wybór liceum

Jak wybrać liceum? Poradnik dla ósmoklasistów

Dla wielu ósmoklasistów wybór dalszej ścieżki kształcenia wiąże się z dużymi emocjami, a nawet stresem. Nie każdy uczeń już na tym etapie wie, w jakim kierunku chce się rozwijać. Dlatego też decyzja, do jakiej szkoły średniej pójść, często nie należy do najłatwiejszych. Podpowiadamy, jak wybrać liceum i jakimi kryteriami się kierować.

Czy liceum to dobry wybór?

Absolwenci ósmej klasy mają do wyboru różne typy szkół ponadpodstawowych: liceum, technikum lub szkołę branżową. Liceum ogólnokształcące to dobre rozwiązanie dla uczniów, którym zależy przede wszystkim na przygotowaniu do matury, aby następnie rekrutować się na studia wyższe.

Nauka w liceum trwa obecnie 4 lata. Zazwyczaj uczniowie mają do wyboru klasy profilowane, w których realizuje się program nauczania z przedmiotów obowiązkowych oraz rozszerzony z kilku przedmiotów wiodących. Przykładowe profile klas to humanistyczny, matematyczno-fizyczny czy biologiczno-chemiczny. Nauka w nich skupia się na rozszerzonych przedmiotach, jednak to wcale nie oznacza, że uczeń musi zdawać je na maturze. Dla przykładu będąc w klasie matematyczno-fizycznej, możesz zdawać jedynie rozszerzoną matematykę, a także inne dowolnie wybrane przedmioty, np. chemię czy język polski.

Wybór liceum – jakie kryteria wziąć pod uwagę?

Jeśli zdecydowałeś, że chcesz kontynuować swoją edukację w liceum, czas na wybór konkretnej placówki. Jakie kryteria wyboru możesz wziąć pod uwagę?

• lokalizacja
  • dostępne profile klas
  • języki obce do wyboru
  • oferta zajęć pozalekcyjnych
  • infrastruktura szkolna (np. biblioteka, laboratoria, sala gimnastyczna)
  • atmosfera w szkole
  • opinie uczniów i absolwentów
  • zdawalność lub średnie wyniki z matur
  • miejsce w rankingu

Oczywiście są to tylko przykładowe kryteria, jakimi możesz się kierować podczas wyboru liceum. Sam zdecyduj, które z nich są dla Ciebie najbardziej istotne.

Jak wybrać liceum? Praktyczne wskazówki

Zanim wybierzesz liceum, zastanów się, jakie są Twoje zainteresowania i w jakim kierunku chcesz się rozwijać. Wolisz nauki ścisłe czy humanistyczne? Jesteś zainteresowany językami obcymi, matematyką czy może sztuką? Na tej podstawie łatwiej Ci będzie określić interesujące Cię profile klas.

Następnie zapoznaj się dokładnie z ofertą edukacyjną liceów w Twojej okolicy. Sprawdź, czy dana szkoła posiada klasę o interesującym Cię profilu. Zorientuj się też, czy szkoła oferuje kółka zainteresowań, warsztaty czy dodatkowe wyjazdy, które pozwolą Ci rozwinąć się w wybranych obszarach.

Jeśli ważna jest dla Ciebie atmosfera w szkole, warto zapytać o opinię uczniów i absolwentów danej placówki. Możesz to zrobić poprzez rozmowy z nimi lub czytając opinie w Internecie. Wiele szkół organizuje też dni otwarte, podczas których lepiej poznasz budynek szkoły i środowisko, w którym być może będziesz kształcić się przez najbliższe lata.

Jak wybrać dobre liceum? Jeśli zależy Ci na wysokich wynikach na egzaminie maturalnym, możesz sprawdzić, jaki średni wynik z matur osiągnęli uczniowie danej placówki w wybranym roku. Dane te są ogólnodostępne, np. na stronie CKE. Może to być dla Ciebie podpowiedź, czy interesująca Cię szkoła dobrze przygotowuje do egzaminów.

Możesz sprawdzić także rankingi szkół, które biorą pod uwagę różne czynniki, np. wyniki z matur obowiązkowych i podstawowych oraz sukcesy uczniów w olimpiadach. Wysokie miejsce w rankingu może wskazywać na wysoki poziom nauczania w danej szkole.

Baner Liceum

Liceum w edukacji domowej

W pobliżu Twojego miejsca zamieszkania nie ma interesujących Cię szkół? A może wolisz uczyć się na własnych zasadach? Dobrym rozwiązaniem może okazać się edukacja domowa. Jest to tryb nauczania, w którym uczeń formalnie zapisany jest do wybranej placówki, ale obowiązek szkolny realizuje w domu.

W edukacji domowej możesz samodzielnie układać swój plan dnia oraz uczyć się, kiedy chcesz i jak chcesz. Sam decydujesz, z jakich materiałów edukacyjnych korzystasz, na jakich przedmiotach się skupiasz i ile czasu poświęcasz na naukę. Nie musisz stresować się też sprawdzianami i kartkówkami. Oceny na świadectwie wystawiane są bowiem na podstawie egzaminów końcoworocznych, których termin ustala się z dyrektorem szkoły.

Chcesz rozpocząć naukę w liceum w edukacji domowej? Zapisz się do Liceum Domowi! Wypełnij formularz rekrutacyjny na naszej stronie internetowej, aby otrzymać dostęp do listy liceów z całej Polski. Wszystkie placówki, z którymi współpracujemy są przyjazne edukacji domowej i wspierają uczniów w tym trybie nauczania.

Dołączając do Liceum Domowi, otrzymasz dostęp do platformy edukacyjnej, na której znajdują się materiały z przedmiotów objętych podstawą programową, wymagania edukacyjne i baza linków przydatnych do nauki. Możesz też uczestniczyć w spotkaniach online z nauczycielami i integracjach z rówieśnikami. Weź udział w rekrutacji i ucz się na własnych zasadach!

• Królak M., 2024, Co brać pod uwagę przy wyborze liceum? <https://www.nowaera.pl/szkola-srednia-bez-tajemnic/jak-madrze-wybrac-liceum> [dostęp: 10.04.2024]
  • Wrzosek M., 2024, Jak wybrać szkołę ponadpodstawową cz. 2: Czas na Twój wybór!, <https://mapakarier.org/blog/117/jak-wybrac-szkole-ponadpodstawowa-cz-2-czas-na-twoj-wybor/> [dostęp: 10.04.2024]