edukacja domowa 2024

Jak będzie wyglądać edukacja domowa w 2024 roku?

Edukacja domowa staje się coraz popularniejszą alternatywą dla szkoły. Wielu rodziców przekonuje się do tej formy nauczania i z różnych powodów przenosi swoje dzieci na edukację domową. Jak będzie wyglądać edukacja domowa w 2024? Sprawdź, jakie są nasze przemyślenia na ten temat.

Jak wygląda edukacja domowa w Polsce?

Każdego roku obserwujemy w Polsce wzrost zainteresowania edukacją domową. Rodzice coraz częściej dokonują świadomego wyboru w kwestii edukacji swojego dziecka, a ta forma nauczania jest dla nich jedną z najatrakcyjniejszych opcji. Jednak nadal są w Polsce szkoły, których dyrektorzy nie wiedzą o tej formie nauczania. Sytuacja związana z pandemią, jaka miała miejsce kilka lat temu, sprawiła, że więcej osób zaczęło się interesować edukacją domową i świadomość o nowoczesnej edukacji zaczęła rosnąć. W 2021 roku liczba uczniów w edukacji domowej wynosiła 19 947 dzieci i młodzieży, w 2022 – 31 770, a w 2023 – 42 329.

Jak będzie wyglądać edukacja domowa w 2024 roku?

Czy 2024 rok przyniesie zmiany w edukacji domowej? Z pewnością coraz większa świadomość ludzi co do tego, czym jest nauczanie domowe, wpłynie na wzrost zainteresowania tym trybem nauki. To z kolei prawdopodobnie przełoży się na rozwój edukacji domowej poprzez wprowadzanie nowych rozwiązań i możliwości. Zobacz, jakie trendy w edukacji domowej będą według nas królować w 2024 roku!

Coraz więcej licealistów w edukacji domowej

Według raportu przygotowanego przez Fundację Edukacji Domowej z roku na rok rośnie liczba licealistów uczących się w tym trybie nauczania. W 2021 liczba uczniów liceum w edukacji domowej wynosiła 4103, w 2022 – 11 611, a w 2023 aż 19 232. Patrząc na tak dynamiczny wzrost zainteresowania nauką w domu wśród młodzieży, możemy domyślać się, że w 2024 roku ta liczba będzie jeszcze większa. Młodzi ludzie coraz częściej czują, że szkoła ich ogranicza, zabiera czas i nie pozwala na rozwój zainteresowań. Edukacja domowa staje się dla nich rozwiązaniem dającym poczucie wolności.

Baner Liceum

Edukacja 4.0, czyli edukacja przyszłości

W szkole systemowej zmiany w podejściu do edukacji są cały czas traktowane marginalnie – w przeciwieństwie do nauczania domowego, które doskonale wpisuje się w ideę edukacji 4.0. Polega ona na dążeniu do unowocześniania edukacji, między innymi poprzez wykorzystywanie nowoczesnej technologii, sztucznej inteligencji czy robotyki. W edukacji przyszłości ważne jest także rozwijanie kompetencji miękkich, takich jak wrażliwość, empatia, umiejętności społeczne czy inteligencja emocjonalna. Coraz częściej mówi się też o kompetencjach 4K, czyli kooperacji, krytycznym myśleniu, komunikacji i kreatywności. W edukacji domowej wszystkie te wartości są ważne i cały czas stawia się na ich rozwój.

Nowe technologie w nauce

Zgodnie z ideą edukacji 4.0 w edukacji domowej coraz częściej wykorzystuje się nowe technologie wspierające naukę. Uczniowie nie muszą uczyć się wyłącznie z podręczników przedmiotowych czy innych książek. Mogą sięgać po nowoczesne rozwiązania, takie jak aplikacje czy platformy internetowe (np. Internetowa Platforma Edukacyjna w Centrum Nauczania Domowego). Wszystko wskazuje na to, że w 2024 roku trend ten będzie się utrzymywał.

Nauka przez doświadczenie

W edukacji domowej coraz częściej stawia się na naukę przez doświadczenie, która wychodzi poza sztywne ramy i pozwala dziecku na odkrywanie świata wszystkimi zmysłami. Nauka nie musi odbywać się jedynie w domu – park, muzeum, las czy teatr to doskonałe miejsca na poszerzanie horyzontów i zdobywanie wiedzy w praktyce. Rok 2024 może obfitować w kolejne ciekawe pomysły na kreatywną naukę w edukacji domowej.

Pasje równie ważne jak nauka

W edukacji domowej dzieci i młodzież mają czas nie tylko na naukę do egzaminów, ale również na rozwijanie swoich pasji i odkrywanie nowych talentów. Uczniowie mogą dostosować harmonogram nauki do swoich potrzeb, dzięki czemu są w stanie chodzić na zajęcia dodatkowe nie tylko popołudniami, ale wtedy kiedy im to odpowiada. Uważamy, że kolejny rok przyniesie uczniom w edukacji domowej jeszcze więcej odwagi do odkrywania swoich zainteresowań i próbowania nowych rzeczy.

Baner Szkoła Podstawowa

Edukacja domowa w 2024 roku

Edukacja domowa w Polsce nieustannie się rozwija, przekonując do siebie coraz więcej osób. 2024 rok prawdopodobnie przyniesie jeszcze większy rozkwit tej formy nauki. Jako Centrum Nauczania Domowego dbamy o to, aby edukacja domowa w Polsce się rozwijała. Zapewniamy naszym uczniom dostęp do innowacyjnego narzędzia, jakim jest Internetowa Platforma Edukacyjna, na której znajdują się interaktywne ćwiczenia, testy i webinaria z nauczycielami. Wspieramy też naszych uczniów i ich rodziców w procesie nauki, udostępniamy darmowe materiały oraz organizujemy spotkania na żywo. Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda nauka w Centrum Nauczania Domowego!

Bibliografia:

  • Fundacja Edukacji Domowej, 2023. Nowa jakość czy patologia? Edukacja domowa w Polsce – raport Fundacji Edukacji Domowej, <https://domowa.edu.pl/raport-ed-2023/> [dostęp 20.12.2023]
Przeczytaj także