowaniami i pasjami dziecka, niż na szkolną wyprawkę.

Dotacje na edukację domową

Dość często pojawia się kwestia dofinansowania i dotacji na nauczanie domowe. Pada tutaj pytanie, czy rodzice uczący dzieci w domu otrzymują na edukację swoich dzieci jakieś fundusze. Zgodnie z prawem oświatowym dziecko w edukacji domowej uczy się bezpłatnie. Subwencja oświatowa na tego ucznia nie trafia do rodzica, tylko do szkoły, do której dziecko jest zapisane.

Edukacja domowa z Centrum Nauczania Domowego

W Centrum Nauczania Domowego dziecko zapisane do szkoły partnerskiej może korzystać całkowicie bezpłatnie z całego wachlarza zajęć i aktywności. Ma dostęp do nowoczesnej platformy edukacyjnej, gdzie znajdują się materiały z całej podstawy programowej. Bierze udział w webinariach przedmiotowych, wideospotkaniach, konsultacjach z nauczycielami. Korzysta także ze wsparcia społeczności, spotkań i wyjazdów integracyjnych.

Chcesz dowiedzieć się więcej o edukacji domowej? Odwiedź naszą stronę!