jakich przedmiotów nie ma w edukacji domowej

Jakich przedmiotów nie ma w edukacji domowej?

W edukacji domowej wiedza uczniów weryfikowana jest podczas egzaminów klasyfikacyjnych. Jednak nie wszystkie przedmioty są obowiązkowe, co oznacza, że nie trzeba ich zaliczać, by przejść do kolejnej klasy. Jakich przedmiotów nie ma w edukacji domowej, a które z nich są obowiązkowe?

Jak wygląda nauka w edukacji domowej?

Uczniowie w edukacji domowej spełniają obowiązek szkolny poza murami szkoły. Oznacza to, że realizują program nauczania we własnym domu lub w innym dowolnym miejscu pod okiem rodziców. Mogą uczyć się jak i kiedy chcą, dostosowując plan nauki do swoich indywidualnych potrzeb.

W edukacji domowej nie ma sprawdzianów, kartkówek czy odpytywania przy tablicy. W trakcie roku szkolnego uczniowie nie dostają ocen z poszczególnych przedmiotów. Świadectwo i promocję do następnej klasy otrzymują na podstawie egzaminów klasyfikacyjnych. Mogą one odbyć się pod koniec roku szkolnego, ale także w jego trakcie, jeśli uczeń jest już gotowy z konkretnego przedmiotu. Egzaminy organizowane są w szkole, do której formalnie zapisany jest uczeń, w terminie ustalonym między rodzicami a dyrekcją.

Z jakich przedmiotów są egzaminy w edukacji domowej?

Uczniowie w edukacji domowej piszą egzaminy klasyfikacyjne z przedmiotów objętych podstawą programową, które są obowiązkowe na danym etapie edukacyjnym:

• Klasy 1-3: edukacja wczesnoszkolna, język obcy nowożytny,
  • Klasa 4: język polski, język obcy nowożytny, matematyka, historia, przyroda, informatyka,
  • Klasy 5-6: język polski, język obcy nowożytny, matematyka, historia, biologia, geografia, informatyka,
  • Klasa 7: język polski, pierwszy język obcy nowożytny, drugi język obcy nowożytny, matematyka, historia, biologia, geografia, fizyka, chemia, informatyka,
  • Klasa 8: język polski, pierwszy język obcy nowożytny, drugi język obcy nowożytny, matematyka, historia, biologia, geografia, fizyka, chemia, wiedza o społeczeństwie, edukacja dla bezpieczeństwa, informatyka,
  • Liceum: liczba przedmiotów zależy od wybranego profilu.

Każdy przedmiot z podstawy programowej jest zaliczany osobno, w formie pisemnej i ustnej.

Jakich przedmiotów nie ma w edukacji domowej?

Uczniowie w edukacji domowej nie muszą podchodzić do egzaminów klasyfikacyjnych z takich przedmiotów jak:

• technika,
  • plastyka,
  • muzyka,
  • wychowanie fizyczne,
  • religia.

W związku z tym dzieci w edukacji domowej nie mają ocen z tych przedmiotów na świadectwie (podobnie jak oceny z zachowania). Nie oznacza to jednak, że nie mogą się ich uczyć. Edukacja domowa to elastyczna forma nauki, która pozwala dziecku na zdobywanie wiedzy zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Jeżeli uczeń ma uzdolnienia artystyczne, to rodzic może wspierać jego rozwój, organizując mu różnorodne zabawy plastyczne lub zapisując go na specjalne zajęcia. To samo tyczy się pozostałych nieobowiązkowych przedmiotów – dziecko może się ich uczyć, ale jego wiedza nie jest weryfikowana na egzaminach.

Nauka przedmiotów z Centrum Nauczania Domowego

Dzieci w edukacji domowej mogą uczyć się z wykorzystaniem dowolnych materiałów edukacyjnych. Mogą to być zarówno tradycyjne podręczniki, jak i bardziej nowoczesne narzędzia. Ogromnym wsparciem w przygotowaniu do egzaminów klasyfikacyjnych jest platforma edukacyjna, do której uczniowie Centrum Nauczania Domowego otrzymują bezpłatny dostęp.

Platforma składa się z lekcji podzielonych na tygodnie lub działy, które zawierają wiedzę z przedmiotów objętych podstawą programową na danym etapie nauczania. Dzięki temu uczeń ma niezbędne informacje w jednym miejscu, co ułatwia planowanie nauki i zachowanie regularności. Lekcje są niezwykle ciekawe – składają się z interaktywnych ćwiczeń oraz materiałów audio i wideo. Dodatkowo uczeń może brać udział w zajęciach online z nauczycielami przedmiotowymi, podczas których podsumowywanie jest materiał z danego tygodnia. Spotkania są nagrywane i dostępne na platformie, dzięki czemu można je odtworzyć w dowolnym momencie.

Jeżeli chcesz móc bezpłatnie korzystać z naszej platformy edukacyjnej, weź udział w rekrutacji do Centrum Nauczania Domowego i zapisz się do jednej z naszych szkół. Jeśli nie jesteś naszym uczniem, możesz wykupić jeden z dostępnych pakietów.