legitymacja szkolna dla ucznia w edukacji domowej

Legitymacja szkolna dla ucznia w edukacji domowej

Czy uczniowie w edukacji domowej otrzymują legitymację szkolną? Jak najbardziej! Są oni pełnoprawnymi uczniami, z tym że obowiązek szkolny realizują w domu. Do czego uprawnia legitymacja szkolna i kiedy się przydaje ten dokument? Odpowiadamy!

Co to jest legitymacja szkolna?

Legitymacja szkolna to dokument potwierdzający, że dziecko jest uczniem danej szkoły. Uczeń musi ją okazać np. przed egzaminami państwowymi.

Jeszcze do niedawna wszystkie legitymacje miały postać papierowego kartonika ze zdjęciem ucznia, jego danymi osobowymi oraz nazwą szkoły, do której jest zapisany. Jednak w takiej formie będą wydawane tylko do 12 lipca 2024 r. Po tym czasie legitymacje przyjmą formę elektroniczną (tzw. e-legitymacje). Takie elektroniczne karty dają więcej możliwości niż ich papierowe odpowiedniki – na przykład można na nich zakodować bilet na publiczny środek transportu lub mogą służyć dodatkowo jako karta biblioteczna.

To jednak niejedyne rodzaje legitymacji szkolnych. Istnieje też dokument w postaci mLegitymacji. Jest to elektroniczna wersja tradycyjnej legitymacji szkolnej, którą uczeń ma swoim telefonie.

Co daje legitymacja szkolna?

Uczeń może liczyć na liczne ulgi i zniżki z tytułu posiadania legitymacji szkolnej. Zniżki przysługują m.in. w przejazdach środkami transportu publicznego. Uczniowie uczęszczający do szkoły w Polsce mogą skorzystać z tzw. ulgi szkolnej w wymiarze:

• 37% – przy przejazdach pociągami osobowymi, pospiesznymi i ekspresowymi – na podstawie biletów jednorazowych,
  • 49% – przy przejazdach pociągami osobowymi i pospiesznymi oraz autobusami w komunikacji zwykłej i przyspieszonej (PKS) – na podstawie biletów miesięcznych.

Zniżki dla uczniów przysługują również w wielu miejscach użyteczności publicznej i kulturalnej, np. kinach, muzeach, teatrach, galeriach sztuki oraz parkach narodowych. Ze zniżek na podstawie legitymacji szkolnej można korzystać do czasu zakończenia kształcenia w danej szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia. Aby można było korzystać ze zniżek, legitymacja szkolna musi być ważna.

Ważność legitymacji szkolnej

Aby legitymacja szkolna była uznana za ważną, musi ona posiadać aktualną datę ważności i odcisk pieczęci urzędowej szkoły. W przypadku e-legitymacji potwierdzenie stanowi hologram z wizerunkiem orła ustalonym dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Musi on zawierać także rok ważności naniesiony w sposób trwały i nieusuwalny.

Legitymacja szkolna w edukacji domowej

Edukacja domowa polega na spełnianiu obowiązku szkolnego poza murami szkoły. Dziecko formalnie zapisane jest do wybranej placówki, jednak uczy się w domu lub w innym dowolnym miejscu. Mimo to jest pełnoprawnym uczniem danej szkoły, w związku z czym otrzymuje legitymację.

Jeżeli rozważasz przejście na edukację domową, w Centrum Nauczania Domowego jest to naprawdę proste. Wypełnij formularz rekrutacyjny, aby otrzymać dostęp do listy współpracujących z nami szkół z całej Polski. Wybierz interesującą Cię placówkę i zapisz się do niej, wypełniając kwestionariusz kandydata. Na jego podstawie przygotujemy dokumenty, które wyślemy na podanego przez Ciebie maila. Wydrukuj je, podpisz i dostarcz do wybranej szkoły. Po pozytywnej decyzji dyrektora, możesz zacząć naukę w edukacji domowej!

Uczniowie Centrum Nauczania Domowego otrzymują dostęp do platformy edukacyjnej, która zawiera materiały zgodne z podstawą programową. Lekcje podzielone są na tygodnie, co ułatwia naukę. Interaktywne ćwiczenia, gry i zabawy oraz nagrania audio i wideo sprawiają, że zdobywanie wiedzy jest niezwykle przyjemne. Ponadto uczniowie mogą brać udział w zajęciach online z nauczycielami oraz spotkaniach integracyjnych z rówieśnikami. Dowiedz się więcej o nauce w Centrum Nauczania Domowego!

• Skrzypek D., 2021, Legitymacje szkolne – od kiedy nowe druki, do kiedy okres przejściowy, <https://portal.librus.pl/szkola/artykuly/legitymacje-szkolne-od-kiedy-nowe-druki-do-kiedy-okres-przejsciowy> [dostęp: 25.03.2024]
  • Kowalski M., Papierowe legitymacje szkolne będą wydawane tylko do 2024 r., <https://www.portaloswiatowy.pl/zmiany-w-prawie-oswiatowym/papierowe-legitymacje-szkolne-beda-wydawane-tylko-do-2024-r.-23529.html> [dostęp: 25.03.2024]