Planowane zmiany ustawowe w edukacji domowej – na co musisz być gotowy?

Edukacja domowa, w związku z kontrowersyjnymi zmianami, może w przyszłości funkcjonować na całkiem innych zasadach. Dla wielu rodzin zaproponowane 20 października 2022 roku zapisy, z późniejszymi modyfikacjami, prezentują kilka istotnych komplikacji podczas wyboru tej formy nauki. 

Przypomnijmy, nauczanie domowe to spersonalizowana forma kształcenia. Jest to rozwiązanie dla uczniów, dające możliwość nauki na własnych zasadach i w swoim tempie. Jakie zmiany planowane są w obszarze edukacji domowej? Jakie wsparcie przy tej formie nauki oferuje Centrum Nauczania Domowego?

Wybór szkoły w miejscu zamieszkania

Obecnie uczniowie, chcący przejść na edukację domową, mogą zapisać się do dowolnej szkoły. W proponowanych zmianach ustawy pojawia się rejonizacja. Uczniowie będą musieli wybrać placówkę na terenie województwa, które zamieszkują lub województw sąsiadujących. Szkoła, w przypadku edukacji domowej, ma za zadanie oferować dodatkowe zajęcia, materiały do nauki, organizować wydarzenia oraz egzaminy. Każda z placówek wyspecjalizowana jest w innym obszarze, co odpowiada na potrzeby dzieci i rodziców, stąd istotny jest wybór odpowiedniej szkoły przyjaznej edukacji domowej. W Centrum Nauczania Domowego istnieje możliwość wyboru szkoły z całej Polski.

Skrócenie czasu przejścia na edukację domową

Obecnie rozpoczęcie nauczania domowego możliwe jest w każdym momencie roku. Zmiany w ustawie przewidują możliwość przejścia na edukację domową jedynie między 1. lipca a 21. września, przed rozpoczęciem danego roku szkolnego. Zmiana ta jest krzywdząca dla osób chcących przejść na nauczanie domowe w innym momencie roku szkolnego. Sytuacja w szkole czy konieczność ograniczenia nadmiaru lekcji zmusza niektórych uczniów do zmiany trybu nauki w innym czasie, niż ten przewidziany w proponowanych przepisach. Jak wygląda przejście na edukację domową ze wsparciem Centrum Nauczania Domowego? Po wypełnieniu formularza zapisu możesz sprawdzić listę dostępnych szkół w całej Polsce. Po podpisaniu przygotowanych przez nas dokumentów dziecko staje się uczniem edukacji domowej i dołącza do społeczności domowych. Dostaje również dostęp do platformy edukacyjnej. Cała procedura trwa bardzo szybko, aby umożliwić błyskawiczne przejście ucznia na edukację domową.

Egzaminy stacjonarne w siedzibie szkoły

Kolejna zmiana przewidziana w ustawie dotyczy formy przeprowadzanych egzaminów. Proponowane jest, aby coroczne egzaminy, potwierdzające zdobycie wiedzy na danym poziomie nauki, odbywały się jedynie stacjonarnie w siedzibie szkoły. Zmiana ta może okazać się niekorzystna dla uczniów, którzy z różnych przyczyn potrzebują dostosować formę egzaminu do swoich potrzeb. Egzaminy przeprowadzane blokowo w szkole mogą stać się standardem po wejściu ustawy w życie. W Centrum Nauczania Domowego szkoły dostosowują się z formą egzaminów do uczniów – obecnie możliwe jest zdawanie egzaminów online lub offline.

Konieczność zgłoszenia wszystkich egzaminów

Proponowane zmiany dotyczą również konieczności zgłoszenia terminu i miejsca egzaminów kwalifikujących. Egzaminy będą musiały być zgłoszone co najmniej 14 dni przed terminem do organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Taka zmiana powoduje możliwość dodatkowego nadzoru Kuratorium nad placówkami umożliwiającymi naukę w ramach edukacji domowej. Przeprowadzenie egzaminów w przyjaznej atmosferze, ograniczając stres uczniów, wymaga od szkół dodatkowego zaangażowania. Istotne jest tutaj doświadczenie placówek i wiedza na temat nauczania domowego, aby sprawnie przeprowadzić egzaminy potwierdzające zdobycie przez uczniów wymaganej wiedzy.

PAMIĘTAJ, ŻE OBECNIE JEST

najlepszy moment na zapis Twojego dziecka

Poznaj ofertę szkół w edukacji domowej

Edukacja domowa to dla Ciebie nowość? Zacznijmy od początku - wypełnij formularz, aby poznać ofertę naszych szkół i wszystkie szczegóły nauki z nami.

  Imię (rodzica):*

  Email:*

  Telefon:*

  Preferowane godziny kontaktu:

  Chcę zapisać się na Newsletter
  Musisz zaakceptować regulamin

  Dziękujemy za wypełnienie formularza!

  To świetna wiadomość, że poszukujesz informacji o edukacji domowej. Zaproznaj się z możliwościami, jakie oferujemy klikając w link poniżej.

  Monika, Warszawa

  Dzięki Centrum Nauczania Domowego w końcu znaleźliśmy wspaniałą szkołę przyjazną edukacji domowej. Dodatkowo, nasz syn Tomek jest zachwycony materiałami na platformie, dzięki którym uczy się poprzez zabawę. Jako rodzice najbardziej cieszymy się z możliwości brania udziału w zajęciach z nauczycielami on-line. Spotkania pomagają Tomkowi usystematyzować wiedzę. Zawsze kiedy nie radzimy sobie z jakimś zagadnieniem, prosimy o kontakt naszego nauczyciela, który udziela nam pełnego wsparcia.

  Agnieszka, Gdańsk

  Razem z mężem długo zastanawialiśmy się nad rozpoczęciem edukacji domowej z naszą córeczką. Obawialiśmy się jednak, że nie poradzimy sobie z realizowaniem pełnej podstawy programowej. We wrześniu skontaktowaliśmy się z Centrum Nauczania Domowego, które zaoferowało nam pełne wsparcie i profesjonalne materiały edukacyjne. Dziś przy pomocy platformy edukacyjnej przygotowujemy Marysię do czerwcowego egzaminu. Po kilku miesiącach jesteśmy pewni, że realizowanie obowiązku szkolnego poza szkołą jest najlepszą możliwą opcją dla naszej 8-letniej pociechy.

  Paweł, Sędziszów Małopolski

  Nasz syn Janek realizuje nauczanie domowe od dwóch lat. W pierwszym roku uczyliśmy go przede wszystkim z podręczników, rok temu skorzystaliśmy z pomocy CND. Na dzień dzisiejszy już nie wyobrażam sobie pracy z dzieckiem bez platformy edukacyjnej. Jest to świetny materiał edukacyjny. Serdecznie zachęcam do skontaktowania się z Centrum każdego, kto zastanawia się nad edukacją domową dla swojego dziecka.

  Natalia, Poznań

  Ogromna pomoc i ciekawa oprawa. Lekcje zorganizowane czytelnie zachęcają do dalszej nauki. Dzieci wprost nie mogą doczekać się kolejnych zajęć. Duże ułatwienie dla rodziców

  Marzena, Lubusko

  POLECAM , genialna platforma edukacyjna na której są wszystkie materiały do nauki, filmy.. nie trzeba niczego szukać na własną rękę. Wszystko podane dosłownie na tacy. Zwykła szkoła takich materiałów nie zapewni. Dosłownie AŻ się chce uczyć tak wszystko jest w prosty, przejrzysty sposób zrobione. „Są dwa największe dary, które powinniśmy dać naszym dzieciom. Jednym z nich są korzenie a drugim skrzydła” (autor nieznany) Dzięki Centrum Nauczania Domowego dziecku które było stłamszone przez szkołę systemową wyrosły skrzydła. Bardzo dziękuję CND

  Masha, Gdańsk

  Platforma dostarcza wspaniałych i profesjonalnie przygotowanych narzędzi edukacyjnych. Korzystamy z niej z synkiem od niedawna i żałujemy, że wcześniej na nią nie trafiliśmy. Gorąco polecam!

  Justyna, Bobowa

  Gorąco polecam Centrum Nauczania Domowego ze względu na dobry kontakt z pracownikami oraz rewelacyjne metody nauki na Platformie Nauczania Domowego, dzięki której synowi udało się zaliczyć egzaminy całoroczne już w styczniu