jak wybrać szkołę podstawową

Jak wybrać szkołę podstawową? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

Twoje dziecko niebawem idzie do 1 klasy i zastanawiasz się, do jakiej szkoły podstawowej je posłać? Albo czujesz, że od nowego roku chcesz zmienić szkołę, do której obecnie chodzi? Wybór odpowiedniej placówki to ważne zadanie – w końcu w tym miejscu uczeń spędza długie lata swojej edukacji. Jak wybrać szkołę dla dziecka? A może wcale nie musi do niej iść?

Wybór szkoły podstawowej – czy lokalizacja ma znaczenie?

W Polsce każde dziecko objęte obowiązkiem szkolnym ma przypisaną szkołę obwodową ze względu na swoje miejsce zamieszkania. Taka placówka musi zapewnić miejsce wszystkim chętnym dzieciom z danego obwodu. Rodzice mogą jednak zdecydować się na wybór zupełnie innej szkoły.

Do zalet podstawówki znajdującej się blisko domu można zaliczyć łatwiejszą logistykę i oszczędność czasu na dojazdy i stanie w korkach. Bliższa lokalizacja często sprzyja też utrzymywaniu relacji z rówieśnikami, którzy prawdopodobnie mieszkają w okolicy. Jednak czy te zalety są wystarczające? Nie zawsze.

Czasami rodzice nie chcą posyłać dziecka do najbliższej szkoły ze względu na jej słabą reputację, niski poziom nauczania lub jeszcze z innych powodów. Wolą wybrać szkołę oddaloną od domu, jednak spełniającą ich oczekiwania.

Jak wybrać szkołę podstawową?

Dobra szkoła podstawowa dla każdego będzie oznaczała co innego. Jedni rodzice większą uwagę przykuwają do atmosfery w szkole, inni do poziomu edukacji, a jeszcze inni do oferowanych możliwości rozwoju. Oto kilka kryteriów, które możesz wziąć pod uwagę podczas wyboru podstawówki dla swojego dziecka.

Kadra nauczycielska

Nauczyciele odgrywają ważną rolę w życiu uczniów – to właśnie oni wprowadzają dzieci w świat edukacji i przekazują niezbędną wiedzę. Dla najmłodszych często są też wzorcem zachowań. Zaangażowany, empatyczny nauczyciel potrafi zachęcić dziecko do nauki, a nawet sprawić, że stanie się ona dla niego ciekawą przygodą, a nie nudnym obowiązkiem. Od nauczycieli w dużej mierze zależy też atmosfera panująca w szkole.

Oferta zajęć dodatkowych

Chcesz, żeby Twoje dziecko miało szansę na rozwijanie swoich zainteresowań? Zapisz je do szkoły, która ma bogatą ofertę zajęć dodatkowych. Sprawdź, czy dana placówka zapewnia zajęcia sportowe, zajęcia artystyczne, kółka zainteresowań czy inne aktywności związane z pasją Twojego dziecka.

Bogate zaplecze

Wybierając szkołę podstawową, warto zwrócić uwagę na to, jak jest wyposażona i jaką ma infrastrukturę. Dowiedz się, czy interesująca Cię placówka oferuje świetlicę, stołówkę, salę gimnastyczną, boisko i inne miejsca istotne z Twojego punktu widzenia. Sprawdź też, jak wygląda budynek szkoły – czy jest w nim czysto i czy łatwo się po nim poruszać.

Dostosowanie do potrzeb

W przypadku dzieci z fizycznymi ograniczeniami, które utrudniają jego codzienne funkcjonowanie, ważne jest, aby szkoła była dostosowana do jego możliwości. Nawet jeśli placówka ma pewne braki, to duże znaczenie ma otwartość na zmiany i podjęcie działań, które ułatwią takiemu dziecku naukę. Warto więc wybrać szkołę, która bierze sobie do serca zalecenia z orzeczeń i dokumentacji uczniów.

Opinie innych rodziców

Przed wyborem szkoły warto zasięgnąć opinii rodziców dzieci, które uczęszczają do tej szkoły. W ten sposób poznasz ich odczucia i zweryfikujesz, czy to, co deklaruje szkoła ma pokrycie w rzeczywistości.

Ranking szkoły

Jeżeli zależy Ci na tym, by Twoje dziecko było dobrze przygotowane do egzaminów, możesz wziąć pod uwagę ranking szkoły. Takie placówki zazwyczaj skupiają się na przekazywaniu wiedzy w taki sposób, by uczniowie zdobywali wysokie wyniki na egzaminach. Nie zawsze jednak miejsce w rankingu odzwierciedla poziom nauczania czy atmosferę w szkole, dlatego warto traktować to jedynie jako podpowiedź, a nie jedynie kryterium wyboru.

Jeśli nie szkoła, to co?

Czy wiesz, że Twoje dziecko wcale nie musi chodzić do szkoły stacjonarnej? Alternatywnym rozwiązaniem jest edukacja domowa, czyli tryb nauki, w którym uczeń obowiązek szkolny realizuje w domu. Dziecko może uczyć się za pomocą dowolnych materiałów edukacyjnych. Może także wybrać czas i miejsce na naukę – nie musi ona odbywać się jedynie w domu oraz w sztywnych godzinach. W edukacji domowej nie ma też sprawdzianów i kartkówek. Jedynie raz w roku uczniowie podchodzą do egzaminów klasyfikacyjnych z przedmiotów obowiązkowych.

Centrum Nauczania Domowego oferujemy wsparcie na każdym etapie – od rekrutacji do szkoły, poprzez naukę, aż po zdanie egzaminów klasyfikacyjnych. Współpracujemy wyłącznie z placówkami przyjaznymi tej formie edukacji. Rozumieją one potrzeby uczniów w nauczaniu domowym oraz ich rodziców, a także zapewniają bezstresową atmosferę podczas egzaminów.

Nasi uczniowie otrzymują też dostęp do platformy edukacyjnej, która ułatwia zdobywanie niezbędnej wiedzy i pozwala na opanowanie całej podstawy programowej. Materiały na platformie podzielone są na tygodnie, dzięki czemu nauka jest usystematyzowana. Lekcje zawierają interaktywne ćwiczenia, gry i zabawy oraz nagrania audio i wideo. Postęp w nauce widoczny jest na pasku realizacji. Do aktywności na platformie motywuje też możliwość zdobywania specjalnych odznak.

Centrum Nauczania Domowego zapewniamy też cykliczne zajęcia online z nauczycielami. Uczniowie mogą też brać udział w spotkaniach integracyjnych ze swoimi rówieśnikami. Poznaj zalety edukacji domowej i dowiedz się więcej na temat tego, jak wygląda nauka!

• Małe charaktery, 2023. Jak wybrać szkołę podstawową?, <https://www.malecharaktery.pl/artykul/jak-wybrac-szkole-podstawowa> [dostęp: 19.03.2024]
  • Meszczyńska M., Ignaciuk M., 2023, Chcesz wybrać dla dziecka jak najlepszą szkołę podstawową? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, <https://strefaedukacji.pl/chcesz-wybrac-dla-dziecka-jak-najlepsza-szkole-podstawowa-sprawdz-na-co-warto-zwrocic-uwage/ar/c5-17339119> [dostęp: 19.03.2024]