edukacja domowa

Kolos na glinianych nogach, czyli jak uwolnić się od tradycyjnej szkoły

Czy wiesz, że szkoła, którą znasz oparta jest na pruskiej reformie edukacji z XIX wieku? Podział na szczeble nauczania, 30-osobowe klasy w których dziecko zatraca swój indywidualny rys i potencjał. Dzwonki, kanony lektur, podstawy programowe, ogromne ilości wiedzy encyklopedycznej do przyswojenia a nawet funkcja przewodniczącego, zwanego wówczas „gospodarzem klasy” – to wszystko spuścizna po pruskiej szkole. Choć od tamtego czasu dzieli nas 200 lat, ten sam system edukacji nadal obowiązuje i kształci nasze dzieci. Nasuwa się pytanie, czy mamy alternatywę dla tradycyjnej szkoły?

Spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą

Myślisz o idealnej formie nauczania dla swojego dziecka? Edukacji bez 45-minutowych lekcji, zadań i sprawdzianów? Chcesz, by twoje dziecko było traktowane w indywidualny sposób, uwzględniając jego możliwości, talenty i predyspozycje? Alternatywą dla tradycyjnego systemu nauczania jest możliwości spełnienia obowiązku szkolnego poza szkołą – taką sposobność daje edukacji domowa. W trudnym czasie pandemii, widząc zmagania własnych dzieci z nauką zdalną i niewydolnością systemu, wiele rodzin podjęło decyzję o takiej formie nauczania.

Często rodzice podkreślają, że był to najlepszy wybór, jakiego dokonali. Co ważne edukację w takim trybie można rozpocząć w dowolnym momencie, nawet w trakcie roku szkolnego.

Dzięki technologii świat zmienia się tak szybko, nie sztuką jest dziś pamiętać, ale rozumieć i szukać. Według analityków badających trendy na globalnym rynku pracy wynika, że nawet 65 % dzieci, które dziś zaczynają naukę będzie pracować w zawodach, które obecnie nie istnieją. Prowadząc dziecko w edukacji domowej, możesz mieć realny wpływ na to, czego i jak będzie się uczyło, możesz zapewnić mu dobry start i zadbać o to, by świetnie poradziło sobie w dorosłym życiu.

Nauka na własnych warunkach

Edukacja domowa jest spersonalizowana, a zdobywanie wiedzy odbywa się na własnych warunkach. Wyobrażacie sobie życie bez sprawdzianów, niezapowiedzianych kartkówek i prac domowych? Nauczanie blokowe? To możliwe! Skupiając się intensywnie na kilku przedmiotach można zaliczyć je wcześniej. Wakacje w kwietniu? Dlaczego nie!

To od Was zależy, jak rozłożycie sobie pracę w ciągu roku. W edukacji domowej, to już nie szkoła, a rodzic – edukator bierze odpowiedzialność za edukację dziecka. Prowadzi zajęcia zgodnie z jego tempem, dostosowując grafik do rytmu rodziny. Ma wpływ na wybór materiałów i narzędzi z jakich będzie korzystało jego dziecko, a jest ich wiele.

Na rynku dostępne są rozbudowane platformy edukacyjne przystosowane do takiego trybu nauki, możliwe jest wsparcie mentorów, tutorów i specjalistów z różnych dziedzin nauki.  Do dyspozycji są także tradycyjne podręczniki, które zapewni dziecku szkoła oraz dowolne materiały edukacyjne. Warto podkreślić, że rodzic, który jest członkiem społeczności edukatorów domowych Centrum Nauczania Domowego w tej edukacyjnej podróży nie jest sam. Na każdym etapie może liczyć na pomoc korepetytorów czy nauczycieli przedmiotowych. Jakie są zalety Centrum Nauczania Domowego?

• Dostęp do Internetowej Platformy Edukacyjnej, na której znajdziesz wszystkie niezbędne materiały,
  • Możliwość udziału w webinarach przedmiotowych,
  • Dedykowanego opiekuna, który zawsze odpowie na wszystkie pytania,
  • Możliwość udziału w spotkaniach organizacyjnych na żywo,

i wiele więcej!

Edukacja domowa w naturalny sposób uczy dyscypliny, odpowiedzialności i samodzielność. Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że uczeń już na etapie IV klasy szkoły podstawowej sam potrafi kierować swoją edukacją i robić to w naprawdę efektywny sposób.

Jeśli rozważasz edukację domową dla swojego dziecka i chcesz otrzymać wszystkie niezbędne informacje dotyczące tej formy nauczania oraz samego procesu rekrutacji – zapraszamy do wzięcia udziału w rekrutacji!

Trendy w nauczaniu vs edukacja domowa

Najnowsze trendy w edukacji, oparte o założenia tzw. Edukacji 4.0, inaczej zwanej Edukacją 2030, jasno pokazują, jak niewystarczający jest model nauczania, jaki znamy obecnie. Już teraz mamy do czynienia z coraz większym rozdźwiękiem między systemami edukacji a wymogami rynków pracy.

Wielu uczniów zaczynających obecnie edukację jako 6-7 latkowie będzie pracowało w nowych zawodach. Będą uczyć się przez całe życie, zmieniając profesje i przystosowując się do nowej rzeczywistości.

W najbliższych latach od naszych dzieci będą wymagane umiejętności przede wszystkim: cyfrowe, technologiczne, innowacyjne i kreatywne, a z drugiej strony będzie mocno położony nacisk na interpersonalną inteligencję emocjonalną, na empatię, współpracę i świadomość społeczną. Jak to osiągniemy?

Nauka będzie musiała być spersonalizowana, różnorodna, prowadzona we własnym tempie, oparta na doświadczeniu, projektach i indywidualnych potrzebach dziecka.

Stawiając na indywidualny rozwój dziecka, rozwijając jego pasje i talenty, podążając za nim w jego własnym tempie – edukacja domowa w naturalny sposób wpisuje się w najnowsze trendy nauczania, stając się tym samym najlepszą formą nauki. Taka właśnie jest nauka w Centrum Nauczania Domowego. Kliknij i dowiedz się więcej!

Edukacja 4.0 – czy ED jest edukacją przyszłości?, Fundacja Edukacji Domowej, https://domowa.edu.pl/edukacja-4-0-czy-ed-jest-edukacja-przyszlosci/, dostęp: 13.04.2021